Njoki ali svaljki?

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

15. apr 2003 17:31

Loni! V soboto sem preiskusila kvašene njoke. Super so bili! Trajalo pa je tako dolgo zato, ker v naših koncih zbrinc ne obstaja. Je blo treba iti v "mesto". Hvala in lep dan! Tina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. apr 2003 9:43

Tina, bod pozdravljena! Jaz se se pa odločila za ta kruhove, v skrinji so pa tudi žlikrofi, tako da dobrot res ne bo manjkalo. mama bo pa piskr za golaž pristavla. S praznovanjem in smo pa začeli že malo danes zjutraj ob službeni kavici. Sem naredila kukije, pikantne orehove rogljičke in kokosovo-orehove kroglice. Jutri peljem sestro ven za njen RD. Menda bo treba po vsem tem kak dan ali dva jesti sadje... LP Loni Makaroni

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. apr 2006 17:57

Živijo! Naše mame in babice so nas naučile, da se njoki delajo iz starega krompirja. Jaz se sicer s tole trditvijo nebi popolnoma strinjala, kajti jaz jih delam s krompirjem, ki ga imam pri roki in mi vedno uspevajo. Zanima me kakšne vrste krompirja uporabljate za dobre njoke? Moja tašča trdi, da mora biti rumen, moj mož pa bel.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. apr 2006 18:29

Pri nas je vseeno, kakšne vrste krompir je. Pomembno je to, da se popolnoma shladi, ko se ga "spešta", ker sicer sprejme preveč moke. Rezultat na koncu pa so pretrdi svaljki. Če katerega zanimajo špinačni njoki, naj se oglasi. Bom šla na lov za neko nemško kuharico, kjer sem dobila recept. Zelo dobri so. Upam, da bom našla knjigo. Saj veste, kako je. Ob selitvi se kakšne stvari tudi izgubijo. mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 10. apr 2006 18:31:02

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

10. apr 2006 18:31

Ja, mogoče pa je le nekaj v tem? Jaz tudi iz mladega krompirja ne delam niti njokov niti pire krompirja. Iskreno rečeno, ne vem zakaj. Mogoče zato, ker je mladega krompirja škoda za njoke. Pri kupovini krompirja se nekako nagibam k rdečemu krompirju. Beli se mi ne dopade, ko je kuhan, mi je preveč mokast, pa še razpade se. Pozdravček!

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

10. apr 2006 20:34

Ja, njoki so zakon. Jaz prišparam še kos testa za kifeljčke (ocvte svaljke s sladkorjem), da se popoldne še malo posladkamo. Se mi kar slina nabira... Nona pa je vedno delala noro dobre ocvtke s sirom, ki so bili najboljši skupaj z omako iz mletega mesa. Testo je spet isto kot za njoke, le da se jih ocvre na olju. Prej se seveda nareže še sir na 2 cm dolge palčke in obda s testom, da nastanejo svaljki. Stari krompir se uporablja za njoke ker vsebuje manj vode kot svež oz mlad. Pa vedno ga kuhamo kar neolupljenega, iz istega razloga, torej da je čimbolj suh in ni potrebno dodajat veliko moke. Lp, Tina

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

10. apr 2006 21:20

Mlad krompir, sploh če je na sveže iz zemlje, je preveč voden, in temu primerno tudi testo- se kar razleze. Zato je bolje, da je krompir bolj star. Tašča si vedno "špara" star krompir za nadev za žlikrofe. Tanja

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

11. apr 2006 7:40

Mimika, bi bilo super, če bi napisala recept za špinačne njoke. Saj veš, koprive že veselo rastejo po raznih ovinkih.. Tina

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. apr 2006 9:31

KOnčno sem uspela najti tisto nemško kuharico. Bala sem se, da je to še ena "žrtev" selitve, pa temu na srečo ni tako. Tukaj je recept za špinačne njoke s paradižnikovo omako. Pred leti sem ga večkrat prakticirala. Špinačni njoki (za 3 osebe) 400 g krompirja, sol, 150 g sesekljane blanširane špinače, 250 g moke. Omaka: 1 čebula, 1 strok česna, 1 žlica olja, 1 konzerva pelatov, zelišča (ni napisano katera, pri meni je v paradižnikovi omako vedno bazilika, običajno tudi provansalska zelišča), 75 ml rdečega vina, sol, poper, ščepec sladkorja, 50 g parmezana. Priprava: Opran krompir kuhamo v slani vodi cca 20 minut, ga odlijemo, olupimo, spasiramo. Špinačo dobro odcedimo in na drobno sesekljamo. Pridenemo jo skupaj z moko in soljo k krompirju. Zgnetemo v prožno testo. Iz tega napravimo 4 klobase, ki jih razrežemo v 2 cm dolge njoke. Te s pomokanimi vilicami na enem koncu pritisnemo in na rahlo potegnemo. Njoke skuhamo. Za omako popražimo čebulo in česen, dodamo pelate (ali paradižnikove koščke) in vino, kuhamo 5 minut in začinimo. Kuhane njoke prelijemo z omako in potresemo z naribanim parmezanom. Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti