Slovenska tradicionalna hrana

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

16. feb 2009 10:46

Joj, s poznavanjem Bruslja pa res ne bi tekmovala z nikomer, res pa je, da po letu bivanja tam, lahko z gotovostjo trdim, da je na Gare du midi vse, od rož, rib, zelenjave, oblek, šamponov...in večina stvari je presenetljivo poceni...predvsem lončnice in južno sadje...in glede na obseg tržnice, je to tak zanimiv način, da zabiješ nedeljo dopoldan :) specializirane tržnice je pa po mojem vedenju potrebno prav iskat. jana2

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. feb 2009 10:49

jana, potem me moraš pa naslednjič, ko bom tam, tja peljati. Jaz hodim v to glavno mesto večinoma čez teden in se pustim voditi tistim, ki to kao obvladajo - pa me tja še niso peljali - so me pa šetali amo-tamo. Vendelina jr.

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

16. feb 2009 10:52

Nujno, zadnja postaja podzemne...mene so najbolj presentile cene rož...orhideje, za katere v cvetličarnah zaračunajo tudi do 80eur (v SI cvetličarnah so takšne nekje 50eur), dobiš na tržnici za 20eur...pa ananasi - 2kom za 1eur...človek skoraj pozabi, da je v Bruslju:) jana2

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. feb 2009 10:59

Več vidikov treba pogledati tule:

  • ob kateri uri naj bi bila večerja
  • ali bo to prvi 'normalen' obrok (če odštejemo zajtrk in kakšno malico) ali je fant prej pojedel obilno kosilo
  • ali je bolj sladkosned ali bolj mesne sorte

No, potem ne bo težko sestaviti menija.

Atina

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

16. feb 2009 11:39

moj predlog: riba in krompir iz pecice. LP, R.

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

16. feb 2009 16:47

Torej, da odgovorim na nekaj vprašanj. Fant bo na izmenjavi od pondeljka zgodaj popoldne do sobote zgodaj zjutraj. Gre za biološko-kemijsko (nimam pojma kaj delam zraven :))izmenjavo v okviru povezovanja naše in belgijske šole (iz okolice Antwerpna). Za večerji predvidevam, da ne bosta v poznih večernih urah, zelo zgodaj pa verjetno tudi ne, računam okrog sedmih ali osmih. Prej bo okrog dveh jedel kosilo v šoli. Glede njegovega okusa ne vem, saj sem šele danes dobila njegov mail, ampak upam, da do takrat še kaj izvem. :) Za sladico sem se danes ob pripravi kosila spomnila na vanilijev sladoled z bučnim oljem, ki bo skoraj zagotovo enkrat na jedilniku. (me je brat ravno nazadnje, ko je brat prišel iz Prekmurja šokiral s tem posladkom in kljub temu, da ne maram bučnega olja, mi je bilo zelo všeč :P) fleur

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. feb 2009 17:06

Fleur, preprosto izhajaj iz tega, da je Belgija dežela čokolade in pomfrija. Tako, da se tega izogibaj v velikem loku. In naprej izhajaj iz tega, da ima Slovenija veliko regijskih kulinaričnih posebnosti, ki so, čeprav tradicionalne, lahko pripravljene z modernim "twistom". Zame v koroških kločevih nudlih ni nič temačnega, prav tako ne v kakšni krasni pečeni ribi ali mineštri iz ohrovta. In mnogih drugih slovenskih jedeh. In vse to je tradicionalna slovenska hrana. Upoštevaj tudi to, da je ritem življenja v Belgiji in na Nizozemskem kar blizu tistemu na "otoku", tako, da malo obilnejša večerja niti ni nenavadna (je pa zato za kosilo samo sendvič ali solata- o primernosti ne bom razglabljala) Z bučnim oljem si že tako zadela terno. Če pravilno razumem, moraš torej poskrbeti za 2 večerji, ki naj bosta slovenski. Ostalo pa je po želji. Pravilno? 1. dan- bolj celinsko predjed: ržen kruh ( po možnosti kupiš "koroškega" pri sosedu), zraven pa ponudi namaz iz skute ( s papriko), h kateremu daš še malo čebule z bučnim oljem- to itak poznaš. Pa še kakšno rezino pršuta. Dva majhna in tanka koščka bosta čez glavo. glavna jed: naredi kraško mineštro iz ohrovta (je recept v bazi) in jo namesto s parmezanom potresi z ribanim zbrincem, recimo. Pa naj še pujs malo stopi vanjo in imaš super obrok. Pa še dobro je. Zraven pa ponudi solato. Če se bojiš dati na mizo zelenjavo, pa naredi telečjo obaro in ajdove žgance. Ajdovi žganci (sploh koroški- očitno me danes nekam na koroško vleče) so 1a. Ali pa naredi že omenjene kločeve nudle, ki so sladki (mularija ima rada cukr), nadevani z zmletimi suhimi hruškami, lahko jih narediš že v naprej. 2. dan predjed: na kruh namaži bakalar. lahko še kakšen namaz iz rib sčaraš ali pa kakšen čemažev namaz kupiš glavna jed: ostani na obali in naredi morsko rižoto ali pa lepo speci obilo krompirja in ribo v pečici in če mu ne bo všeč riba, bo krompir 100% vžgal. In solata. Pa si rešena. fresh

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

16. feb 2009 17:35

Fresh, I really like this :) In ja, dve večerji naj bi bili slovenski, ostale pa po izbiri. No, saj mogoče malo preveč kompliciram, ampak res uživam v razmišljanju kaj bi lahko naredila, kot seveda vedno, ko se lotim česa v povezavi s hrano. Hvala za vse predloge, če se še kdo česa spomni, naj pa le napiše.. fleur

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. feb 2009 18:03

Pa še nekaj idej - frtalja s koromačem ali drugimi sestavinami http://www.kulinarika.net/recept/jajcne_jedi/Frtalja_s_ http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11411 - testenine z bakalarjem - rižota z radičem (treviški) in pršutom - fuži (če si ti jih da delati) s tartufi (saj tisti en majhen tartuf ni tako zelo drag, tartufata pa za moje pojme ni primerljiva) ali divjačinskim golažem - bobiči (so ena tako zelo simpatična zadeva, če jih človek v kakšnem modernem krožniku postreže pa sploh) - joto so do danes pohvalili še vsi tujci - brodet in gratinirana polenta - školjke na buzaro (jaz imam najraje belo) - golaž iz hobotnice in polenta - golaž iz sipe in polenta - testenine s kalamari (vzemi črne, s sipinim črnilom za malo dramatičnosti) - mineštre na 1001 način, zraven pa lahko naredita kruh brez gnetenja (en dan vržeta skupaj, naslednji dan pa spečeta medtem ko se mineštra kuha) - če najdeš kje regrat, kar se bo najbrž že dalo, bi sploh bilo krasno (naredi z ajdovo kašo) - pa še kakšen kos kruha z zaseko (se da zelo simpatično in moderno servirati, za tiste, ki pa striktno živijo od 800 kalorij pa seveda ni) - narastek iz prosene kaše ali ajdove kaše z jabolki in skuto- za prste obliznit - prosena kaša s suhimi slivami (če serviraš v kozarcih za martini še s kakšnim dodatkom je lahko to čisto korektna sladica) - nad idejo grenadirmarša so se vedno vsi zgražali, potem pa prosili, če bi lahko še malo in še kdaj (tudi Francozi) - kuhana govedina, pražen krompir in hren po koroško (uporabi tafelspitz in ga poširaj, v hren pa daj obilo žafrana, pa tako malo bolj grown up serviraj) - potočni raki so prav tako slovenska tradicionalna hrana (so pa zaščiteni, ampak v Leclercu jih lahko kupiš) - ... se ti bo itak odprlo fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 16. feb 2009 18:36:32

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

16. feb 2009 20:08

Sama sem po izobrazbi etnologinja in kult. antopologinja in moram vstopiti v bran svoji stroki. Nikakor se ne strinjam, da bi bili etnologi tisti, ki posiljujemo z žganci in poticami, saj smo pogosto ravno mi tisti, ki opozarjam, da je kulturne pojave potrebno obravnavati v kontekstu časa, kraja, družbenih skupin, ... in dobimo ošpice ob raznoraznih "tipičnih slovesnkih" zadevah. Od jedi, narodnih noš in podobnih izmišljotin. Zavedati se je potrebno, da je ravno izjemna raznolikost in pestrost glavna značilnost in bogastvo Slovenije. Na tem območju se stikajo in prepletajo primorski, panonski in alpski vplivi. Tako tudi pri gastonomski dediščini nikakor ni "tipična slovenska hrana" prehrana gorenjskega kmeta v 19 stoletju. Enako značilna je prehrana meščanov, graščakov, duhovnikov, sodnikov, kajžarjev in japijev, prehrana v srednjem veku ali 21. stoletju, prehrana Primorcev, Ljubljačanov ali Belokranjcev ... blejska rezina in žabji kraki, postrvi ... Res pa je, da se v sloveniji kot etnologe predtavlja in upošteva raznorazne upokojene učiteljice in ekonomiste, ki na starost gojijo romantično - nostalgični odnos do dediščine, ki nima ravno veliko skupnih točk s strokvnim odnosom, ampak to je že druga zdodba. magnolija Sporočilo je spremenil(a) magnolija dne 16. feb 2009 20:09:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti