Kako narediti mehak piščančji file?

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

tema odprta - 22. jan 2009 14:17 | ogledi: 51.743 | odgovori: 31

Zelo rad pripravljam jedi iz piščančjega fileja, včasih tudi samo piščančji file (koščki, trakovi...) brez vseh dodatkov. Zanima me, kako se naredi res sočno in mehko piščančje meso, denimo takšno, kot ga ponujajo v kitajskih restavracijah, kjer lahko koščke mesa trgaš s prsti in sploh ne potrebuješ pribora...

Sam ponavadi naredim pretrdo meso in je takšno "žilavo", ne sočno, res pa je, da nimam dovolj izkušenj in ga gotovo kje polomim. Če ga zapečem samo na olju brez dušenja, je jasno, da mehak ne more biti. Vendar sem zadnjič vrgel koščke fileja na olje, malo popražil, da je dobilo barvo, zalil z vodo in dušil, ampak vseeno na koncu ni bilo kaj posebej mehko...

Mi lahko pomagate?

Hvala vnaprej!

Robbus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jan 2009 14:30

Na primer takole: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6755 No, finta je v tem, da je treba meso dati v kako fino mešanico in potem pustiti, da osmoza naredi svoje. Recimo fine so naslednje variante: - balzamični kis in potem daš zraven še žlico dve pesto barille in zraven še malo pinjo - balzamični kis in potem čez čas še cvetlični med - olivno olje, limonin sok in origano Pri vzhodnih zadevah se pač igraš s curryjem in svetlo sojino omako. Ali pa s kokosovim mlekom. Hope this helps Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. jan 2009 14:47

Za začetek gre razmisliti, kako dolgo meso toplotno obdeluješ. Če si recimo zrezek potolkel, ga popekel na olju in potem zalil in dušil, je to za nežno belo piščančje meso občutno preveč. Dovolj je, da ga popečeš na obeh straneh. Tako bo zagotovo ostal sočen. Obdelava mesa pri zelo nizkih temperaturah ima dolgo zgodovino in dejansko zagotavlja sočnost mesa. Je trik v fiziki, pa nima ravno časa zdaj tega pisati. Skrivnost azijskih piščančkov pa je v tem, da se meso pred pečenjem obvezno obdela z beljakom in jedilnim škrobom, potem pa se na zelo visoki temperaturi zelo hitro zapeče. Skratka, za piščanca je dovolj, da ga zelo na hitro popečeš pri visoki temperaturi ali pa dolgo pri zelo nizki. fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. jan 2009 14:48

Ivačič je drugače zakon, ampak, ja, so pa včasih primerno kuhano zelenjavo obravnavali kot premalo kuhano. fresh

Robbus  

član od: 22.1.2009

sporočila: 29

22. jan 2009 15:00

@fresh kako misliš, da se obdela z jedilnim škrobom in beljakom? Na kak način ga je treba obdelat? @Vendelina jr. če prav razumem, ni skrivnost v dušenju, ampak v začimbah oz. namakanju mesa pred pripravo? Je treba za vse tvoje tri naštete načine meso čez noč pustiti v tem? Robbus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jan 2009 15:11

Čez noč ravno ne, dve uri sta zadosti, več ne škodi (jaz jih včasih pripravim kak dan prej zaradi tega, ker drugače nimam časa). Vendelina jr.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

22. jan 2009 15:15

Ko začnem s kuhanjem kosila, meso narežem na trakove, posolim, dodam malo timijana in rožmarina pa žličko olja, vse dobro premešam in postavim v hladilnik. Ko pripravim vse ostalo, spečem še piščančje trakove v teflonasti ponvi, na malo maščobe, na ne previsoki temperaturi. Pečeni so res hitro, trdi niso, žilavi tudi ne, je pa dejstvo, da če delaš iz piščančjih prsi, potem je tako meso pusto, ker pač ni mastno, pa v kakršnihkoli žavbah že ga namakaš prej. sara

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

22. jan 2009 15:17

Jaz spečem piščančji file na zelo nizki temperaturi na malo masla, približno štiri do pet minut na vsaki strani. Ko pritisneš meso,  mora biti mehko in se podati na pritisk, če je trdo, je že prepečeno.

barbara9

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jan 2009 15:33

Preden piščančji file pečem, ga premešam z malo olja in svetle sojine omake. Je lepo sočno, pečeno v nekaj minutah. Mamamia

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. jan 2009 15:52

Za stir fry zmešaš beljak in jedilni škrob in v tem povaljaš na trakove narezano meso. Marinada ni zagotovilo, da bo meso mehko, če se piščanec peče predolgo, bo v vsakem primeru kot žagovina. Čeprav nekatere sestavine naravno mehčajo meso- to je papaja, pa tudi limona, limeta in balzamični kis. fresh

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

22. jan 2009 16:38

Meni ratajo piščačji fileji mehki, čeprav se pečejo pol ure in brez da bi jih prej s čim premazal, pustil stati, ipd... Očitno moraš samo pogruntat način, ki ti ustreza. Jaz fileje posolim+popopram, segrejem v posodi kakšno žlico ali dve olja in na hitro popečem z obeh strani fileje, da dobijo lepo rjavkasto barvo (mora biti olje kar precej segreto, da je res zelo na hitro). Nato zmanjšam temperaturo in pokrijem s pokrovko, vsake toliko jih obrnem okoli, vmes pa pač delam ostalo. *Alisha*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti