Redna odpoved iz strani delavca

Barbara210  

član od: 18.3.2008

sporočila: 39

tema odprta - 19. feb 2009 12:04 | ogledi: 10.090 | odgovori: 11

Prijazni ljudje :),

preden stopim v akcijo in povprašam ljudi, ki se ukvarjajo s tem, bi se obrnila še na vas. Več glav več ve pa morda se še kdo najde, ki se najde med vrsticami.

Samo eno vprašanje.

Ali lahko delodajalec na mojo redno odpoved delovnega razmerja, (odpovednega roka po pogodbi imam 3 mesece), sam sprovede odpoved iz poslovnih razlogov in ukine delovno mesto in mi s tem skrajša moj odpovedni rok. Če mi na tem naslovu mojega odpovednega roka torej pripadajo še tri plače, ali ima delodajalec po zakonu, ta rok skrajšati z odpovedjo iz njihove strani. Torej odpoved na odpoved?

Hvala vsem, ki boste morda odgovorili.

Barbara210

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. feb 2009 12:18

moje laično mnenje, da ne, bi pa bilo potrebno preveriti vse luknje v delovni zakonodaji

Drejček

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. feb 2009 13:08

V osnovi velja načelo, kateri dogodek se je prej zgodil (v smislu, da je bil ustrezno registriran). Če najprej ti daš odpoved, ti teče odpovedni rok, tako kot piše v pogodbi, razen, če ni sporazuma o predčasni prekinitvi delovnega razmerja (to se v normalnih razmerah prakticira če imaš delovno mesto s 3-6 rokom in potem dobiš atraktivno ponudbo in tam te hočejo čim prej in ti gre delodajalec na roko in ti skrajša rok....). Če je pa bil najprej nek sklep menedžmenta, ki je bil napisan v formatu, ki je relevanten za delovno zakonodajo (sklep, odločba, dodatek k pogodbi o zaposlitvi, nekaj od tega?), tvoja odpoved se pa zgodi po tem, ko je bil izdan vsebinsko in oblično korektne sklep o tem, da se delovno mesto ukinja iz poslovnih razlogov, velja pa tole. Ampak tudi v tem primeru te mora delodajalec potem opredeliti kot višek in tudi tu mora biti ena procedura. Tudi, če si zaposlena v manjši firmi, to takole po domače, v stilu "js sm si pa neki zmislu in ker je recesija, je to delovno mesto odveč"....preprosto ne gre. Vendelina jr.

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

19. feb 2009 13:18

V pogodbi imaš napisan tudi odpovedni rok, ki ti pripada, če ti da odpoved delodajalec zaradi določenih upravičenih razlogov( če recimo želi ukiniti tvoje delovno mesto), v tem primeru ti pripada tudi odpravnina. Sicer pa velja načelo, katero ti je razložila Vendelina jr. Odpovedni rok se lahko skrajša sporazumno, torej če se s tem strinja tvoj delodajalec, potem lahko prenehaš tudi prej kot v treh mesecih. LENČA http://www.moj-album.com/uredi/lencaa/144316

Barbara210  

član od: 18.3.2008

sporočila: 39

19. feb 2009 13:34

Kaj pa če ne želim predčasno končati in vztrajam pri svojem 3-mesečnem odpovednem roku? Mi ga lahko sami skrajšajo z odpovedjo iz poslovnih razlogov? Barbara210

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

19. feb 2009 13:49

Tvoja pogodba je osnova. Mislim, da tega ne morejo storiti brez tvoje privolitve. Ne bom trdila z gotovostjo, vendar če se ti s tem ne strinjaš ( ne podpišeš sporazum ) in da vložiš odpoved preden ti oni predložijo odpoved, mora veljati pač 3 mesečni odpovedni rok. Ne vem pa kako je v kakšnih skrajnih primerih, kot je npr. stečaj podjetja ali kaj takega. Predlagam, da se obrneš na kakšno brezplačno pravno pomoč pri sindikatu in šele takrat boš res vedela, kako je . LENČA http://www.moj-album.com/uredi/lencaa/144316

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

22. avg 2013 14:17

mene pa zanima kaj pomeni v pogodbi minimalni enomesečni odpovedni rok. Prijateljica je prejšnji teden dala odpoved in direktor ji sedaj pravi, da mora delati še cel september, s tem, da ima še 8 dni dopusta za izkoristit, ker ga ne sme prenesti v novo podjetje. V pogodbi je zapisano MINIMALNI enomesečni odpovedni rok - kaj točno to pomeni? Na koga se lahko obrneva v tem primeru, da bo vse narejeno po zakonih glede na to, da hoče direktor da dela še več kot en mesec?

Lep pozdrav,

kleo

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. avg 2013 14:37

Minimalni odpovedni rok pomeni, da je to najmanj, kolikor lahko znaša odpovedni rok. Torej če je kot minimalen določen en mesec, potem mora od dneva,s katerim daje odpoved, delati še najmanj en mesec. To je načeloma, podorbnosti iz pogodbe pa lahko da omogočajo še kaj drugega. Posvetujta se na sindikatih, tam imajo tudi brezplačno pravno pomoč.

mamamia

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

22. avg 2013 15:07

aha, še nekaj. Kaj pa če delavec želi imeti 30 dni odpovednega roka, delodajalec pa 40. Je tu glede na zgoraj zapisano v pogodbi delavec ščiten in ima 30 dni odpovednega roka ne glede na želje in zahteve delavca?

kleo

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. avg 2013 17:46

Poslušaj, kdor je v teh časih tolikanj "nesrečen", da

- je dobil novo službo

- ima še 8 dni dopusta

in hkrati ne zna brez kulinarike povprašati o tem, kako se teh 8 dni uporabi in kolikokrat se mora še pojaviti v sedanji službi - .....tisti si v osnovni ne zasluži nove službe. Oziroma, se mi smili tisti novi delodajalec, ki sprejema tako funkcionalno slabo pismeno osebo.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti