Kuhana riba

bozic  

član od: 25.11.2008

sporočila: 18

tema odprta - 30. jan 2009 18:23 | ogledi: 23.078 | odgovori: 18

Pozdravljeni,

večkrat berem, da ljudje jedo kuhano ribo? Katere ribe pa lahko kuhamo?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. jan 2009 18:28

Vse.

ežoj

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

30. jan 2009 18:30

Pri nas največkrat kuhamo ciplje, včasih še zobatca, brancina.

Na morju, pa kuhamo ribe "lešo". Tu pa namečemo v posodo vse kar pomorščaki polovijo

MM

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. jan 2009 18:32

No, to kar pravi Ežoj je sicer čisto res, če pa boš ribo kuhala prvič, vzami za začetek kakšno belo ribo s kompaktnim mesom. Pa nikar ne zlij vode, v kateri jo boš kuhala stran. Je dobra za juho ali za rižoto.

nola

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

30. jan 2009 18:40

Nečeloma se kuha belo ribo, ni pa nujno. Tudi velj pravilo da večja ko je riba boljša je kuhana. Sej tu je logika, kajti riba se kuha zelo malo časa tako da če se spravimo kuhat majhne majhne, se rado zgodi, da nam povsem razpadejo, ko jih želimo dati na krožnik. Pri kuhanju rib je pmembno ali želimo imeti zgoljdobro ribjo juho ali kuhno ribje meso. Lani sem jedel na Lastovu čudovite kuhane ušate postrežene v juhi. Kuhar, prijatelj iz Zagreba je dal v vodo najprej krompir, narezan podolgem na četrtine in rddeči korenček tudi narezan podolgem na četrt, to kuhal skoraj do mehkega, dodal ušate vsaka je mela kakih 20 dkg in začimbe ,ki pa mi jih ni navedel in moram reči, da je bilo vse skupaj vrhunsko dobro. Sam se nikoli ne bi spomnil in kuhal tako majhne ribe pa evo, učinek je super. Povedal je še da je to tradicionalni recept za kuhano ribo iz Hvara, nisem preverjal, mu verjamem. Tako da, kot sem že tisočkrat ponovil- pri kuhanju rib je najvaženjše, da imaš čim bolj svežo ribo in da tlačiš zraven čim manj ostalih začimb, ki ponavadi prevzamejo vse plemenite ribje arome. LP hedonist

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

30. jan 2009 18:53

Jaz kuham ribe večinoma na morju, ko jih je res v izobilju, doma pa imam skoraj raje pečeno. Tudi sama na morju velikokrat vržem v lonec vse kar potegnemo iz vode, tudi manjše ribe. Dodam jušno zelenjavo, mogoče malo vina. Kuham sicer malo predolgo (če so manjše ribe), to pa zato, da dobim tudi juho. Drugače pa so čvrste bele ribe izjemno dobre tudi kuhane ali pa narejene na sopari. Tako lahko človek uživa ob res osnovnem, čistem in plemenitem okusu rib. fresh

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. jan 2009 19:36

Riba lešo je nekaj najboljšega, kar lahko človek dobi! Seveda pa mora biti izpolnjen prvi in osnovno pogoj: brezhibna svežina. V lonec damo malo vode, toliko, da bodo ribe pokrite, ko jih bomo dali vanjo. V vodo vržemo olupljeno, na četrtine narezano čebulo, par zrn belega popra, ščepec soli, po želji lahko tudi na lističe narezan krompir. Ko voda zavre, damo vanjo ribo. Načeloma kuhamo vsako ribo toliko časa, da pobelijo (zakrknejo) oči. Če je riba res kuhana, preverimo tako, da z manjšim nožem previdno ločimo košček mesa od hrbtenične kosti takoj pod glavo in pogledamo, če je meso res belo, kuhano. Ribo previdno vzamemo iz vode, jo položimo na pladenj, prelijemo z olivnim oljem, poleg nje pa razporedimo krompir in čebulo. Natočimo si še kozarec dobrega vina in . Pa še za Hedonista: Lastovske ušate, kanjci, pirke in pajki, pa tudi iglice - kakšna juhca je to! Sem prav ponosna, ker sem svojega ribiča prepričala, da tudi manjše, za vabo namenjene ribe prinese domov, če ni česa velikega. Po parih krepčilnih juhicah je ugotovil, da tudi ni taka tragedija, če človek pač ne ujame zobatca vsak drugi dan mamaF - Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. jan 2009 11:59

Obožujem kuhano ribo, podpišem se tudi pod fresh.

Všeč mi je tudi marinirana škarpena. Meso očistim vseh kosti, prelijem s tekočino, v kateri se je kuhala, pomešano z malo olivnega olja, limoninim sokom in sesekljanim peteršilje, pa brizg vina.

 

Mamamia

mamamia

parižanka  

član od: 23.2.2008

sporočila: 12

31. jan 2009 14:54

v septembru sem potovala po Portugalski. Tam nam je gostiteljica pripravila izvrstno "ribjo čorbo", ne vem kako točno se imenuje, ampak nekako tako, imam kratek spomin pa se mal pozabila. Pripravila jo je tako, da je v vrelo slano vodo dala file ribe - brez kosti (ne vem katera), pustila je nekaj časa da se je pokuhalo, nato je notri "ubila" jajca, in dodala še svež peteršilj. postrežba: na kose nalomljen kruh, prelit z "čorbo", servirano v krožniku. mislim ta je približno tako pripravila, če kdo ve bolj natančno naj me popravi. zadevščina je zelo nasitna, ampak izvrstna. Ko se vrnem na Portugalsko se vrnem na to odlično "čorbo". P.s.: mogoče tale zadeva ne paše pod to temo, se opravičujem:) parižanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. jan 2009 21:17

parižanka ( tale tvoj nik ne bo funkcioniral iz tujine, če se boš kdaj hotela oglasit iz, more bit, Pariza ), dobro došla na kulinariko, glede tvojega pripisa: mi tudi večkrat zabluzimo v čudne vode, ki ( marsikdaj ) nimajo nobene zveze z kulinariko, tako, da če kaj poveš v zvezi z kulinariko, ne more bit nič narobe. To, kar si opisala na Portugalskem je znani "  bouillabaisse ", poznan predvsem v Franciji in Angliji ( pa kaže da tudi na portugalskem ), znane so različne variante, lahko tako  googlaš pa dobiš več ....... 

Glede kuhane ribe, meni najbolj enostavna in hitra varianta: zavre se voda z jušno kocko in precej kisa ( recimo 1/3 ) z nekaj zrn strtega popra in listom lorberja in se skuha riba, po kuhanju ( na krožniku ) prelije z žlico ( ali dve ) tekočine v kateri se kuhala in mal olivnega olja.

ežoj

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

31. jan 2009 22:29

Ja, ežoj, za pravi lešo je potrebno ribo preliti malo s tekočino in potem zabeliti z oljem. Rajsko! No, kocke se pa na splošno izogibam. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti