Poceni živila

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. jan 2009 16:42

O tem sem tudi sama razmišljala, kriznana, ampak odgovora ne vem. Jaz pečem kruh 1x - 2x tedensko, ga razrežem in zamrznem, po potrebi pa potem odtalim. Res je, da midva ne pojeva veliko kruha, ampak če bi vsak dan kupila po 1/4 hlebca, je to še vseeno okoli 7 eur na teden, predvidevam pa, da pečica v dveh urah ne porabi elektrike za 7 eur. Govorim na pamet, ker se mi niti sanja ne, kakšna je poraba, vem pa, da kruh, ki sem ga kupovala, stane okoli 4 eur/hlebec. Kruh sem začela peči ob prvi veliki podražitvi in sedaj ga iz principa ne kupujem, razen ko sem na kampiranju in če res ni druge variante. Vsekakor pa je domač kruh bolj obstojen in okusnejši, saj si ga lahko narediš po svojem okusu. Če ga zaradi pomanjkanja časa ali volje ne spečem, ga pač ne jeva. Drugače pa tudi sama eksperimentiram, včasih naredim čebulnega, včasih sirove štručke, včasih z olivami, nazadnje sem ga delala z bučnimi semeni. RadaJem

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

19. jan 2009 16:58

fresh je napisal/a:
Načeloma je tako, da je tisto, kar naj bi bilo v naših jedilnikih, pa je kar malo pozabljeno, tudi poceni. Ena takšnih stvari so zagotovo stročnice in žita. Fižol ni edina zanimiva stročnica, pa tudi tukaj naj omenim, da, ko človek preseže razmišljanje v smeri pasulja in fižolove juhe, lahko iz ene tako preproste sestavine skreiraš marsikaj zanimivega. Namočiš, skuhaš enkrat in zamrzneš po porcijah. Potem pa so tukaj še bob, grah, čičerka, soja, leča (rjava, rdeča, rumena), ješprenj, proso, pira,itd. fresh
Se popolnoma strinjam. Z izjemo fižola stročnic skoraj ne uporabljamo. Me pa zanima, ko smo ravno pri tem, kjer dobiti bob? Iščem ga že kar nekaj časa, pa ga nikjer nimajo. Vsaj na našem koncu. jana

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

19. jan 2009 18:09

Recimo, da je pečica moči 2 kW in če peče kruh 1 uro, porabimo 2 kWh energije (v bistvu nekoliko manj, ker se izklaplja, ko doseže nastavljeno temperaturo), kar znese okoli 0,13 evra pri neki povprečni tarifi. Pri poceni tarifi še ceneje. Ampak tu ni vračanunana obračunska moč in priključnina, ki jo je treba tako ali tako plačati, tudi če nič ne porabiš. Torej se kruh tudi zaradi cene splača peči doma, če seveda ne računaš svojega dela. V ceno kruha iz trgovine pa tako ali tako največ prinese cena dela in trgovska marža, sama surovina in energija sta poceni. LP Boris booris

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

19. jan 2009 18:23

Ali kupijete v šparu izdelke S-Budget?Kupila sem že trajno mleko in žemljice-enkrat,in nisem opazila nikakšne razlike.Ali to da so ti izdelki cenejši pomeni tudi slabša kakovost?Ponavado kupujem izdelke trgovinskih znamk-Tuševe ali Šparove. golubić

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

19. jan 2009 18:29

Golubić .... tudi sama občasno kupujem S-Budget izdelke in do sedaj sem bila z vsemi zadovoljna razen z listnatim testom ... se spravim delat pecivo, dam eno plast testa v pečico, da se lepo speče in glej ga zlomka, testo vzamem ven in se mi je skrčlo na polovico (!!!) pekača....tako mi ni preostalo drugega, kot da sem šla v trgovino po še en zavitek, da sem potem dobila testa za cel pekač ... Petya

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

19. jan 2009 19:23

golubić - oliv se ne splača kupit! Kupila enkrat polnjene papriko, pa so tako slane, da se jih da jest samo, če jih splakneš z vodo, pa še potem so preveč slane. Tako da ne priporočam. Moka, pasirani pelati so ok. Drugega še nisem kupila. lp Urša

amerika  

član od: 6.1.2009

sporočila: 11

19. jan 2009 20:13

Tudi pri nas po novem jemo domač kruh narejen v kruhomatu.Sem prišla do izdelka, ki je všeč tudi otrokom, saj so oni najbolj izbirčni. Kruhomat se je že zdavnaj izplačal, ko pa je kruh tako drag ! Najraje pojemo polbeli kruh s sončnicami in lanom;zelo rahel in dober kruh ! amerika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jan 2009 20:26

kriznana je napisal/a:
No tema je res zanimiva. .Glede nato ,da smo vsaj pri nas nekak razvajeni s kruhom(vsaj vsak drugi dan svež).Se pravi,da bi ga mogla potem pečit vsaj 3xtedensko.kriznana

Tudi kak dan več star kruh je užiten. In - tudi tako se varčuje.

rimljanka - zasebno mnenje

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

19. jan 2009 20:39

z starim kruhom lahko naredite kruhove cmoke , ali ga uporabite za nadeve mesa. kak dan star kruh ki je še mehak lahko namočenega v mleko in jajce popečete in posladkate lahko ga narežete na rezine nato pa naredite namaz iz naribanih sestavin : salama , kumarica, jajce,korenjček, petršilj, žlička majoneze, žlička zenfa, sir... vse to dobro premešate in namažete na star kruh , popečete v pečici-vsak ki je to probal pri meni je bil navdušen lahko pa ga zmeljete in naredite drobtinice za paniranje irenca penca

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. jan 2009 21:13

Mene so učili, da se špara takrat ko imaš in ne takrat ko je že kriza in ko nimaš na čem in s čem šparat. Sicer pa jaz že kar kakih 5 let nisem kupila kruha, pečem ga doma, po moko hodim v mlin. Sadje, katerega še ne pridelam v svojem sadovnjaku kupujem pri kakih nepoznanih kmetih. Navadno so v kakih čudnih hribovskih zaselkih, za špricanje skoraj da niso slišali, pa še denarja ni bilo nikoli za take reči. Prihranim jaz, pa še oni imajo kaj od tega. Pred parimi leti sem tako prišla do stare gospe na birglah, katera ima velik sadovnjak , pa nikogar za obrat. Vse bi padlo dol in zgnilo, nekaj pa bi pojedle ptice, če nebi bilo naše familije. Cena sadja je simbolična, pozna pa se meni in njej. Še nekaj, kar se mi zdi izrednega pomena. Vse oberemo v lesene zabojčke in odpade tudi onesnaževanje okolja z razno plastično embalažo. Tudi za olivno olje in vino sem si našla kmeta, s katerim sem zelo zadovoljna. Veliko prihranim na račun domačega vrta, jaz mu pravim kar njiva. Vse, od krompirja, fižola, čičerike, soje pa do koruze pridelam doma. Imam tudi svoja bučna in sončnična semena za kruh. Kar res moram kupit pa navadno kupujem kvalitetno in ne gledam na denar. Kupujem biološko pridelane proizvode (leča, riž, različna olja.....). Sami nabiramo zdravilna zelišča za čaje in sirupe, nabiramo borovnice in gozdne jagode, delamo ozimnico (kis, paradižnikova omaka, vkuhavanje raznih solat, marmelad....). Vse kar počnemo nam je v užitek, poleg tega pa se na denarnici tudi krepko pozna. Pa ne samo v denarnici, tudi na zdravju. Na žalost pa je tako, da vsaka družina nima možnosti, da bi imela vsaj majhen zelenjavni vrtiček in je zato primorana oderuškim trgovcem plačevati za njihovo nenasitno požrešnost. Škoda. lp Vesna

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. jan 2009 21:26:29

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti