Rimski lonec

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

1. apr 2003 13:22

Bila sem v trgovini TERA-RD v Merkatorju. Prodajajo samo glazirane. Vprašala sem na 01/834-21-71 ali se da dobiti neglazirane, pa pravijo, da niso za uporabo, da je to njihov polizdelek. Lonja, prosim za kakšen nasvet, kako se obnese glaziran rimski lonec. Ali se skorjica na mesu zapeče, kako je z dodajanjem maščobe? Ali meso med peko polivate? Oziroma, kako ravnate v primerjavi z nasveti g. Pollaka kateri uporablja neglaziranega. Tudi kakšen recept bi prišel prav. Tanja

lonja  

član od: 20.3.2003

sporočila: 26

1. apr 2003 17:01

Glaziran rimski lonec se krasno obnese. Vse kar daš v lonec se bolj zduši kot speče, maščobe ni potrebno dodajati nič, tudi polivati ni potrebno. Pri zelo pustem mesu ali če pečeš samo krompir z ostalo zelenjavo, namažeš dno z olivnim oljem. V vsakem primeru pa je fino, če stene in dno lonca natreš s strtim česnom. Potem naložiš v lonec vse, kar naj bi sestavljalo tvoje kosilo, kot je že prej napisala Fani, (npr. kose prej nasoljene jagnjetine, krompir v večjih kosih, razpolovljene čebule, stroke česna, korenčke, olive ...) in daš v pečico. Če želiš bolj hrustljavo skorjico, zadnjih 20 minut pač odstraniš pokrov. Tudi vsi moji znanci imajo glazirane lonce, tako da žal nisem imala priložnosti primerjati hrane iz enega in drugega, me pa zelo zanima, če je kakšna razlika. Mogoče bi kaj pokomentiral g. Pollak? Lp Lonja Sporočilo je spremenil(a) lonja dne 01. apr 2003 17:03:08

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

3. apr 2003 14:03

Včeraj sem kupila rimski lonec. Noter je glaziran, zunaj pa ne. Zraven je list z navodilom, na katerem piše, da je pred prvo uporabo potrebno lonec namočiti v vodi za 1 uro. Ali sem kupila pravega? Sedaj pa prosim še za kakšen recept za pripravo hrane v rimskem loncu. Ker še nikoli nisem pripravljala hrane na takšen način, rabim malo bolj podrobna navodila. Med recepti je samo en, če se ne motim. Lp, Tanja Taja

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

3. apr 2003 19:00

Bistvo rimskega lonca je v tem, da je narejen iz poroznega materiala in da NI glaziran, da lahko porozna glina vpija vodo. Zato ga tudi vedno pred vsako uporabo najmanj za deset minut namočimo. Napolnjenega tudi vedno zapremo in damo v hladno pečico. Tako voda ustvari med segrevanjem okoli in v notranjosti lonca nekakšno parno zaveso. Zato pripravljamo v loncu jedi brez dodane tekočine in ostanejo značilnosti jedi kot okus, sok, aroma ter hranilne snovi in vitamini pretežno ohranjeni. Jedi pa tudi ne moremo prismoditi in tudi prekipeti ne morejo. Omogoča pripravo zelenjadnih jedi, peko mesa, pripravo rib, enolončnic,…vseh jedi brez maščob, in, kar je tudi zelo OK, od takrat ko damo jed v pečico, pa do serviranja imamo "odmor"! Danes je poleg Rimskega lonca na trgu bolj znan še Gurmanski lonec, ki je prav tako iz porozne gline, le dno z notranje strani je tanko glazirano. Tisto glazirano posodo, ki jo nekateri omenjajo torej ne moremo niti malo primerjati z rlmskim loncem, ker je način priprave hrane v njej pač enak ali podoben, kot v vsaki običajih lončeni ali drugi ognjevarni posodi. Zagotovo pa se v taki pripravljajo tudi odlične jedi, vendar precej drugače. Lonja, glaziranega rimskega lonca torej ni! Tanjam ali ste morda kupili Schlemmertopf? Lp! Riko

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

4. apr 2003 8:14

Riko, ne, v Merkurju sem kupila slovenski izdelek. Žal sedaj nimam pri sebi deklaracije in se ne spomnem izdelovalca. Sigurno pa ni iz večkrat omenjene TERA-RD Komenda. Ne bi želela biti nadležna, vendar ali mi lahko poveste, kako se obnese moj lonec. Ali ga bom vsaj približno tako uporabljala kot vi (brez maščove, zalivanja )? Namreč cilj je lonec napolniti (koliko?) z mesom, krompirjem in zelenjevo in dokler ni pripravljeno (koliko časa?) imeti odmor, da lahko med tem časom kaj drugega postorim. Tanja

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

4. apr 2003 10:42

Tanja, vašega lonca ne poznam in za to ne vem, kako se bo obnesel. Poglejte doma čigav je, pa ga bom šel magari v Merkur pogledat. Menim pa, da je približno tak kot Gurmanski lonec, ki ga zgoraj omenjam in če je tak je OK, pa še kar nekaj rp obstoja. No več, ko izvem kaj za en lonec imate. Še to, med tem sem telefonral v Merkur na Vič, pa imajo samo glinene lonce, več velikosti, vendar vse brez pokrovov??!! Sporočilo je spremenil(a) Riko dne 04. apr 2003 11:09:00

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

4. apr 2003 11:03

Riko, na spletni strani Merkurja sem našla moj pekač pod lončeno posodo: pekač LKC, lončen, ovalen, s pokrovom. Tega imam. Tanja

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

4. apr 2003 11:33

Trenutno jih na Viču nimajo!

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

6. apr 2003 13:11

Danes sem ga tudi jaz preiskusila-svoj rimski lonec namreč. Imela sem ga že zelo dolgo (poročno darilo) a nisem vedela čemu služi. Ampak moram povedati, da sem zelo razočarana. V njem sem pekla mlad krompir in pečenko. Namočila sem ga za eno do dve uri in nato stresla noter mlad krompir v malih koščkih in pečenko ter zaprla. Po uri in pol na 180 stopinj je bil krompir še vedno delno trd in surov. Bilo pa je v loncu polno vode (no nekako do polovice) seveda tiste vode, ki je pač nekam morala izhlapeti in se je uparila in nato so kapljice zdrsele v lonec. Moj lonec ima namreč glazirano dno, pokrov pa ni glaziran.Po uri in pol sem vse skupaj izpraznila in stresla v navaden pekač in povečala na 200 stopinj, da sem lahko sploh spekla krompir. Prva izkušnja je torej zelo klavrna. Ne vem ,kako uspevam vam, ki ste ga pohvalili!

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. apr 2003 8:00

Ne vem, Tortica, lahko ti le opišem svoji dve zadnji izkušnji. Moja mama trdi, da se mora lonec namakati dolgo, več ur. Ker je bila zraven, sem ga res pustila v vodi več kot 1 uro. Zelo se tudi boji, da bi počil, zato sem ga dala v mrzlo pečico in najprej samo na 150st. Jaz sem se ukvarjala z gosti in pozabila povečati na več, vendar sem videla, da je enkrat vmes ona povečala na 180st. (vendar ne vem, kdaj). Po 2 urah je bil piščanec s krompirjem pečen, vendar je bilo kar precej tekočine (tj. kakšne 4 cm visoko v naloženem loncu) in ni bilo zapečene skorjice. Vseeno je bilo kar dobro. Drugič se mi je bolj mudilo, lonec sem namakala samo tisti čas, kar sem pripravljala meso in krompir (kakšne četrt ure). Dala sem v že malo ogreto pečico (no, 50st. in ne več), da ne bi zopet pozabila, sem kar takoj nastavila na 200st. Zopet sem se posvetila gostom in - po pravici povedano - pozabila na vse skupaj. Po debelih dveh urah sem malo strahova vzela vse skupaj ven, vendar je bilo odlično. Tekočine samo toliko, da je bilo komu za krompir polit (niti ne za vse), piščanec in krompir lepo rjavo zapečena, kot bi imela lonec odkrit, okus še boljši kot zadnjič. Imam neglaziran Schlemmertopf, sama sem zaključila, da sem prvič preveč dolgo namakala in pekla na prenizki temperaturi, tako voda ni imela časa izhlapeti. Moje dodatno vprašanje: ima kdo izkušnje, kako se v tem pečejo ribe? Koliko časa in ali ima sploh smisel proti navadnemu pekaču? Ima smisel v rimskem loncu speči tudi narastek, kako ga potem razrezati? Lp Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti