Rimski lonec

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

21. maj 2003 7:35

No, sinoči sem bila malo pridna. Na zgornji strani so res namenski recepti za rimski lonec. Princip poznamo, ideje pa so dobre. Lonec namakajo samo 15 minut, cele ure so zagotovo preveč. Pečejo pa na višji temperaturi in manj časa, kot sem sama mislila. Prevedla sem vse razen nadevanih gob in različnih vrst kruha, samo osnovnega; za to je bila pa res prepozna ura. Težinske enote sem poenostavila, na dveh mestih mi je zmanjkalo pri začimbah, vendar menim, da nič bistvenega. Mogoče ve kdo drug? Funt (okoli 1/2 kg?), libra? Lp Fani Ribji fileji v rimskem loncu več ribjih filejev gorčica limonin sok sol, poper paprika sesekljan drobnjak Rimski lonec namakajte 15 minut. Vsak file namažite z gorčico. Položite plast filejev v posodo, potresite z limoninim sokom in začimbami. Po vrsti nalagajte plasti filejev in začimb, dokler ni vse v pekaču. Pokrijte pekač in ga postavite v hladno pečico. Pecite na 230°C okoli 30-45 minut oz. dokler z vilico zlahka ne odluščite ribe. Ribji file v rimskem loncu (Baden-Baden) velik ribji file 1 čebula malo gob 2 žlici mešanih sesekljanih zelišč tanko odrezana slanina 1 skodelica belega vina 1 strok česna sol, poper 3 "spicy corns" limonin sok ¼ skodelice nastrganega sira 2 žlici nasekljanega peteršilja 2 žlici masla Rimski lonec namakajte 15 minut. Ribo splaknite in položite v vlažen pekač. Čebulo narežite na tanke obročke in jih dodajte ribi. Gobe tanko narežite in jih dodajte drugim sestavinam. Posujte z zelišči. Slanino narežite na trakove in položite na vrh. Vino začinite s stisnjenim česnom, soljo in poprom, prelijte čez vse. Na vrh dajte "spicy corns". Poškropite z limoninim sokom in pekač pokrijte s pokrovom. Pecite skupaj 45 minut na 230°C. 10 minut pred koncem zmešajte sir s peteršiljem, posujte po vrhu, prekrijte s kosmiči masla in pecite odkrito. Zraven paše masleni toast in sveža solata. Pečena jabolka v rimskem loncu 6 srednjih jabolk maslo sladkor, cimet rozine sesekljani oreščki ½ skodelice belega vina 1 žlica ruma ali arome Rimski lonec namakajte 15 minut. Operite jabolka in izrežite pečišče. Spodnjo luknjo zamašite z maslom. Odprtine napolnie z rozinami, oreščki, sladkorjem in cimetom. Na vrh vsakega jabolka dajte košček masla in jih postavite v pekač. Jabolka v pekaču prelijte z vinom in rumom. Pekač pokrijte in ga postavite v hladno pečico. Pecite okoli 30 minut oz. dokler ni mehko na 220°C. Servirajte še toplo z okusnim sokom. Zesty zelenjavna mešanica v rimskem loncu "zucchini squash slices" (rezine bučk?) rezine paradižnika rezine čebule sol, poper parmezan Rimski lonec namakajte 15 minut. Zelenjavo in začimbe razporedite v pekaču, pokrijte in postavite v hladno pečico. Pecite okoli 30 minut na 230°C. Čas je odvisen od količine zelenjave in debeline rezin. Pečen česen glavice česna oljčno olje sol, poper baguette/italijanski kruh Peče se v posebnih manjših pekačih za česen, v večjem pekaču lahko pripravite več česna. V vsakem primeru pekač namočite za 15 minut. Odrežite vrh glavice česna tako, da se pokažejo posamezni stroki. S čopičem premažite glave z oljčnim oljem, po želji solite in poprajte. Glavice česna položite v pekač, pokrijte in postavite v hladno pečico. Pecite 35-40 minut na 180°C. Servirate tako, da cel strok česna z nožem preprosto vzamete ven in ga namažete na kruh. Po želji lahko dodate maslo. Mesna štruca v rimskem loncu mleta govedina 1 skodelica drobtin 1 skodelica mleka 1 jajce 2 žlici posušene sesekljane čebule 2 žlici paradižnikove mezge 1 žlica hrena 1 žlička soli 1 žlička popra Rimski lonec namakajte 15 minut. Zmešajte vse sestavine in jih oblikujte v štruco. Položite jo v pekač in pokrijte. Pekač postavite v hladno pečico in pecite okoli 75 minut na 230°C. Dobra ideja je, da pod meso naložite na rezine narezan surov krompir. Mesni sok bo med pečenjem dal okus krompirju. Pečenka v rimskem loncu poljubna pečenka krompir korenje čebula peteršilj lovorjev list Rimski lonec namakajte 15 minut. Pečenko natrite s soljo in poprom, položite jo v pekač. Zelenjavo razporedite okoli mesa. Na vrh posujte s petešiljem in lovorjevim listom. Pokrijte in postavite v mrzlo pečico. Pecite 40 minut (za še krvavo) oziroma 90 minut (za prepečeno) pečenko na 245°C, odvisno tudi od pečice, oblike pečenke in od svojega okusa. Dodate lahko malo rdečega vina. Nadevana svinjska rebrca v rimskem loncu svinjska rebrca suho sadje 1-2 jabolka 2 žlici rozin 1 žlica sesekljanih mandeljnov sol, poper Mesar naj vam kosti naseka in zareže žep v meso. Suho sadje 12 ur prej namočite. Rimski lonec namakajte 15 minut, medtem ožemite suho sadje. Jabolka olupite in narežite na rezine. Suho sadje zmešajte z rezinami jabolk, rozinami in mandeljni. Meso operite odzunaj in odznotraj, malo osušite ter natrite s soljo in poprom. Nadevajte s sadno mešanico. Napolnjeni mesni žep zašijte z bombažno nitko ali spnite s paličicami. Rebrca položite v pekač, pokrijte in postavite v hladno pečico. Pecite 1-2 uri oz. dokler ni mehko na 230°C. V Skandinaviji servirajo s krompirjem ali krompirjevimi cmoki ter solato. Piščanec v belem vinu s pehtranom v rimskem loncu 1 piščanec sol, poper 2 stroka česna 4 žlice oljčnega olja 2 paradižnika 2 žlici svežega ali 1 žlica posušenega pehtrana 1 skodelica belega vina ½ skodelice kisle smetane 1 žlička Pastis/Pernod Rimski lonec namakajte 15 minut. Piščanca razrežite na četrtine, operite, natrite s soljo in poprom. V olje zamešajte stisnjen česen in z njim namažite meso. Olupite paradižnike, jih narežite na četrtine in položite v pekač. Na vrh položite kose piščanca. Posujte s pehtranom, nalijte vino, pokrijte in postavite v hladno pečico. Pecite na 230°C. Po 30-40 minutah prelijte s sokom, dodajte pogreto vino (zaradi mrzlega vina lahko pekač poči). Po skupaj 60 minutah vzemite pekač iz pečice. Za omako premešajte kislo smetano, začinite jo s soljo, poprom in Pastis. V Franciji servirajo z gratiniranim krompirjem ali belim kruhom. Podeželski piščanec v rimskem loncu 1 cel piščanec sol, poper 1 čebula peteršilj, zelena 2 žlici stopljenega masla timijan belo vino drobna zelenjava (krompirčki, čebulice, korenje, koleraba) Rimski lonec namakajte 15 minut. Umijte piščanca, znotraj ga natrite s soljo in poprom. Čebulo, peteršilj in zeleno vtaknite v notranjost piščanca. Noge mu zvežite skupaj in ga položite v pekač. Piščanca po želji namažite s stopljenim maslom. Začinite s soljo, poprom in timijanom, za okus dodajte vino. Zelenjavo razporedite okoli mesa. Vse skupaj posujte z nasekljanim peteršiljem. Pokrijte in postavite v hladno pečico. Pecite okoli 85 minut na 230°C. Če želite hrustljavo zapečenega piščanca, pekač takrat vzemite iz pečice, odstranite zelenjavo ter vlijte sok v kozico, da boste naredili omako. Pekač s piščancem brez soka vrnite v pečico in zapecite. Čebulna juha iz pečice v rimskem loncu 6 velikih narezanih čebul česen timijan mesna juha, vino parmezan, švicarski sir Klasično francosko čebulno juho z opečenim kruhom in stopljenim sirom je v rimskem loncu enostavno pripraviti. Rimski lonec namočite za 15 minut, nato obrišite. Čebulo in česen položite v pekač, malo namazan z maslom. Pokrit pekač postavite v mrzlo pečico. Pečico nastavite na 200°C. Pecite okoli 1 uro, 1-2 krat premešajte, dokler ni čebula mehka in svetlo rjava. Čebulo posujte s timijanom. Zalijte z mesno juho in vinom. Pokrito pecite 1 uro. Začinite s soljo in poprom. Medtem kruh zapecite v pečici 15-20 minut, da svetlo porjavi. Kombinirajte parmezan in švicarski sir. Rezine opečenega kruha spustite v juho v eni plasti, enakomerno potresite s sirom. Temperaturo v pečici dvignite na 230°C, nepokrito pecite 10 minut. Temperaturo povečajte na 290°C. Kuhajte okoli 2 minuti, dokler sir ni mehurjast in zlate barve. Servirajte zelo vroče. Štruca kruha v rimskem loncu 1 skodelica tople vode 1 suhi kvas 1 žlička sladkorja ¼ žlice soli 1 žlica olja 3 skodelice moke Toplo vodo zmešajte s kvasom. Pustite okoli 3 minute, da se zmehča. Vmešajte sladkor, sol in olje. Dodajte 1 skodelici moke. Mešajte, gnetite na srednji hitrosti okoli 5 minut, dokler ni testo elastično in se loči od posode. Vmešajte še ½ skodelice moke, da dobite mehko testo. Prestavite ga na pomokano površino. Gnetite še 15-20 minut, dodajajte moko po potrebi, dokler ni testo gladko in prožno, tik pod površino pa se delajo mehurčki. Testo položite v namaščeno skledo, pustite ga pokritega na toplem, dokler se ne podvoji, tj. okoli 1 uro. Medtem za 15 minut namočite rimski lonec, obrišite dno in ga rahlo namastite po dnu in ob straneh. Potolcite testo, oblikujte ga v štruco in položite v pekač. Pustite ga počivati na toplem, pokritega s povoščenim papirjem, okoli 30-45 minut, da ponovno vzhaja. Z ostrim nožem zarežite diagonalne zareze kakšen cm v testo. Premažite ga. Pokrit pekač postavite v hladno pečico. Pecite 45 minut na 240°C. Odkrijte in pecite še 3-5 minut, da skorja porjavi. Vzemite iz pečice in ohladite na rešetki.

solzica  

član od: 12.8.2002

sporočila: 73

21. maj 2003 12:36

Uf, Fani, si pa bla "pridna". Bomo probali zdaj ko razumemo LP. Solzica

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

22. maj 2003 6:54

Škoda, da ga nimam, drugače bi sprobala kar vse recepte. Ampak ni vrag, da ga enkrat ne bi našla. vesna š.

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

17. jun 2003 14:09

Mislim da sem ga videla na Ptuju v trgovini ERA PETLJA. Mislim da je proizvajalec TER, moti me samo to, da ima na vrhu 3-4 majhne luknjice. Zakaj le če se peče in duši v pari in lastnem soku????? vesna š.

solzica  

član od: 12.8.2002

sporočila: 73

18. jun 2003 8:19

Jaz sem videla ta rimski lonec v Metroju v AUT, ampak je bil spodnji del posode na tanko glaziran znotraj, res zelo na tanko. Zgornji pa ne. Ali je to tapravi lonec? Zanima me, če je, ker bi ga potem kupila, v nasprotnem primeru pa iskala naprej. In niti ni drag. LP, Solzica

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

18. jun 2003 8:49

No jaz sem bila včeraj še enkrat trgovini Era Petlja. Sicer ne vejo če je to rimski lonec; proizvajalec je italijanski-TERE .... Piše pa na njem, da ga moraš pred prvim pečenjem namakat v vodi; je čisto na tanko glaziran, se pravi ne tako fejst kot lončeni pekač za potico ali šarkelj kjer se glazura hudo sveti, pa kot sem že včeraj napisala ima na pokrovu 4 male luknjice, stane pa nekaj čez 6.000 SIT. A je pravi ali ne? vesna š.

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

23. dec 2006 22:38

živjo! ugotovila sem, da imamo doma že nekaj časa (več let) podoben glinen pekač, ki ga nihče ne uporablja, kar je po moje velika škoda glede na vse pohvale, ki jih ta pekač dobiva na tem forumu. in potem sem se odločila, da bi jaz ta pekač preizkusila in v njem spekla kruh brez gnetenja oz. kruh po receptu "nasvet za dober kruhek"... sedaj pa me zanima, če kdo peče ta kruhek v takem pekaču in kakšna je procedura pred pečenjem. pekač sem že namočila v vodo, vendar me sedaj skrbi, da se ni navzel preveč vode in bo zato kruh preveč moker in ne bo uspel. LP, ninky

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

23. dec 2006 23:01

Prvič sem pekač namočila tako kot so mi svetovali in ga dala v ogreto pečico. Pri peki "našega kruha" pekača ne namakam , ampak ga dam v hladmo pečico. Ravno danes smo v gorah zmazali cel hlebec tega čudovitega (polnozrnatega)kruha. Lp, kobra 1

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

23. dec 2006 23:06

zares najlepša hvala za tako ekspresen odgovor! sedaj pa letim vzet pekač iz vode, da bo jutri dopoldne v naši kuhinji uspešno zadišalo po kruhku!!!! LP, ninky

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

24. dec 2006 8:36

ali lahko, vparašam, kakšne količine date notri v lonec in v kakšnem vrstnem redu ( ali mešano)?, vrjetno je odvisno od velikosti.no mi smo 4članska družina v osnovi doma iz križa pri komendi, tako da bi se med dopustom kar k lončarju odpravila, saj me je kar malo sram ampak še nikoli nisem bila tam,....... vem pa da od tega lončarja in od občine prejmeš ob poroki ta veli okrogel model za potico, ha ha ha, povem samo tako,če ga katera rabi plopsa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti