Kislo zelje in prosena kaša

tema je zaklenjena

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

tema odprta - 26. jan 2009 13:46 | ogledi: 11.006 | odgovori: 6

Neka znanka mi je zadnjič rekla, da njena tašča naredi zelo dobro zelje in proseno kašo nekako pečeno v pečiči, če sem jo dobro razumela.

A ma katera kakšen recept? So pa ti znanci iz štajerskega konca, torej je jed nekje od tam.

lp

swarovski

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

26. jan 2009 14:02

Nekje sem jedel podobno jed, točne recepture pa ne poznam. Po mojem se kislo zelje duši, dokler vsa tekočina ne izhlapi, doda se mu kuhana prosena kaša in praženo mleto meso. Dodajo se tudi začimbe, vse se lepo premeša in razporedi v globok pekač. Nato se polije z mešanico jajc in sladke smetane ter se vse skupaj zapeče v pečici.

Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 26. jan 2009 14:03:26

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. jan 2009 14:07

In kaj ŠE je rekla znanka v zvezi s pripravo te jedi? Ker predpostavljam, da si, če nisi prvikrat zastrigla z ušesi in rekla, počakaj malo, da si vzamem papir in svinčnik in tole zapišem, to vmes že storila. Ali pa si morda zaprosila to znanko, da povpraša svojo taščo, kako se ta stvar pripravi - razen, če je to taka skrivnost, da tašča no way, da bi to izdala svoji snahi..... Samo, če je taka skrivnost, potem verjetno snaha ne bi hvalila kuhinje svoje tašče, si bolj mislim, da bi se drugi toni uporabljali v opisu odnosa tašča_snaha.... Ker, če si naredila VSE korake za pridobitev informacij pri osnovnem viru, pa jih kljub temu nisi zadostno pridobila, potem je oportuno, da se kolegice iz štajerskega konca malo v to smer potrudijo... Vendelina jr.

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

26. jan 2009 14:29

Pa še tole kopiram:

 

Kilogram kislega zelja skuhaj in odcedi (bolje je, če ga malo "podmedeš"). Enako skuhaj kaka 2 dcl prosene kaše v slani vodi, vendar ne čisto do mehkega. Odcedi. V pekač naložiš plast zelja, plast kaše in pokriješ s koščki suhega mesa, potem spet zelje, kaša, meso, dokler ne porabiš vsega. Na vrhu naj bo zelje, vse skupaj zabeliš z ocvirki (lahko tudi zaseko) in zapečeš v pečici (nekako pol ure na 180C). Lahko tudi pokriješ, jaz to delam v glinenem pekaču s pokrovom. Je se kot samostojna jed, pri nas damo zraven kuhan fižol, ni pa nujno. Za vegetarjance se v tej jedi izpusti meso, zabeliš pa z maslom ali pogreto smetano, je tudi zelo dobro. Dobro je tudi pogreto. Je pa to zelo "zimska" hrana.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jan 2009 14:29

Pri nas poznamo varianto kot jo je opisal Sarabande - le da v tem primeru uporabimo riž, s kašo pa pripravimo enolončnico - v kuhano zelje damo prepraženo in zdušeno meso, zrezano kot za golaž in kuhano proseno kašo. ampak to se ne peče. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti