Gobe

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

24. avg 2010 19:07

V to pa dvomim. Vsak drugi, tretji dan sem na tržnici v BTCju, jurčki so 20 E za kilo.

 

Pozdravček!

branka171

sporočila: 218

24. avg 2010 21:00

Na relaciji Mb-Gornja Radgona pred Benediktom jih prodajajo kar ob cesti po 12€. branka171

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

25. avg 2010 0:24

Torej je zlata sredina 15 E za kilogram jurčkov. Ja , Ljubljana je draga kot sam . Kako pa ve pripravljate dežnikarice - marele ? Jaz jih ocvrem ali pečem na žaru . So uporabne še za kaj drugega ? Pri nas sedaj rastejo kot nore , pa bi jih dala nekaj še v skrinjo . Kaj je boljše ; zamrznit panirane surove ali ocvrte ? Kako dolgo pa jih lahko hranimo v zmrzovalniku ? L p manca51

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

25. avg 2010 11:58

Manca51, iz katerega konca si? Dežnikarice poleg omenjenih načinov uporabljam kot vse druge gobe, torej v juhi, rižoti, omakah, na pici ... Uporabljam samo klobuke, le v juho včasih vržem tudi bete, ki jih pred serviranjem odstranim. Dežnikarice shranjujem le v kombinaciji z drugimi gobami, torej podušene na čebuli in ohlajene naložene v jogurtove lončke in v skrinjo. Tako shranjene gobe v skrinji zdržijo od pol leta do celega leta. No ja, bolje jih je porabiti prej kot kasneje. Dežnikarice pa so v gobji mešanici zelo zaželene, ker ji dajejo volumen. Za konec še opozorilo: Dežnikarice so surove rahlo strupene, pred zaužitjem jih je treba toplotno obdelati, da se strupi razgradijo. In ne zamenjati majhnih dežničkov z manjšimi primerki velikih in drugih užitnih dežnikaric. Imajo podobne strupe kot zelena mušnica. LP booris

branka171

sporočila: 218

25. avg 2010 22:08

Tudi pri nas so bile danes pohane marele. V skrinjo dajem nepanirane, jih pa uporabljam tudi za juho in rižoto kot boris . Res je bilo danes v gozdu tudi nekaj mislim da teh http://www.gobe.si/Gobe/LepiotaCristata branka171

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

27. avg 2010 0:22

Doma sem iz okolice Velenja. Branka in Booris , hvala vama predvsem za opozorilo. Do sedaj nisem niti pomislila , da bi lahko tudi marele zamenjala za strupene . Sploh nisem vedela zanje , bom pa res odslej bolj pozorna .Hvala ! L p manca51

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

27. avg 2010 20:18

Vlado , hvala , res zanimivo jih je primerjat. Sicer pa nisem preveč nora na gobe ,res pa jih rada nabiram , sploh jurčke . Čudovit je pogled na par mladih , zdravih jurčkov ... Lp manca51

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

12. sep 2010 14:21

V gozdu je prava dežela marel ( Prekmurje). Danes sva nabrala eno košaro marel, nekaj lisičk in dva jurčka. Zdaj pa iščem recept, ko je nekdo opisoval v forumu, da lahko bete posušimo in zmeljemo za v juho. Hvala za pomoč. lp, pinka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

12. sep 2010 18:22

Jaz sem sušil klobuke in ne bete. Enostavno kar v pečici na minimum in potem mlel v prah. Samo je 'problem' ker dežnikarce postanejo strašno aromatične, ko se posušijo. Doziral sem v količinah popra v razne omake in na meso in še so me postrani gledali, da spet vse diši in ima okus po dežnikih. Sergej C

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti