Zgago povzroča zelenjava

maestro_slo  

član od: 24.11.2008

sporočila: 12

tema odprta - 22. jan 2009 11:02 | ogledi: 5.440 | odgovori: 21

Pozdravljeni!

Potrebujem nasvet kako pripraviti zelenjavo, da ne povzroča želodčnih težav. Že kar nekaj časa me pesti problem, da me po pečeni zelenjavi peče zgaga. Naj bo to paprika, paradižnih, čebula, po skoraj vsem me čez čas peče zgaga ali pa se mi zelo neprijetno spahuje (kislo). Menjali smo olje in zelenjavo popekali na olivnem olju, na maslu, z ženo sva celo poskusila najprej zelenjavo prekuhat preden sva jo pekla. Nič ne pomaga. Ima kdo kak nasvet, rešitev kako pripraviti zelenjavo, da ne bi povzročala neprijetnih težav. Problem se pojavlja tudi pri solati. Kumare, paprika, čebula... Pri nas vsi obožujemo zelenjavo in zaradi mojih težav se je nekako izogibamo. Kuhat dvojnega kosila pa tudi zmeraj ne gre. Vesel bom vsakega nasveta.

Že vnaprej hvala!

maestro_slo

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. jan 2009 11:08

Na tvojem mestu bi se nehala ukvarjat s kulinaričnimi rešitvami in bi šla k zdravniku. Čebula, paprika in surova solata radi nagajajo pri težavah s kislino, vsa zelenjava poprek ..to pa ni normalno. Primeren tretman z zaviralci kisline, pa se bo dalo jesti spet (skoraj) vse. Lisa

helenag  

član od: 29.8.2006

sporočila: 210

22. jan 2009 11:23

Pozdravljen! Če se ti spahuje, je možno tudi, da imaš refluks. To laično pomeni, da mišica zapiralka ne opravlja svoje funkcije in se hrana posledično vrača nazaj v požiralnik. Tako nestrokovno je meni razložil gastrolog. Zato kar brž k zdravniku, ker dokler ne veš natanko, kaj je, je težko najti ustrezno zdravilo. Pa čimprej se pozdravi, helenag

maestro_slo  

član od: 24.11.2008

sporočila: 12

22. jan 2009 11:32

Ja, pozabil sem omeniti zgoraj. Bil sem pri zdravniku, bil na gastroskopiji, pol leta celo jedel neke oranžne tabletke pred vsakim obrokom (preventivno, ker na preiskavah itak niso odkrili nič). In na koncu odgovor, ki sem ga dobil od zdravnika "Pač pazite kaj jeste". Sicer nisem bil zadovoljen z odgovorom a vsi vemo kako je naš zdravstveni sistem urejen. Tako so tabletke ruporut stalnica v mojem žepu. LP maestro_slo

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. jan 2009 11:42

Si poskusil morda zelenjavo skuhati in zabeliti, brez pečenja brez dušenja? Ko imam jaz tovrstne težave si jo pripravim na tak način in, ker sem ljubiteljica zelenjave tudi tako narejena mi je odlična.

LP

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 22. jan 2009 11:42:50

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. jan 2009 11:51

Žal ima Anamarija1 prav. Očitno boš moral jesti le kuhano ali morda še dušeno zelenjavo. Lastnosti se pač pri različni toplotni obdelavi spreminjajo ,pečenje pa je za želodec zagotovo najbolj težko .če ne rečem, škodljivo. Saj veš,ko se pri cmarjenju pregerva maščoba nastajajo ob tem najrazličnejši produkti, ki so ponavadi polni nekih kislin in ostale težko prebavljive navlake. Tako da, zelenjavco si kuhaj pa bo. Zdravstveni sistem nima s tvojim očitno rahlo načetim želodcem popolnoma nič. LP hedonist

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

22. jan 2009 11:56

Maestro, tudi sama sem dobila od zdravnice ta odgovor za podobne probleme, ko po vseh preiskavah niso nič ugotovili. Oziroma, da naj jem tisto, kar mi ne povzroča težav. Opozorila me je pa na to, da naj ne uživam svežega sadja in zelenjave, le prekuhanega. Tako sedaj pripravljam razne kompote in pa zelenjavo na način, kot ga opisuje anamarija. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

maestro_slo  

član od: 24.11.2008

sporočila: 12

22. jan 2009 12:01

Hvala vam vsem skupaj za takšen odziv. Ja se strinjam z vami, da prekuhana zelenjava res ne povzroča teh težav, mogoče občasno le "težki želodec". Ampak žal vsi vemo, da ne moremo skuhati zelenjave in je servirati s popečenimi pišančjimi trakci v solati ;) maestro_slo

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. jan 2009 12:32

Lahko ,lahko , je pa res, da je kuhano(zdravo) bolj obledno in je pečeno( nezdravo) pa zelo okusno. Sej re razumem, ampak tudi sam sem pred dvema letoma imel težave z žolčnimi kamni in ker zaenkrat ignoriram nasvete o operaciji sem se pač moral odpovedati kašnim dobrotam. Žal. LP hedonist

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jan 2009 12:35

Maestro, mislim, da postavljaš napačno vprašanje in seveda potem tudi čisto korektni odgovori kolegic in kolegov ravno ne pomagajo. Če telo nekaj zavrača oziroma se upira (tako kot npr, v tvojem primeru), potem pač nekaj sporoča in je treba preprosto ugotoviti, kaj sporoča - treba je razvozlati šifro. Če gastro pregled sporočila ni prebral, to ne pomeni, da sporočila ni (samo prebrano ni bilo). Nadomeščanje ene zelenjave z drugače pripravljeno je načeloma čisto okej, ampak v tvojem primeru meni to zgleda kot da bi dajal sporočilo, ki ti ga daje telo, bolj "na potiho"(tako kot dajemo predvajalnike zvoka) - namesto, da bi ga slišal. Sama sem imela do sedaj tri situacije, ko je prebavna cev na raznoraznih koncih nekaj tarokirala. Prvič sem jedla maksimalno korektno (ker to počnem itak), pa ravno blazno bolje ni bilo in po nekaj mesecih sem naredila en desetdnevni post in je šla materialna svinjarija iz mene, posledično so se pa tudi psihične stvari in emocije drugače pokazale. Drugič in tretjič sem zadevo rešila na podoben način - dasiravno bi tretjo situacijo lahko že prej prepoznala. S tem ne trdim, da je post univerzalna rešitev - če deluje pri meni, še ni nujno, da bo pri tebi tudi. The choice is totally and utterly yours. Samo ne živi v iluziji, da bo zgolj rošadiranje zelenjave karkoli rešilo. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti