Pražena jetrca - pogrevanje

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. jan 2009 10:48

Ja jaz dam gor kar mešanico začimb za raclette (črni in beli poper, muškatni orešček), pa malo timijana in majarona. Drugače se jih pa pri nas dela v dveh delih: najprej popražim čebulo, če le imam dam rdečo, da se lepo zmehča in razpusti, posebna perverzija je malo svinjske masti k olju. Jetrca narežem na tanke lističe in vržem zraven, počakam da se spodaj zapečejo šele potem mešam. Kar se tiče moževega dela je po začinjanju jed gotova, zase pa pustim en del, dodam malo moke, vina, vode ali juhe in naredim na omako. Meni je najboljša s svežim črnim kruhom. Soliti seveda šele na krožniku. Kupujem in delam pa samo baby beef jetrca, ne maramo svinjskih ali piščančjih, tudi puranje ne gredo v promet. Je bil pa pes bolj vesel. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

30. jan 2009 10:52

Najlepša hvala vsem za napotke in navodila! Upam, da bo uspelo. Jih namreč nisem še nikoli pripravljala in mi gre kar malo mraz po telesu, ko pomislim, da jih bo treba prijet pa rezat ... PS: Če imate pa kakšno dobro idejo, kako naj malo k železu pridem (mimo jeter), bom pa tudi zelo vesela. sara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. jan 2009 11:04

sara, če ti jetra ne sedejo, potem obstaja še mnogo zabavnih načinov in tudi bolj zdravih, kot je drobovina. Rezina pršuta, sirček in kozarec terana naredijo čisto korekten železni učinek. Pa vsak dan kozarec refoška ob kosilu je tudi eno samo zdravje. Vendelina jr.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. jan 2009 11:06

Ajej... samo od jetrc, sploh če nisi kakšna posebna fenica bo pa bolj švoh železa. Se ti bodo ustavila prej. Malo pobrskaj po netu kaj še vsebuje veliko železa in bistven podatek - absorbcijo železa omogoča in povečuje vitamin C - kar pomeni da ju je dobro uživati v kombinaciji. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

30. jan 2009 13:24

Oh ja, če bi bilo tako preprosto, da bi refošk pa teran pomagala... Imam malo bolj konkretne probleme in tiste prijetnejše načine sem že dala skozi, zdaj se lotevam tudi jeter. Saj jest jih ni problem, če jih pripravi kdo drug; zdaj sem pač sama na tem. Tinca, hvala za opozorilo glede C vitamina. To sicer vem, pa ni nič narobe, če večkrat slišim.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. jan 2009 13:34

Pri pomanjkanju železa so najboljše Alge forte in C vitamin. Po dveh mesecih je 100% dovolj železa!

Sama jetrca pa pri tem bolj malo pomagajo. Najboljše so na pol pečene, ko jih vrežeš, da se malo sokrvice pocedi. Ampak večina ne mara takšnih!

 

Kyara

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

30. jan 2009 13:50

Kyara, sem jemala te alge (in C vitamin) ... ni prineslo izboljšanja. sara

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

30. jan 2009 13:58

Sara začni jesti konjsko meso. Garantirano ti bo dvignil železo in hemoglobin do zavidljivih višin. Pa še mnogo bolj je okusen kakšen žrebičkov file ali rostbif kot jetra, ki so sicer dobra a ni da bi pretiraval z njimi. Sploh če niso najbolj sveža ali če je bila živad krmljena z sumljivo in umetno hrano. Če želiš kak dober nasvet za pripravo žrebička ali konja sporoči. LP hedonist

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

30. jan 2009 14:16

Hedonist, ne morem. Res ne. (Raje ne povem tiste zgodbe, ko mi je nekdo sicer dobro hotel s konjskim zrezkom, meni so pa solze tekle ...) sara

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. jan 2009 14:55

Jetra vsekakor vsebujejo vec zeleza kot katerokoli rdece meso, ampak ce jih mora clovek jesti kot zdravilo, se mu zagotovo uprejo. Nima pa nobene zveze, ali so pecena, kuhana, v obliki pastete ali namaza ali surova. Na tradicionalno dober glas pri zdravljenju slabokrvnosti so prisla zaradi odkritja iz prvih desetletij 20. stoletja, da se v velikih kolicinah obnesejo pri zdravljenju posebne oblike anemije (perniciozna anemija, ki je bila vcasih smrtna bolezen), ampak zanimivo, da so bila ucinkovita pri tej obliki anemije zaradi visoke vsebnosti vitamina B12 in ne zaradi zeleza (poglavje medicinske zgodovine, ki ga je vredno prebrat). Sicer se je v prehransko znanost glede zeleza treba posteno poglobit, se bolj pomembno je pa odpravljat vzroke, zaradi cesar do pomanjkanja zeleza sploh pride; vedeti je tudi treba, da niso vse oblike slabokrvnosti le posledica pomanjkanja zeleza. Mimogrede, ne samo vitamin C, ampak kisline nasploh povzrocijo, da se zelezo raje nahaja v fero (Fe++) kot feri (Fe+++) obliki - v fero obliki ga namrec crevesna sluznica lahko absorbira. In glej ljudsko modrost - krvavice se jedo s kislim zeljem, ob prsutu se pije pa teran. Ja, kulinarika ni od muh... lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti