Gobe

nuvi  

član od: 13.4.2008

sporočila: 55

tema odprta - 11. feb 2009 16:29 | ogledi: 13.236 | odgovori: 57

Jaz pojem na dan kar veliko gob, vendar sem slišala da so težko prebavljive, zato me zanima koliko gob na dan je še zdravo zaužiti an ali so lahko ob prekomernem uživanju kakšne posledice.

nuvi

nuvi  

član od: 13.4.2008

sporočila: 55

11. feb 2009 17:23

veliko-200-250g, jem pa jurčke oz. šampinjone. nuvi

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

11. feb 2009 17:58

če ti paše zakaj pa ne??? petardica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. feb 2009 19:08

Kaj pa pomeni "težko prebavljivo"? Hitin ni prebavljiv, ostalega pa gobe nimajo kaj dosti, razen vode. S o ni problem. Res pa je, da gobe ostanejo v želodcu skoraj najdalj od vse hrane. Če nimaš težav, res ne vem, zakaj se s tem obremenjuješ. Kakšne posledice bi pa lahko bile? Upam, da ne misliš, da se ti nalagajo v črevesju. Če ob toliki količini gob (ki nimajo nke velike prehranske vrednosti) sicer zadosti pestro in zdravo ješ, res nima biti kaj narobe.

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

11. feb 2009 19:33

Jaz sem mnenja, da so gobe začimba in toliko jih tudi pojem. Tudi pri nas pravimo, daso gobe "težke", jih rabim res kot začimbo. ursa40

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

19. jun 2009 10:54

A letos že kaj rastejo gobe? mejačka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

19. jun 2009 11:57

Rastejo lisičke, jurčkov še ni a bodo kmalu. Je pa trenutno za gobarjenje neugoden čas, luna ni prava, mora biti mlada oz. prvi krajec. Pol pa rastejo da je veselje. Tako so me podučili moji prijatelji gobarji. LP hedonist

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

22. jun 2009 14:11

No, naj se pohvalim. V nedeljo sem nabrala pet malih jurčkov in za pest lisičk. Sem pa tudi jaz slišala da bolje rastejo takrat ko luna raste. mejačka

tisdno  

član od: 17.11.2002

sporočila: 117

23. jun 2009 10:02

No tisti luni ne bi jaz prav veliko pripisovala rast jurčkov. Če so razmere idealne (dež nato vročina) mi tud luna ne more preprečit, da ne bi našla jurčkov. Letos so že pognali in to celo v visokogorju med samimi smrekcami. Jaz jih že ene 3 tedne nabiram vztrajno, pa seveda lisičk je ogromno, pa tudi golobic. Tale mraz pa bo malce upočasnil rast.

SILVA

Sporočilo je spremenil(a) tisdno dne 23. 2009 10:03

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

23. jun 2009 10:43

Gob ni dobro preveč jesti, ne zato, da jih ne bi mogli prebaviti toliko in toliko na dan, ampak ker z gozdne prsti vsrkavajo hranilne snovi in z njimi tudi težke kovine. Černobil je sploh zasvinjal našo okolico. Nanj smo že malo pozabili, kmalu po njem pa so ugotavljali povečano vrednost radioaktivnih snovi v gobah, prednjačila sta pšeničnik (ciganček, šampinjon) in kostanjevka, obe gobi sta precej priljubljeni pri nabiralcih. Seveda ni moj namen strašiti pred gobami. So še vedno odlična začimba (in priloga, kakor hočete) in v kulinariki nimajo nadomestila, ampak v zmernih količinah. Za mojo predstavo je zmerna količina ena gobja jed na teden ali dva. S pretiranim nabiranjem ne škodimo samo naravi, ampak na koncu tudi sebi. V tem pogledu so gojene gobe boljše. Toda tudi gojeni šampinjoni (ena redkih gob, ki jih lahko jemo surove) se ponašajo z nekimi snovmi, ki lahko poškodujejo gene. Torej jih jejmo zmerno. Nasprotno pa se nekatere druge gobe (na primer šitake) izkazujejo z zdravilnimi snovmi, a tudi te jejmo v zmernih količinah. Gobe so še vedno zelo neraziskane. Če pogledate gobje priročnike, nekateri starejši ocenjujejo kakšno gobo kot užitno, novejši pa iste gobe ne, ker so medtem v njej našli določene škodljive snovi ali pa se je v praksi pokazalo, da škoduje. Torej je treba gobe spoštovati, predvsem pa dobro poznati. LP Boris booris

tisdno  

član od: 17.11.2002

sporočila: 117

23. jun 2009 14:24

Boris se popolnoma strinjam z napisanim.  Drugač pa jaz te priročnike kar vestno prebiram in ugotavljam, da je veliko več gob včasih veljajo za strupene, sedaj pa so že pogojno užitne. Tako, da včasih, ko kakšno gobo prinesem domov, se starejši zgrozijo, jaz pa sploh ne vem, da je kdaj veljala za strupeno.  Resnično pa nabiram samo gobe, pri katerih ni možna zamenjava. Če je samo 1 % možnosti, da je možna zamenjava, sigurno ne bo pristala v moji košari. Kar naj raste naprej v gozdu. Tako in tako pa nisem velika ljubiteljica gob v prehrani, sem pa velika ljubiteljica nabiranja gob in ko se začne sezona sem najmanj 3 x na teden v gozdu,  tako da od mene imajo koristi predvsem prijatelji in sosedje.

SILVA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti