Koruzni kruh - kaj delava narobe?

neny111  

član od: 29.10.2007

sporočila: 358

3. feb 2009 14:46

Jaz pečem koruzni kruh po receptu "koruzni kruh, dober na kvadrat" iz KULSLO, kjer se namesto koruzne moke doda polenta. Moko pa dam vedno pirino polnozrnato in malo ržene, pšenične nikoli, ker imamo pri hiši alergika na pšenico. In ta kruh je res slasten na kvadrat, vedno uspe in je dolgo svež - no ja, za cel teden ne vem, ker ga v treh dneh sigurno zmanjka. Poskusi enkrat speči tega, za spremembo. neny111

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. dec 2011 13:58

Bom tu nadaljevala z vprašanjem. Pred mnogimi leti (20 let nazaj) sem bila večkrat v gostilni Kopitarjev hram v Vodicah.

Imeli so čudovit domač kruh mešanica koruzne in ajdove moke. (možno da je bila dodana bela moka, vendar se ne spomnim več)

Kruh je bil tako rahel kot puh in podobnega nisem še nikjer zasledila. Malo me je spominjal na potico.Takrat sem se pogovarjala z kuharico in je omenila, da ga dolgo časa mesi in 3x vzhaja, ampak razmerja mi ni zaupala, pravzaprav me v tistih letih peka kruha ni zanimala.

Ker pa sem se sedaj lotila tudi sama peke kruha bi tak kruh pekla doma in sprašujem če morda pozna recept za takšen kruh oz. mogoče celo izvoren recept?

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 05.dec 2011 13:59

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. dec 2011 14:41

Kruh bo rahel, če bomo testo večkrat zgnetili in vzhajali ali, če mu bomo dodali veliko tekočine.

lp!

Živi s srcem, ne z glavo.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2011 15:02

Kruh samo iz koruzne ali ajdove moke ne bo nikoli rahel in puhast, ker ti dve žiti nimata lepka - beljakovine, ki (kot že ime pove) prepreči, da bi se testo trgalo in bi ogljikov dioksid, ki ga proizvajajo kvasovke, uhajal v zrak. Lepek imata le pšenična in ržena moka, zato se imenujeta tudi krušni moki. Če hočemo rahel koruzni in ajdov kruh, moramo vedno primešat še pšenično moko.

lp

cervus

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. dec 2011 15:06

elaphus je napisal/a:

Kruh samo iz koruzne ali ajdove moke ne bo nikoli rahel in puhast, ker ti dve žiti nimata lepka - beljakovine, ki (kot že ime pove) prepreči, da bi se testo trgalo in bi ogljikov dioksid, ki ga proizvajajo kvasovke, uhajal v zrak. Lepek imata le pšenična in ržena moka, zato se imenujeta tudi krušni moki. Če hočemo rahel koruzni in ajdov kruh, moramo vedno primešat še pšenično moko.

lp



cervus

Meni rata rahel, ne bom ti prilepila recept, saj ga lahko sama poiščeš!

Živi s srcem, ne z glavo.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2011 20:23

Hm, anamarija1, Ferdo Godina bi bil zelo vesel, če bi bila njegovih let in po možnosti še njegova soseda. Mislim seveda na njegovo delo Kos rženega kruha.

lp

cervus

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

5. dec 2011 22:06

Koruzni kruh, slasten na kvadrat, je (skoraj) enak tudi, če skuhamo koruzno moko kot polento. Preverjeno!

peter

zsa zsa  

član od: 2.5.2010

sporočila: 33

6. dec 2011 21:46

anamarija1 je napisal/a:

elaphus je napisal/a:

Kruh samo iz koruzne ali ajdove moke ne bo nikoli rahel in puhast, ker ti dve žiti nimata lepka - beljakovine, ki (kot že ime pove) prepreči, da bi se testo trgalo in bi ogljikov dioksid, ki ga proizvajajo kvasovke, uhajal v zrak. Lepek imata le pšenična in ržena moka, zato se imenujeta tudi krušni moki. Če hočemo rahel koruzni in ajdov kruh, moramo vedno primešat še pšenično moko.

lp



cervus

Meni rata rahel, ne bom ti prilepila recept, saj ga lahko sama poiščeš!



Živi s srcem, ne z glavo.

 

jaz ga ne najdem... daš lahko link?

zsa zsa

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

6. dec 2011 22:14

Okusi so različni. Meni je všeč kompakten kruh. Tudi žemljice, ki so se pojavile, s puhasto sredico, me niso prepričale.

Ko odrežem kos kruha, pričakujem, da lahko nanj namežem puter, sir ali pa ga obložim s čimer koli že in sredica ne popusti.

Včasih sem pogosto pekla ajdov ali koruzni kruh, nikoli nisem pomislila, da bi moral biti ves mehak, kje šele puhast. Tako kot pravi elaphus, to pač niso tiste vrste kruhov. Osebno sem dodala minimalno krušne moke, včasih tudi nič. Se spomnim ovsenega kruha, ki so ga pred leti prodajali, sedaj pa sploh ne vem ali ga še. Kruh je bil tako mehak, da je v finosti prekašal vsak bel kruh.

Pravzaprav imam rada kruh, ker ga običajno jem kadar sem lačna, ampak dober domač koruzni, ajdov, ržen pa še kakšen kruh, pa z največjim užitkom pojem sam, brez vsakrnšega dodatka, tako čudoviti so okusi naših žit.

 

 

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti