Mamica (študentka)??

nina88  

član od: 6.3.2007

sporočila: 66

tema odprta - 19. jan 2009 19:26 | ogledi: 5.438 | odgovori: 35

Pozdravljene!

Sem študentka 3.letnika, in če sedaj zanosim, in recimo konec leta rodim, ko bom absolventka (od 1,1,2009-31,9,2009) delam diplomo in mam status študentke.

Zanima me do česa sem opravičena, kot mamica samohranilka, živim pri starših, fant pa živi pri svojih starših in je redno zaposlen.

Za kakšno finančno podporo lahko zaprosim, kaj mi pripada, in kje se to pozanimam?

hvala lp

Nina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. jan 2009 19:35

Dokler se tu ne javi kakšna študentka s takimi izkušnjami, bi morda veljalo pogledat na kakšne študentske forume?

Ali pa se obrni na študentsko organizacijo univerze, na katero si vpisana. Če to ni UM ali ljubljanska univerza, ti bodo kljub temu vedeli povedati in svetovati v ŠOU ene od omenjenih univerz. Verjetno imata tudi svoje spletne strani, pa povprašaj. Vem, da se obe ŠO ukvarjati tudi s socialnimi zadevami, navsezadnje je veliko študentk mamic ali so mlade študentske družine in jim pomagajo.

 

Morda bi kaj vedeli tudi na centru za socialno delo.

 

Mamamia

mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. jan 2009 19:37

Najboljše se je o pravicah v zvezi z materinskim dopustom in porodniško pozanimati na centru za socialno delo, kjer ti bojo lahko natančno povedali, kaj ti pripada. Upam, da veš, da za status samohranilke ni dovolj le ločen naslov partnerja. Če bo očka želel uveljavljati pravice v zvezi z nadomestilom za očetovski dopust, bo moral podpisati, da skrbi za otroka, kar pomeni, da živita v izvenzakonski zvezi (tudi če na različnem naslovu), ki se šteje enakovredno zakonski zvezi (vsaj kar se denarnih nadomestil tiče). Če bo očka vpisan na rojstni list in ne podpiše, da skrbi za otroka, boš mogla urejati preživnino za otroka, čene ne boš upravičena do otroškega dodatka. Kot pravim, boš dobila natančne informacije na centru za socialno delo. matilda

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

19. jan 2009 19:38

Zakaj pa bi zanosila predno končaš študij in si poiščeš službo? Že vnaprej iščeš pomoč države in finančno podporo? Če imaš fanta,ki je redno zaposlen, bi vseeno kršila zakon in se prijavila kot mati samohranilka in še študentka? Mamice samohranilke so tiste,ki so ostale brez partnerja in morajo same preživljati svoje otroke.A si sploh pomislila kaj si vprašala? Najprej končaj študij,si poišči zaposliev,da boš imela dohodek in da tvoj otrok ne bo živel od finančne podpore.... Samo v razmislek... petardica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. jan 2009 19:52

matilda je napisal/a:
Najboljše se je o pravicah v zvezi z materinskim dopustom in porodniško pozanimati na centru za socialno delo, kjer ti bojo lahko natančno povedali, kaj ti pripada. Upam, da veš, da za status samohranilke ni dovolj le ločen naslov partnerja. Če bo očka želel uveljavljati pravice v zvezi z nadomestilom za očetovski dopust, bo moral podpisati, da skrbi za otroka, kar pomeni, da živita v izvenzakonski zvezi (tudi če na različnem naslovu), ki se šteje enakovredno zakonski zvezi (vsaj kar se denarnih nadomestil tiče). Če bo očka vpisan na rojstni list in ne podpiše, da skrbi za otroka, boš mogla urejati preživnino za otroka, čene ne boš upravičena do otroškega dodatka. Kot pravim, boš dobila natančne informacije na centru za socialno delo. matilda

 

Matilda, zakonski pogoj, da se skupnost dveh prizna kot zunaj zakonska skupnost, enakovredna zakonski zvezi, je skupni - isti - naslov prebivališča. Če ta pogoj ni izpolnjen, ni izvenzakonske skupnosti. Podpis očeta, da bo skrbel za otroka, še ne pomeni obstoja izvezakonske skupnosti, sploh pa ne pri različnih naslovih.

Drži pa, da je kar zahtevna birokratska pot, da se uredi preživnina, vsaj formalno, če mati in oče otroka ne živita skupaj, pa ni problemov s priznavanjem očetovstva.

 

Torej: ali bo nina88 preprosto zamolčala, kdo je oče otroka in posledično, da je ta zaposlen, ter ne bo vpisan v rojstni list otroka kot oče, in bo uveljavljala vse možno, kar se v takih primerih lahko.  Ali pa bo oče vpisan in bo potreben (vsaj formalni) dogovor o preživnini (ker je zaposlen) in bo od tega odvisno, do česa je nina88 upravičena.

 

O tem se bo nina88 verjetno odločala skupaj z očetom svojega otroka.

 

Mamamia

 

 

 

 

 

mamamia

angie.orhideja  

član od: 14.7.2008

sporočila: 866

19. jan 2009 19:55

Se strinjam s tabo, petardica. Sem samohranilka od sinovega 3. leta in sem bila vsa leta deležna najmanjših otroških dokladov, ker so mi vedno upoštevali preživnino, ki je nisem prejemala a njih to ne briga... Sej se nočem delat ubogo, ker mojemu otroku ni nikoli nič manjkalo, samo svoje mnenje bi rada povedala in pa to, da ne maram lakomnih ljudi, ki bi radi na čimbolj enostaven način prišli do denarja, ki bi ga drugi, ki so pošteni, mnogo bolj potrebovali a ga zaradi svoje poštenosti niso deležni. Torej, vprašanje mi je bilo res čudno...neumno. Ali imajo nekateri otroke zaradi tega, da bi na njihov račun ožemali državo??? Otroke moraš vendar imeti rad... angie

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. jan 2009 20:04

mamamia je napisal/a:
Matilda, zakonski pogoj, da se skupnost dveh prizna kot zunaj zakonska skupnost, enakovredna zakonski zvezi, je skupni - isti - naslov prebivališča. Če ta pogoj ni izpolnjen, ni izvenzakonske skupnosti. Podpis očeta, da bo skrbel za otroka, še ne pomeni obstoja izvezakonske skupnosti, sploh pa ne pri različnih naslovih. mamamia
Mamamia, verjamem, da se na zakone bolje spoznaš od mene, v praksi pa lahko povem, da sva s partnerjem prijavljena na različnem naslovu in se povsod šteje on kot moj izvenzakonski partner in da živiva v izvenzakonski skupnosti. Na centru za socialno delo in v vrtcu imava torej enake pravice kot poročeni pari. Mogoče sem se izrazila nerodno in zveza ni enakopravna zakonski, vendar mislim, da bi moglo biti vsakomur jasno, kaj sem želela povedati. matilda

nina88  

član od: 6.3.2007

sporočila: 66

19. jan 2009 20:13

Jah tudi jest bi rajši vidla, da bi končala študij, dobila zaposlitev in lepo imela otročka, ki ne bi bil nikjer prikrajšan za stvari. Samo, recimo moja mami je imela mene pri 19 letih, ni študirala, zaposlena bila od 18 leta, že služila denar, in je šlo. Kako naj pa mi danes imamo otroke? Če bi se zgoraj napisanega držala, bi izgledalo nekako takole: - prvo dokončam fax, diplomiram sem stara nekje 22-23 let. - potem iščem zaposlitev in recimo me zaposlijo v neki firmi za določen čas (nimam pričakovati da me bodo vzeli za redno, ker sem punca in stara 23 let, vedo da bom zanosila) - potem čakam, v upanju da me zaposlijo za nedoločen čas, vmes mi recimo nekaj let podaljšujejo - in stara sem recimo že blizu 30, še vedno nezaposlena za nedoločen čas - vseeno se odločim imeti otroka, in ko recimo to povem delodajalcu me odpusti (strošek zanj) IN KAJ ZDAJ? Bolje čakati in imeti prvega otroka nekje pri 30 letih? Ali pa imeti otroka v času študija, preživel bo nekako, bo neka podpora, starši pomagajo, in recimo imam 1.otroka pri 23 letih? In verjetno bom lažje dobila potem v naprej službo, ker že imam enega otroka, kot tista, ki je še brez otrok? To se sedaj dogaja nimamo kaj. Problem, so študiji, in seveda zaposlitve, in vse se potem zamakne? In petardica je tvoje mnenje kaj drugačno? Nina

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

19. jan 2009 20:26

Tudi pri nas je podoben primer kot matildin in tudi naša družina je (na našo željo) obravnavana kot izvenzakonska skupnost. Čeprav pa moram povedati, da naju je ob rojstvu otroka delavka na socialni prav spodbujala k temu, da bi imela status matere samohranilke. To me je zelo zmotilo, saj sem jasno dala vedeti, da tega ne želim, saj živimo skupaj in sama o sebi nimam mnenja, da sem mati samohranilka. Ampak nam je razlagala, da bom imela več ugodnosti, nižje plačilo vrtca, in da se mi to splača, čeprav bova s partnerjem morala določene papirje urejati na sodišču. Na koncu se mi je zdelo, da je rahlo razočarana, da sva taka butlja in tega ne želiva sprejeti. Anja

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. jan 2009 20:26

Nina, mislim, da bi morala ti še malo razmisliti o otroku. Otrok se menda nima zato, ker so zdaj pač taki časi - v smislu "vsaj otrok bo, pa ga bomo že nekako preživeli". Se sliši, kot da bi se odločila za otroka na zalogo, za vsak slučaj, če se potem ne bo dalo. Otroka imaš lahko tudi, ko si zaposlena za določen čas - pogodba se ti izteče, ti pa še vedno dobivaš nadomestilo za materinski dopust, kot da bi bila zaposlena. In ko ti poteče porodniška, si lahko ravno tako najdeš novo službo, kot bi si jo morala, če bi ne imela porodniške. Za materinstvo se lahko odločiš tudi, ko si brezposelna in čakaš na novo službo. Zakon ti omogoča nadomestilo, ki znaša 55% minimalne plače + 2% za vsak mesec, ko si bila zaposlena v zadnjih 36 mesecih. Torej, če delaš eno leto, je to 79% minimalne plače, kar je še vedno več, kot bi dobila podpore. Sicer pa te lahko vzamejo tudi za redno, ker pridne ljudi imajo povsod radi, pa magari so to punce, stare 23 let. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti