Koruzni kruh - kaj delava narobe?

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

tema odprta - 3. feb 2009 11:46 | ogledi: 16.845 | odgovori: 19

Zelo rada imam koruzni kruh - bolj ko je koruzen, boljši mi je. Žal pa nama doma nikoli ne uspe speči dobrega, pa sva poskusila že mnogo različnih receptov, od Goljata do teh iz Kulinarike. Koruzni kruh pride vedno zelo krhek in drobljiv in naslednji dan skoraj ni več za jest, tako suh postane Testo izgleda lepo, pred pečenjem pečico tudi poškropiva z vodo, uporabljava pa moko, ki jo kupujeva na tržnici pri gospe, ki ima mlin. Kaj delava narobe? Ima kdo kak nasvet?

strelka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

3. feb 2009 11:55

Jaz koruzno moko najprej poparim z vrelo vodo.

Ko dodam belo oz. črno moko, dam tudi žlico kisle smetane, če tega nimam doma, pa "en krog" olja oz. malo raztopljenega masla...

Najbrž nisem nič novega povedala ;).

Nisem še slišala, da bi kdo pečico poškropil z vodo, jaz kruh namažem z jajcem (če ga nimam, pa z vodo oz. z mlekom) predno gre v pečico.

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. feb 2009 11:58

Koruzni kruh, ki ima le ali skoraj le koruzno moko, bo vedno tak, dobljiv. Koruzna moka ne vsebuje glutena.

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

3. feb 2009 12:12

To mi je čisto jasno, da koruzna moka ne vsebuje glutena. Za vikend sva pekla v razmerju po koruzne in pol bele moke, v testo je šlo tudi jajce in nekaj stopljenega masla - recept iz baze, vendar je bil rezultat enak. Res pa moke tokrat nisva poparila (ajdovo npr. vedno). strelka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. feb 2009 12:21

Strelka, poskusi ga enkrat narediti po postopku za "kruh brez gnetenja" http://www.kulinarika.net/recept/kruh/Kruh_brez_gnetenj Jaz ga na ta način naredim iz 1/3 koruzne moke in 2/3 pšenične bele moke in ti moram povedat, da se mi zdi še najboljši približek koruznemu kruhu iz krušne peči, kakršnega je pekla babičina soseda. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. feb 2009 12:33

Sem pozabila dodati bistven podatek zate - tak kruh se lepo reže in ostane sočen še tretji in četrti dan! Kljub temu, da je brez vseh "priporočenih" dodatkov, kot je smetana, maščoba, jajca... Zdaj je tu vprašanje za poznavalke - zanima me namreč, zakaj se nekaj dogaja. Govorim o navadnem kruhu, ne pogačah ali pecivu. Včasih sem kvas vedno raztopila v mlačnem mleku - iz navade, ker tako delajo drugi. Potem sem po taščinih nasvetih "da kruh ostane dalj časa svež" v testo dodajala jogurt, smetano, olje - vsakič kaj drugega. Kruh se mi ni zdel nič posebnega oz. nisem opazila, da bi se ga zaradi tega dalo drugi, tretji dan lepše rezati. Ampak - opažam, da je najdaljši čas svež in super za rezanje ravno tisti kruh, ki ga naredim najbolj "ajnfoh" - torej, če že delam kvasec posebej, kvas raztopim kar malo osladkani mlačni vodi, v testo pa razen vode, moke, soli (včasih tudi raznih semen) ne dodajam ničesar več. Občutek imam (primerjava s taščinik kruhom, pečenim isti dan iz enake vrste moke), da dodatek mleka oz. smetane kruh prej "izsuši" kot nasprotno. Je to morda res ali je samo moj občutek tak? V glavnem, kar se dolgotrajne svežine tiče, prisegam na postopek "brez gnetenja", pa naj bo kruh iz bele, črne, polnozrnate ali katerekoli druge kombinacije moke. mamaF - Mojca

pujsek  

član od: 10.9.2008

sporočila: 129

3. feb 2009 13:26

Se v celoti strinjam z mamoF. Vse, razen vode in soli, so tudi po mojih izkušnjah dodatki, ki naredijo kruh boljši samo tisti dan, ko ga spečem. Naslednji dan je tak kruh z dodatki bolj suh in drobljiv. Torej, če ga pečem na zalogo in za v skrinjo, ga že nekaj časa pečem samo z vodo in soljo, pa nekaj malega olja. Z različnimi dodatki pa samo v manjših količinah, ki jih pojemo še isti dan. pujsek

herkules  

član od: 28.12.2008

sporočila: 21

3. feb 2009 13:44

Strelka Nam ga pripeljejo vsak torek in soboto na dom. So baje iz okolice Lj. Ta kruh je zelo dober in tudi cenovno se nam izide. Koruzni je kot potica pa tudi črni hlebci so zelo dobri. Tako, da mi kupujemo kruh kar na domačem pragu. herkules

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. feb 2009 13:56

pujsek je napisal/a:
Se v celoti strinjam z mamoF. Vse, razen vode in soli, so tudi po mojih izkušnjah dodatki, ki naredijo kruh boljši samo tisti dan, ko ga spečem. Naslednji dan je tak kruh z dodatki bolj suh in drobljiv. Torej, če ga pečem na zalogo in za v skrinjo, ga že nekaj časa pečem samo z vodo in soljo, pa nekaj malega olja. Z različnimi dodatki pa samo v manjših količinah, ki jih pojemo še isti dan. pujsek

 

Olje, skuta, jogurt,....so tudi dodatki, ki ne prispevajo k staranju kruha, ravno nasprotno.

rimljanka - zasebno mnenje

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

3. feb 2009 13:56

Hvala za vse nasvete. Herkules, to bi bila vsekakor varianta za kdaj. Lahko poveš kaj več, morda na ZS? Sicer pa zelo rada pečeva kruh doma - ga ni čez vonj po pečenem kruhu in potici! strelka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

3. feb 2009 14:22

rimljanka je napisal/a:

pujsek je napisal/a:
Se v celoti strinjam z mamoF. Vse, razen vode in soli, so tudi po mojih izkušnjah dodatki, ki naredijo kruh boljši samo tisti dan, ko ga spečem. Naslednji dan je tak kruh z dodatki bolj suh in drobljiv. Torej, če ga pečem na zalogo in za v skrinjo, ga že nekaj časa pečem samo z vodo in soljo, pa nekaj malega olja. Z različnimi dodatki pa samo v manjših količinah, ki jih pojemo še isti dan. pujsek

 

Olje, skuta, jogurt,....so tudi dodatki, ki ne prispevajo k staranju kruha, ravno nasprotno.

rimljanka - zasebno mnenje
Zato pa se sprašujem, zakaj se npr. "boljši kruh od none", iz bele moke, zamesen s pol mleka pol vode, z dodatkom masla oz. olja in enega jajca naslednji dan drubi bistveno bolj kot moj kruh, ki je narejen brez dodatkov? Ali pa recimo naša primorska "pinca", ki je v bistvu boljši praznični kruh, z dodano maščobo in rumenjaki ter mlekom - ta se naslednji dan kar precej drobi. Kaj bi bil vzrok, glede na to, da so vsi omenjeni dodatki nekako deklarirani ravno kot "ohranjevalci svežine". MOrda način pečenja ali kaj drugega? mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti