Ajdova kaša

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 13:41

oliva, takrat ko ti je nerodno, lahko se delaš, da veš, pa ostaneš nevedna. Ravno sem nekaj drugega iskal v SSKJ pa sem pogledal pod kaša: 1.jed iz oluščenega prosa,2. s prilastkom gosta jed iz pretlačenega krompirja, sadja, zelenjave, 3. mešanica iz zdrobljene, zmlete snovi in tekočine ( narediti iz mavca gosto kašo ), 4. neprijetan, zapleten položaj. ( najdi.si in google ne dasta nič pametnega ), torej, definicija 3., seveda s hrano ( ajda, pšenica........ )

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 14:31

Ja, to sem mal prej odkril: v najdi.si vtipkaš SSKJ, potem zbereš SSKJ in ti ni treba imet SSKJ doma, lahko kar brskaš in iščeš.

ežoj

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

18. jan 2009 18:00

Ežoj, hvala za napotke. Sem odprla stran SSKJ, vendar kaj več nisem zvedela. Me pa resno zanima, če so te kaše kako toplotno obdelane. Torej vrtajmo naprej. Če ne drugače, bom pa kar v mlinu povprašala ob prvi priliki, seveda če bo njihova volja. oliva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jan 2009 19:21

http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html

Evo, tule je e-SSKJ.

Kaše pa so ali pa niso toplotno obdelane. Za ajdovo vem, da je lahko toplotno obdelana. Takšna je bila naša tradicionalna priprava kaše. Kuhana, potem odstranjena trda črna lupina. Zato je bilo tako zrnje ajde nekako prosojno....večina pa je danes pripravljena tako, da je trda črna (ali siva) lupina nekako odtolčena. Taka kaša je bela, s sledovi lupine (vsaj takole sem si zapomnila na enem predavanju o ajdi pred precej leti). Ostale kaše so v prodaji toplotno neobdelane, zanesljivo.

In še nekaj o žitih, iz zanesljivih virov: http://www.krtina.com/Pomembno/zita.asp

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 20:29

oliva in rimljanka: imam vtis da gre tukaj bolj za slovnico kot kulinariko. Pred sabo imam vrečko na kateri piše: ajdova kaša ( intes, žito dd........... ) in ta očitno ni toplotno obdelana ( ali pa: pred kratkim sem na enem predavanju zvedel, da ajdo za kašo ( ali moko ) morajo najprej oluščit, to pa naredijo tako, da je najprej delno skuhaju, prav posušijo in potem mehansko obdelajo tako, da gredo luščine stran ). Za mene je kaša tista čudna reč, ki jo s " šeflo " daš na krožnik  ( za pojest ) in ustreza definicijib tri SSKJ, s tem, da je kuhano.

ežoj

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

18. jan 2009 20:52

Skuham ajdovo kašo tako, da v kuhani ni več vode, posebej na olju prepražim čebulo in posujem po kaši. Več kot odlična priloga, enostavno za naredit in zeloooo okusno.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2009 20:59

Zdenkica, tole tvoje ni dovolj jasno: a kuhaš v veliko vode in ko je kuhana vodo odliješ ( tako, da v kuhani ni več vode ) ali pa morda vzameš ( recimo ) na eno merico ajde tri merice vode in kuhaš na rahlem ognju ( tako, da v kuhani ni več vode ).

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jan 2009 22:49

Zgleda, ežoj, da sva se narobe razumela. Sem pri ajdovi kaši natanko to napisala kot ti, najprej kuhana, nato odstranjena lupina. Če potem taksšno kašo skuhamo, pa zmešamo s skuto, smetano, morda jajci in spečemo, ima, po raziskavah japoncev, tako pripavljena ajdova jed največ zaščitnih snovi za debelo črevo. In taka je naša, pravzaprav prekmurska tradicionalna priprava ajdove kaše. So delali pred leti raziskavo o tem, kje največ uporabljajo ajdo, tam jo seveda tudi gojijo, kakašne so jedi iz nje, .... in to je rezultat. Imam eno knjigo (angleška) o tem, soavtor je dr. I. Kreft. če te zanima, ti jo kdaj posodim.

Sicer pa so potem toplotno obdelane (kuhane, pečene) kaše slovenske narodne jedi, obredne ženitovanjske nekatere, o njih pesmi pojo (...mlečna kaša, mati naša in otroška sladka paša.....). okolica Komende je znana po kašnatem zelju, repi, gobah,......itd....itd....itd.....

 

rimljanka - zasebno mnenje

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

19. jan 2009 9:20

Ne, Ežoj, gre popolnoma za kulinariko. Stvari sem želela priti do konca, ali je kaša toplotno obdelana ali ne predvsem zaradi tega, ker je okrog mene kar nekaj presnojedcev (delno tudi z mano vred), ki imamo radi kašo in seveda, če je toplotno obdelana (nad 40 C) potem, kaša ni več presna jed. Rimljanka, tebi pa hvala za pojasnilo. Se bom izogibala ajdovi kaši in uporabljala več ostale vrste kaše. oliva

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

19. jan 2009 11:42

Vrnimo se k prvotnemu vprašanju: Ajdova kaša ima značilen okus in če komu ta okus ni všeč, ga je težko prepričati, da je kaša dobra in da se bo razveselil kakšne jedi, v kateri je ajdova kaša. Žal je tako. V takih primerih smo pred dejstvom, da ajdovo kašo kuhamo samo za enega člana. Pogosto si naredim kašo za malico: skuhan kašo. Pogosto že dan vnaprej in jo začinim z bučnim oljem in kisom. S kuhanjem kaše je malo dela: kašo damo v vodo in pustimo, da zavre. Ko voda s kašo zavre, odstavim in po 10 do 20 minutah je kuhana.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti