Pražena jetrca - pogrevanje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 29. jan 2009 14:05 | ogledi: 14.874 | odgovori: 27

Ravno pripravljam jetrca za praženje. Kot večkrat, tudi tokrat ne bom vsi ob istem času na kosilu. Ponavadi si jih v takih primerih zamudniki sami sproti pripraviijo.

Kaj pa, če bi jih vse spražila naenkrat in bi jih potem sproti pogrevali v mikrovalovki?

Cila

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

29. jan 2009 14:19

Po moje bodo jetra trda, vsaj po mojih izkušnjah. Ne pomaga niti limonin sok. LP, Barbra

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. jan 2009 15:30

Če mi kaj jetrc ostane, mački jih dam brez pogrevanja, za sebe ali kjerga drugega bi pa naredil na novo

 

 

 

 

ežoj

Sanjula  

član od: 8.1.2007

sporočila: 52

29. jan 2009 15:33

jaz sem jih že pogrela kdaj in so mi bila čisto ok, vendar zdaj raje narežem jetrca in pražim količino, ki se bo takoj pojedla, za "zamudnike" pa jih pripravim naknadno, ker so res hitro narejena. Sanjula

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. jan 2009 15:45

Če mi ostane kaj praženih jetrc, naredim pasteto.

nola

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

29. jan 2009 23:42

Jaz pa ravno iščem po netu, kako narediti jetra. Ne znam. Tako da se kar tule priključim in prosim za nasvete, ampak res detajlne, ker nimam pojma. Mi že razanje ni jasno - a zelo na tanko? Kako pa naprej? Prosim za navodila, hvala vnaprej!

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. jan 2009 6:13

Jaz jih delam tako:

Na lističe narežem čebulo in jo na masti prepražim, da postekleni. Nato dodam na tanko narezane jetrca. Vse skupaj še malo prepečem, nato z moko posipam, dodam sladko mleto rdečo papriko, prememšam in zalijem z rdečim vinom. Dodam lovorov list in mleti črni poper in malo pokuham, kakih 10 minut. Vmes premešam in po potrebi, če je pregosto dodam še malo vina. Ko je končano, pa posolim in hop....na mizo. Zraven paše kakšen pire krompir, kreompir pačan v celem z olupki v pečici ali polenta. Pa seveda rdeča pesa kot solata. Tako  jetrca pripravljamo na našem koncu.

Včasih pa jih samo z dosti čebule in začimb prepražimo in serviramo.

Večkrat pa najprej na čebuli podušimo na kockice razrezano meso. Ko je že mehko pa dodamo jetra in končamo kot je zgoraj napisano, z moko in vinom.

 

Kyara

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2009 7:02

Najprej na olju (dam ga vsaj še 1x toliko, kot pri običajnem praženju) prepražim čebulo. Če le imam čas, lepo počasi, da se dobro zmehča in delno razpusti. Včasih jo prepražim že nekoliko prej, da so potem jetrca hitro gotova. Za štiri obroke dam eno do dve čebuli, ker jo imamo zelo radi.

Jetrca narežem karseda na tanko. Najbolje se režejo delno zamrznjena.

Ponev s čebulo nato na hitro močno ogrejem, jetrca gor, vmes mešam, da se lepo obračajo,  in ko so lepo zapečena iz vseh strani, serviram.

Tri  stvari se mi zdijo pomembne:

- prva je to, da jetrc nikakor ne smeš soliti prej, kot na krožniku na mizi. Pri nas jih še tam ne, so nam nesoljene čisto užitne.

- druga je to, da je dovolj olja in niso suhe. Če vidim, da sem ga sprva prilila premalo, ga prilijem kar med praženjem čebule ali jetrc. Ne smejo plavati v njem, ravno toliko ga mora biti, da po dnu ni tekočine, jetrca se pa rahlo "svetijo".

- tretja pa, da mora biti posoda dovolj velika. Najbolje je, da je na dnu le tanka plast jetrc, da se opečejo, ne pa podušijo v lastnem soku.   To slednje velja seveda le za tipična pražena jetrca.

Cila

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

30. jan 2009 7:29

Meni najbolj uspejo, če jih pustim, da zakrknejo in šele potem premešam. Ne mešam jih dosti, bolj obračam. Vse skupaj pa ne traja več kot 5 minut.

Mic

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

30. jan 2009 8:03

Četrta pomembna stvar, kot je rekla že Mic, pa je, da jih ne pražiš predolgo, ker drugače postaneja trda in zategla.

Blanchy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. jan 2009 8:59

Malo timijana in popra jim zelo popestri okus (ali pa katere od podobnih začimb: majaron, rožmarin,...)

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti