"godla"

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

tema odprta - 12. feb 2009 11:02 | ogledi: 8.160 | odgovori: 23

Ali kdo kuha godlo - godljo, ne vem kako se tej jedi pravilno ali še drugače reče. To je juha z  ostanki mase za krvavice, v katero se dodatno še zakuha riž, da pride precej gosto in zabeli z ocvirki. Že dolgo je nisem kuhala, pa bi jo spet in bi mi vaši nasveti prav prišli.

Lejla13

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. feb 2009 11:32

Mi pravimo godla dvem zadevam: - masa za kašnate klobase zavita v mrežico in pečena - fižolova godla (kuhan fižol, testenine, kak kos prekajenega) Za godlo iz krvavic pa še nisem slišala. Začetnica

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

12. feb 2009 11:37

Začetnica, pri nas doma (LJ) pravimo godli tisti juhi iz krvavic (nočem vedeti kaj je vse notri), na Štajerskem, pa je godla čisto nekaj drugega (pomoje ravno ta masa, nisem pa prepričana). Smo imeli pred nekaj meseci vročo debato s štajerskim delom sorodstva, ki je trdil, da nimamo pojma :) Toliko, za objasnilo, ne vem pa, kako ostali konci Slovenije pravijo temu. Gigi_84

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. feb 2009 11:51

Moja mama je v godlo zakuhala proseno kašo (mešano z ješprenjem smo jo dajali tudi v krvavice ). Meni je zato kaša boljša. Nisem je še kuhala, če bi bilo treba, bi pač naredila tako, kot običajno, ko se zakuhava bodisi riž, bodisi kaša. Pazila bi le na primerno razmerje tekočina : zakuhi. Zabelila po potrebi, odvisno, kako mastna bi bila juha sama.

Gigi_84, ne se bat, kaj je notri. Same užitne sestavine (ničesar s samotnega otoka  ), enake kot v klobasah. Še bolje: celo črevesa ni zraven in še en strah glede dobrega pranja odpade.

Cila

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

12. feb 2009 12:06

lejla13, moja mama jo pripravlja na enak način kot si zapisala zgoraj - v juho, v kateri so se kuhale krvavice zakuha riž in zabeli z ocvirki. Oče in en moj otrok to radi jejo. teddy

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. feb 2009 13:14

Gigi_84 je napisal/a:
Začetnica, pri nas doma (LJ) pravimo godli tisti juhi iz krvavic (nočem vedeti kaj je vse notri), na Štajerskem, pa je godla čisto nekaj drugega (pomoje ravno ta masa, nisem pa prepričana). Gigi_84
Pa evo pristno Štajerko, vsaj dvakrat na leto prisostvovano na kolinah. Saj zato sem pa jaz tudi čudno gledala, da bi bilo iz krvavic. Začetnica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. feb 2009 13:24

Pri nas je nikoli ne kuhamo ekstra, ampak se kar sama, če kako krvavico med barjenjem raznese. Glede na to, da sem jaz glavni "baritelj", se to ravno ne dogaja pogosto.

Loni Makaroni

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

12. feb 2009 14:46

Na gorenjskem je najbolj znana sencurska godlja. Moja mama je svezo nasoljeno svinjsko kri shranila v kozarcih in jo izdatno zacinila z meto,marionom,cesnom.Vanjo je zakuhala proseno kaso in vse to je zabelila z ocvirki. Majdina

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

12. feb 2009 14:54

Vidim, da vas je kar nekaj, ki poznate godlo. Čudno se mi zdi, da recepta ni v bazi. Te dni jo bom skuhala kar iz krvavic. Krvavico bom olupila, dolila nekaj vode, vsula zraven še dve, tri pesti riža in zabelila z vročimi, odcejenimi ocvirki. Mislim, da kakšnih drugih začimb, razen mogoče soli, ne bo treba dodat, ali pač? Hvala vsem za odgovore.

Lejla13

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

12. feb 2009 16:57

Loni je napisal/a:

Pri nas je nikoli ne kuhamo ekstra, ampak se kar sama, če kako krvavico med barjenjem raznese.[grin] Glede na to, da sem jaz glavni "baritelj", se to ravno ne dogaja pogosto.

Loni Makaroni [rozica]
Pri nas je bila tudi to godlja. meni sicer ni sedla, mami, sestra in brat pa se še danes oblizujejo, če le beseda nanese na godljo. 5rusa

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. feb 2009 17:06

Ja, tako godljo, kot jo opisuje Loni, sem jedla pred kakimi desetimi dnevi in seveda je bila dobra, da si vse prste poližeš. Aha, noter je bil pa riž zakuhan, seveda. Je pa zanimivo, nikoli v življenju še nisem slišala (pri nas seveda ni taka navada), da bi se godlja belila z ocvirki. Dekleta, a ne pride potem premastna? Meni je že sama po sebi nekako "lepljiva".

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti