Naravna omaka - brez moke

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 29. jan 2009 13:41 | ogledi: 48.253 | odgovori: 16

Živeli,

kako se naredi dobra naravna omaka za zrezke, da ni čisto vodena, ampak brez moke!!

lp

auachiuaua

gerna  

član od: 26.11.2007

sporočila: 228

29. jan 2009 13:53

Jaz si pomagam s čebulo, tako da jo drobno nasekljam in prepražim na tisti maščobi kjer sem prej popekla zrezke.Nato pa dolijem še malo vode. Včasih pa proti koncu pečenja dodam samo nekaj koščkov masla. Ko se razpusti tudi malo zgosti omako. Pa še zelo dober okus naredi! LP. gerna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. jan 2009 14:02

Če misliš na tisto rjavo stvar, s katero polivajo zrezke, ki so jih poprej namučili s soljo in poprom in opekli in potem se temu reče naravni zrezek.....ti ne bi znala nič povedati, ker sem se tisti svetlorjavi stvari vedno izogibala. Drugače se pa fenomenalne omake naredijo tako, da na vročem olju opražiš posušene paradižnike (zelo drobno narezane, skoraj sesekljane), dodaš malo česna, malo karamela, malo vina/vode.... Lahko pa namesto karamela med in kakšno žlico čokolade v prahu.....ali pa daš namesto karamela gorčico in potem zaliješ z belim vinom..... Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

29. jan 2009 14:06

Z veliko čebule. Zrezke pobereš iz omake in zadevo zmiksaš s paličnim mešalnikom. V omako dam tudi korenček, gomoljno zeleno,... in potem to vse skupaj spasiram. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. jan 2009 15:00

Delam tako kot fresh. Ali vsaj podobno. Najprej opečem meso, ga shranim na toplem. Potem na isti maščobi na zmernem ognju dušim veliko čebule, pa malo česna, korenja, zelene, korena peteršilja, tudi bučko, če je pri roki, dolijem malo vina, popram, potresem z začimbami. Vse skupaj potem obdelam s paličnim mešalnikom, vrnem v ponev, po potrebi dodatno začinim, vrnem zrezke v omako in še malo, na zmernem ognju, počasi grejem.

 

Druga možnost je, da v tekočino, ki se nabere ob pečenju mesa, vliješ malo sladke smetane ali dodaš košček masla. To pride v poštev v primeru, če ne potrebuješ izdatne količine omake, kot nastane pri tisti zelenjavni varianti, ampak le toliko, da se meso prelije z nekaj žličkami soka. Pa kanček konjaka dobro dene taki omaki.

 

Tako da gre tudi brez moke. Oziroma sploh gre brez moke. Pa namesto soli lahko uporabiš sojino omako.

 

Mamamia

mamamia

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

29. jan 2009 15:14

Se pravi, da je to kar naj bi bila "naravna omaka" vedno le voda in moka zmešana z maščobo zrezka, prave omakce pa nujno vsebujejo čebulo in zelenjavo... Se mi je zdelo :) Hvala za odgovore! lp auachiuaua

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. jan 2009 15:41

auachiuaua je napisal/a:
Se pravi, da je to kar naj bi bila "naravna omaka" vedno le voda in moka zmešana z maščobo zrezka, prave omakce pa nujno vsebujejo čebulo in zelenjavo... Se mi je zdelo :) Hvala za odgovore! lp auachiuaua

Ni nujno. Ko zrezek popečeš, ga polij s kozarcem ogretega vina. Ko bo vino povrelo, dodaj zajemalko vroče jušne osnove, najboljša je taka, ki v kateri so se kuhale telečje nogice, še malo povri in omaka bo takšna, kot je treba.

Pri pečenkah pa sama postopam podobno kot fresh.  

nola

IČA  

član od: 9.1.2006

sporočila: 232

29. jan 2009 15:43

Ni potrebno, da je moka,  jaz raje uporabim žlico  drobtin.

LP, Iča

 

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

29. jan 2009 17:01

Naravno gostilo za omako je zelenjava ali sadje. Katero vrsto boš uporabil je stvar lastne presoje in okusa. Dejstvo pa je, da boš s temi dodatki dodal v omako sladkor ali škrob in je iz kaloričnega vidika zelo podobno , ali še slabše kakor žlička moke. Pri nas najpogosteje omake gostimo s čebulo, k nekaterim jedem pa dodamo pelate, ribano korenje, krompir, bučke, jaboljka... ati zlati

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

29. jan 2009 17:18

malo juhe, kisle smetane, toast sirčka in vina. LP vdolin vdolin

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

29. jan 2009 21:27

Omako zgostim z v vodi ali vinu namocenimi kosmici.Predno jih dam v omako jih premesam z palicnim mesalcem. marmeladka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti