Poceni živila

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

20. jan 2009 8:03

RadaJem je napisal/a:
Grah, koruzo in čičeriko kupujem v konzervah, ker je veliko ceneje.
Previdno s takimi izjavami, ker to ne drži. Že ena minuta surfanja po spletni strani najboljšega soseda je pokazala, da konzerva rdečega fižola z 240 g ploda stane 50 centov, pol kilograma suhega rdečega fižola ekološke pridelave pa 2,41 eura. Po lastnih izkušnja vem, da fižol vpije približno 2,5x količino vode, kar pomeni, da v primeru konzerviranega fižola stane 100 g 50 centov, pri suhem eko fižolu (ki verjetno ni najcenejši) pa 100 g stane 48,2 centa. Pa verjamem, da obstajajo cenejše konzerve, ampak tudi cenejši suhi fižol. Toliko v razmislek. Lp, piščanec

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

20. jan 2009 8:15

golubić je napisal/a:
Ali kupijete v šparu izdelke S-Budget?Kupila sem že trajno mleko in žemljice-enkrat,in nisem opazila nikakšne razlike.Ali to da so ti izdelki cenejši pomeni tudi slabša kakovost?Ponavado kupujem izdelke trgovinskih znamk-Tuševe ali Šparove. golubić
Mi tudi kupujemo to mleko, včasih žemljice, pa še kaj bi se našlo. Edino s suhim belim fižolom pa nismo bili zadovoljni. Namakala sem ga 15 ur in kuhala dobri dve uri. Več kot polovica je bilo trde. Ko sem kuhala drugič sem podaljšala za eno uro in rezultat je bil skoraj isti. lp Saša

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

20. jan 2009 8:35

S budget je kar fajn zadeva. Prijatelj, ki dela v tej panogi, pravi, da je tudi kvalitetna znamka, ker so delali testiranja in se je super odrezala. Gigi_84

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

20. jan 2009 8:55

Kvalitetno pripravljeni obroki ima jo sorazmerno podobno ceno. Pasulj pripravljen z dobro slanino in še pol klobase na osebo, tak naj bi pasulj izgledal, je celo dražji kot zrezki v omaki ali ocvrti in še priloge ter solate zraven. Razlika v ceni se pojavi šele takrat, ko pri kuhi uporabljamo kakšne specialitete. Največji prihranek pri kuhi, ne da bi se na samih obrokih poznalo, boste dosegli, če boste znali pravilno uporabit cenejše sestavine, ali pa jih kupite, ko so del akcijske ponudbe. Vzamimo kot primerjavo za cenovno ugodno kosilo joto, v katero ste dali pest fižola, pest leče ali prosa, kilo kislega zelja, 100-200 g prekajenega mesa, kakšno čebulo in ščepec začimb. Sestavine bodo stale okoli 5 €. Zraven bo družina potolkla še skoraj celo štruco kruha, ki stane nadaljni € ali dva, boljši kruhi pa tudi mnogo več. Pol kile zrezkov iz svinjskega plečeta, kila krompirja, pol kile solate,malo olja,začimb in še kakšna druga zelenjava zraven pa vas bo stala enako ali pol evra več. Pri štiričlanski družini znese to 0,12 € razlike na osebo. Če pa vzamete v obzir, da bo naša mladina po tako prazni joti že čez 2 uri mazala prvi sendvič pa je izguba pri "poceni kosilu" zagotovljena. Cenovno najugodnejša kosila so pri nas na osnovi piščančjega mesa, sledijo pa svinjina, ribe, govedina, med dražja pa sodijo tista z morskimi sadeži, boljšimi vrstami rib ali mesom posebne- nadstandardne kakovosti. Seveda se bo hitro našel kdo, ki boi temu oporekal. Zmanjšane količine mesa, ki so v modi predvsem pri ženskah, so za večino moških nesprejemljive, pa tudi pri večini mladostnikov se ne obnesejo najbolje. Predvsem pa je zmotno mišlenje, da je meso drago. Cena mesa pri normalnem kosilu se giblje okoli 1/3 do 1/2 cene obroka, je pa takšno kosilo precej bolj nasitno od bolj vegi variant. Enkrat smo že imeli podobno debato, pa so se mnenja precej razlikovala. Za vse, ki ne vedo kakšna je razlika med kosilom in malico svetujem obisk bližnje gostilne, kjer po navadi na jedilnem listu piše. MALICE Pasulj Jota Vampi Golaž Testenine s polivko Kosila Juha Meso s prilogo Solata Sladica Mai kar se pa boba tiče ti pa svetujem, da malo počakaš in ga v ranem poletju poišči mladega luščenega. Star, sušen bob ni najbolj po mojem okusu pa tudi kuha se precej neenakomerno. ati zlati

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jan 2009 10:47

Tržnici v Trogiru in Zadru sta bili polni boba, me je prav presenetiilo. Tri tedne tega je to bilo.

rimljanka - zasebno mnenje

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

20. jan 2009 11:40

poceni zivilo - zelo relativna stvar. Fizol ali zelje sta res poceni, vendar ce ju kupis in cez nekaj casa vrzes proc, ker ju nihce ne mara, potem sta na koncu kljub vsemu draga. Jaz ju imam sicer rada in oboje pozimi veckrat skuham . V splosnem se mi zdi da se vedno velja, bolj je zivilo "surovo", cenejse je. Kar pomeni da naceloma se nam bolj splaca kupit npr. piscancja prsa kot file. Se mi pa zdi da je ponudba v trgovinah taksna, da tezko karkoli posplosujemo. Nekoc je verjetno res veljalo pravilo, da je meso drago (vsaj moji starsi so trdili tako) - ce pa zdaj gledam prospekt: kg svinjski reber: 3,35E, kg puranjih krac: 2,1E - se mi zdi poceni. OK, tole je res akcija, ampak vseeno, akcije so kar naprej! Cisto drugo poglavje je sadje in zelenjava. Osebno se mi zdi, da tu najvec zapravim... no, lazem. Najvec potrosim na siru V splosnem je glede cen tezko razpredat, sploh ker doma nimamo normativov in tisto kar je za mene normalna porcija, bo nekdo drug skuhal za dvakrat. In kot pravi ati zlati, kosilo je res lahko izredno poceni, potem se pa ze cez eno uro isce v hladilniku.... Se malo za primerjavo: nedeljsko klasicno kosilo: goveja juha, krompir, meso iz juhe, solata - cca 2e/osebo sladica: princes krofki -cca 2e/na mene vcerajsno kosilo: krvavica s kislo repo, kos kruha - cca 1,5e/osebo LP, R.

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

20. jan 2009 12:21

piščanec je napisal/a:
RadaJem je napisal/a:
Grah, koruzo in čičeriko kupujem v konzervah, ker je veliko ceneje.
Previdno s takimi izjavami, ker to ne drži. Že ena minuta surfanja po spletni strani najboljšega soseda je pokazala, da konzerva rdečega fižola z 240 g ploda stane 50 centov, pol kilograma suhega rdečega fižola ekološke pridelave pa 2,41 eura. Po lastnih izkušnja vem, da fižol vpije približno 2,5x količino vode, kar pomeni, da v primeru konzerviranega fižola stane 100 g 50 centov, pri suhem eko fižolu (ki verjetno ni najcenejši) pa 100 g stane 48,2 centa. Pa verjamem, da obstajajo cenejše konzerve, ampak tudi cenejši suhi fižol. Toliko v razmislek. Lp, piščanec
Ej, piščanec, ne se razburjat, fižola nisem omenila, saj ga sploh ne maram. Razen stročjega, ki pa ga nikoli še nisem kupila v trgovini, saj ga vsako leto dobim od sorodnikov in zamrznem. RadaJem

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

20. jan 2009 12:53

Ati zlati, res si zlat! Hvala, bom počakala. Rimljanka, grem lahko drugič s tabo v Zadar in Trogir? Pa ne samo zaradi boba. jana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jan 2009 12:59

mai, lahko, seveda.....ko/če bom šla.

rimljanka - zasebno mnenje

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

20. jan 2009 14:25

Tudi jaz sem bob privlekla s Hrvaške. Sem ga pa videla že tudi pri nas, občasno ga imajo v kakšni trgovini z zdravo prehrano. Najboljši pa je mlad, direktno z vrta. In na naših vrtovih dobro uspeva, tako, da se ga splača posaditi, pa še najbolj zgodnja stročnica je. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti