Kuhanje mlečnih jedi-pomoč

amerika  

član od: 6.1.2009

sporočila: 11

tema odprta - 18. jan 2009 18:58 | ogledi: 7.894 | odgovori: 23

Pozdravljeni vsi na forumu.Tudi jaz bi rabila vašo pomoč !

Že nekaj časa imam štedilnik s steklokeramično ploščo, pa mi ne uspe skuhati mlečne jedi, da se ne bi zasmodila;puding, riž na mleku, mlečni gris.Na plinskem štedilniku teh težav nisem imela ! Poskusila sem različne posode;teflonska obloga, inox z debelim dnom pa ni pravega rezultata. Kakšno kozico uporabljate vi ?

Hvala za pomoč, da bom spet lahko jedla meni priljubljene mlečne jedi !!

amerika

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

18. jan 2009 19:15

No amerika tudi jaz imam steklokeramiko pa se mi je zasmodilo samo prvič. Kot prvo nikoli mlečnih stvari ne kuhaj na največji jakosti (meni je to 9 ) .Naj ti rahlo zavre potem pa počasi ( v mojem primeru je to 2). Ravno pred dnevom sem kuhala riž na mleku in ni bilo niti sledu o zasmojenem. Toliko ti lahko svetujem jaz. Lepo in radi se imejmo ursa40

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. jan 2009 19:22

Ne vem, kaj ima steklokeramika s tem? To človek zna ali pa ne zna narediti na kuhalniku za kampiranje, na štedilniku za trdo gorivo (na kmetih se ga še kje najde ali pa v kakšnem gorskem vikendu) in potem tudi na vseh štedilnikih. Jaz sicer v lonec vedno kanem nekaj vode, da je dno pokrito z vodo, ampak ne vem, če je kaj haska od tega. No, če je tako hudo, da imaš vse zapacano, kupi v trgovini posodo z dvojnim dnom in potem bo morda kaj bolje. Pa tudi v banjomariji se da lepo narediti mlečni riž, grez in te stvari..... Vendelina jr.

amerika  

član od: 6.1.2009

sporočila: 11

18. jan 2009 20:13

Vendelina jr, če mi lahko poveš kaj je to "banjomarija", ker tega ne poznam ! Veš pri mojem kuhanju mleka ni ravno vse zapacano, res pa je da ni tako kot si želim ! amerika

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

18. jan 2009 20:29

Mlečne jedi delam tako,da prvo splaknem posodo z vodo,mleko zakuham ,odstavim ,zmanjšam temperaturo in vmešam ,kar pač treba.Šele nato dam posodo nazaj in počasi kuham.Tako nimam nič zažgano.Se mi je pa že naredilo ,da sem v teflonki mleko zažgala. Za banjomarijo naj ti vendy pove ,ona to zna ,na dolgo in široko lp goga

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 20:44

gogad je napisal/a:
Mlečne jedi delam tako,da prvo splaknem posodo z vodo,mleko zakuham ,odstavim ,zmanjšam temperaturo in vmešam ,kar pač treba.Šele nato dam posodo nazaj in počasi kuham.Tako nimam nič zažgano.Se mi je pa že naredilo ,da sem v teflonki mleko zažgala.Za banjomarijo naj ti vendy pove ,ona to zna ,na dolgo in širokolp goga

Ej goga, a se ti ne zdi, da si rahlo žleht. Banjomarija je kuhanje nad soparo, se pravi nad posodo z ogreto ( do vrelišča, ali pa ne ) vodo, damo drugo posodo v kateri kuhamo bolj občutljive zadeve. Amerika ( madona, pa zakaj ravno takšen nick, če že, zakaj ne Arktika, Antartika........... ), vsa modrost je v hitrosti gretja in posodi ( recimo debelini dna ). Vzemi posodo z debelejšim dnom, daj kuhalnik na nižjo nastavitev ( recimo na pamet polovica max. ali manj ) in ima, da rata!

ežoj

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

18. jan 2009 20:51

vendelina kar praviš ne drži. poznam kar nekaj punc ki so si omislile steklokeramično ploščo in niti eni od njih še ni uspel puding, pa so nekatere vešče kuharice. Vsem je zelo žal steklokeramične plošče, tudi zato se bom pri nakupu nove kuhinje držala plina. ycrna

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. jan 2009 21:05

Eh, dajte no, meni na SK plošči vse to rata brez problema. Nič ne splakujem z vodo. Skrivnost? Mleko med kuhanjem večkrat premešam (iz dveh razlogov: izenačevanje T zgoraj in spodaj in preprečitev nastanka pregrete tekočine). Tako se nič ne prime na dno. Ko mleko zavre, zmanjšam na stopnjo 4, vkuham puding/riž/zdrob in mešam. To je to.

Atina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 21:18

E *ebiga ycrna, kar praviš ne more držat. Steklokeramična plošča je en krog (  načeloma velikosti posode ) z dokaj natančno regulacijo moči gretja..........................sem že zapisal, pa med pisanjem premišljujem: pravzaprav, se mi zdi, da je regulacija tako urejena, da ( recimo ) na " petki " greje s polovično močjo, to pa pomeni, da greje polovico časa s polno močjo, drugo plovico časa sploh ne greje. Pri plinskem gorilniku je nastavitev zvezna ( recimo, pri polovični moči izgoreva manj plina ves čas ) in je morda tukaj razlika ( priznam: steklokeramični štedilnik imam že par mesecev, pudinga pa še nisem kuhal ). Kakorkoli ( bom že preizkusil ) treba je uporabljat posode z debelejšim dnom.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 21:20

Evo, Atini pa rata!

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 22:11

Ej, Atina: evo malo prej skuhal puding, pa ne gre enostavno, prime se za dno ( črna emotova posoda ), mešal med kuhanjem, pa nič ne pomaga.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti