Lignji

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

tema odprta - 23. jan 2009 8:31 | ogledi: 7.088 | odgovori: 8

Jutri pripravljam večerjo za 8 ljudi. Jedli bomo rižoto z morskimi sadeži in polnjene lignje. Pri nas prave ribarnice ni, oz.če je kakšna kvalitetna v Novem mestu, bi se odpeljala tudi tja. Zanima me če lignje kupujete v sparu ali tušu in kako ste zadovoljni z njimi. Koliko lignjev bi potrebovala za 8 ljudi? Smo pa vsi zelo dobri jedci. Hvala za vsak nasvet.

kleo

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

23. jan 2009 8:37

No mi jih ponavadi kupimo 1kg za naju z možem in za našega petletnika. po moje kakšne pol kg na osebo, ker se še malo stisnejo. No glede na to, da bo še rižota zraven, pa sama oceni kakšni jedci ste, če ne bo morda preveč 500g na osebo, ker so tudi polnjeni. Mi jih tudi nimamo možnosti kupit sveže, pa jih kupimo v Šparu in smo kar zadovoljni. edino je pa mogoče odvisno od Špara do špara, ker pri mesu je npr. velika razlika od Špara do špara. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

23. jan 2009 8:48

Za osem odraslih ljudi rabiš med 1,5 do 2 kg neočiščenih lignjev. Zmrznjeni lignji so čisto ok če so neočiščeni, bistveno slabši so že očiščeni. Ti so bili odmrznjeni,potem jih nekdo očisti, potem pa se ponovno valjajo po ledu vsaj nekja dni ali pa ,kar je najhuje se ponovno zamrznejo. Tako da jaz jih absolutno nikoli ne uporabljam. Drugače je z neočiščenimi,ki so zmrznjeni takoj po ulovu in če se potem pravilno ravna z njimi praktično niso nič slabši od svežih. Čiščenje je pa tudi sila enostavno tako da tukaj ne vidim porblema. Vse štacune ponujajo približno enako kvaliteto rib, ponavadi precej slabo. Zato ti svetujem, da se zapelješ do najbližje ribarnice katerim jaz še vedno najbolj zaupam. Sej če boš kuhala za osem ljudi se ti pa že splača dobiti malo bolj kvalitetne sestavine. Pa dobro kuhaj. LP hedonist

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

23. jan 2009 8:51

Lignji iz Spara so dobri naj bi bili "očiščeni" zato ti svetujem, da jih temeljito očistiš, vsakega posebej pod tekočo vodo, vsakega obrni, če ne gre pa naredi majhno luknjico, da gre voda skozi. Ko bo ligenj ob otipu delal grsk, grsk, so čisti, se pravi mora škripati.

lp

 

Mi smo zelo dobri jedci in nam zadostuje 1 kg ovcrtih lignjev.

Anamarija

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

23. jan 2009 8:56

kleo je napisal/a:
Pri nas prave ribarnice ni, oz.če je kakšna kvalitetna v Novem mestu, bi se odpeljala tudi tja. kleo

Moja svakinja kupuje ribe na Cikavi v Mercatorjevem hipermarketu, ponavadi je odlična izbira in sveže ribe.

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. jan 2009 15:15

[citat=--Katarina K--]1,5kg-2kg za 8 ljudi? pol smo pa mi ornk požrešni. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/[/citat]

 

Mi tudi. Pri nas štirje pojemo 1,5 kg lignjev, če kupimo že očiščene. Pa se ne prenajemo, ravno prav.

Dva kg za osem oseb bi prišlo v poštev po nasitni predjedi - sicer morska rižota to je, pa sploh če so polnjeni. Sama težko ocenjujem količine po dag in kg, ko kupujem, kupim "od oka", torej kolikor se mi zdi dovolj na pogled.

 

Mamamia

mamamia

dandej  

član od: 13.2.2008

sporočila: 71

23. jan 2009 19:43

Ja v restavraciji jih ponavadi dobiš okol 6-7 kom. Tak da ne vem, mogoče enih 10 na osebo za ful lačne. Jaz se laže tako spoznam kot pa v kg ali dag. bobika

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

23. jan 2009 20:14

Katarina K je napisal/a:
No mi jih ponavadi kupimo 1kg za naju z možem in za našega petletnika. po moje kakšne pol kg na osebo, ker se še malo stisnejo. No glede na to, da bo še rižota zraven, pa sama oceni kakšni jedci ste, če ne bo morda preveč 500g na osebo, ker so tudi polnjeni. Mi jih tudi nimamo možnosti kupit sveže, pa jih kupimo v Šparu in smo kar zadovoljni. edino je pa mogoče odvisno od Špara do špara, ker pri mesu je npr. velika razlika od Špara do špara. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/
hehe, s tem da bo ona delala polnjene. bannanna_v_slo ;)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti