Nujno vegeterijansko kosilo!!!

Iwana  

član od: 31.3.2008

sporočila: 143

16. jan 2009 16:24

Ja res je Rimljanka! Ampak v življenju sem še videla veliko hujših primerov! Iwana

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. jan 2009 17:35

Preprosto jo premažem z olivnim oljem, popram in solim, potresem s kakšnim zelišče (po želji) in pokapam z limoninim sokom ali pa z balzamičnim kisom, dam v teflonski pekač in spečem. fresh

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. jan 2009 0:15

nola je napisal/a:

Naredi kosilo iz sezonske zelenjave, vegiji imajo ponavadi kar izbrušen okus zanjo in ne marajo preveč steklenjaške robe.

Vsekakor je zdaj čas za zimske mineštre. Mogoče kakšna jota, bobići, čičerka v mineštri, verzote s krompirjem ali pa kremna karfjolna, porova ali šelinova juha, te zadnje lahko potreseš s popraženimi kruhovimi kockami.

Ne pozabi, da sezona belega tartufa še traja, zato ga obvezno vključi v jedilnik. Ni treba, da ga potresaš kot žaganje in ni samo za na pašto ali rižoto; 

Spodobna polenta  z mislijo na tartufe, pa zraven popečen ali dušen finokjo, ki je sedaj v sezoni tako kot tudi treviški  in belgijski radič bo v slast celo veganom. Jed kar pusti brez smetane in sira,bodo okusi bolj izraziti.

S sladico pa ne bo problema, a ne ?   

 

nola
Ej, Nola, k tebi bi se pa veljalo povabiti na kosilo Sem zelo vesela, da si predlagala toliko minešter oz. drugih sezonskih zadev- ko bi te le uslišal še kak gostinec, kamor gremo tudi vegetarijanci (siti večnih sojinih polpetov in razkuhane zamrznjene zelenjave) jest. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. jan 2009 0:18

fresh je napisal/a:
Joj, Nola, zdajle si me pa... Z vsem naštetim! Dodajam še: pečena rdeča pesa, jaz obožujem pečeno korenasto zelenjavo, kakšna fina solata iz jabolk, topinamburja, zelene, orehov,... Pa špinača s pinjolami, samo na hitro premešana v ponvi ali pa nadevane pečene paprike, ki jih nadevaš s fižolom,... fresh
Fresh, tudi tvoji predlogi so krasni - zdajle sem se spomnila še na pečen gomolj zelene (na enak način narejen kot tvoja rdeča pesa). mamaF - Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jan 2009 11:33

fresh je napisal/a:
Preprosto jo premažem z olivnim oljem, popram in solim, potresem s kakšnim zelišče (po želji) in pokapam z limoninim sokom ali pa z balzamičnim kisom, dam v teflonski pekač in spečem. fresh

Fresh, hvala vesela bi bila tudi recepta za s fižolom nadevane pečene paprike.

nola

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. jan 2009 11:41

Ej, nola,

a si to ti morebit vegetarijanka postala ( pazi, če še rečeš, da rib več ne ješ, me bo kap!)?

ežoj

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

17. jan 2009 11:43

Nola, recept je iz knjige Balkanske kuhinje, zbirka Žepnice. 500g mladega fižola v zrnju, 3 dcl olivnega olja, 500-700g čebule, žlia moke, sladka paprika, sol, poper, šopek peteršilja, 1/2 šopka listov zelene, 3 stroki česna, 8-10 rumenih paprik. Fižol na pol skuhamo. Odcedimo. Popražimo ga na olju, dodamo toliko vode, da je pokrit in ga spet kuhamo pri nizki temp. Čebulo pražimo na olju. Ko porumeni, dodamo moko, dodamo papriko, sol, poper, peteršilj,, zeleno, česen. Dodamo še fižol in zmešamo. Paprike izdolbemo in napolnimo z zmesjo. Razporedimo v naoljen pekač, med paprike naložimo preostali fižol. Lahko tudi malo vode, v kateri se je kuhal fižol. Pečemo 35-45 min na 175. Postrežemo toplo ali hladno. Drugače pa je v tej knjigi poleg obilice mesnih jedi tudi zelo lep nabor vegetarijanskih jedi, ki so zelo zanimive. fresh

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jan 2009 12:42

Hvala za recept, Fresh, to knjigo sem si že nekajkrat ogledovala, kaže, da jo bom morala končno nabavit.

Ežoj, kje pa, ravno imam v pečici lep kos telečje rame. So zelo redke jedi, ki jih ne maram, trenutno čakam na kosilo in se ne morem spomnit nobene. Je pa res, da meso jem bolj poredko, mogoče enkrat tedensko, navadno kadar kuham za kakšne mesojede prijatelje. Drugače pa bolj ribo. Mineštra je pa seveda obvezna.

Me pa zelo zanimajo in so mi všeč jedi iz zimske zelenjave, za katero se mi zdi, da smo jo v teh časih celodnevnih služb in nakupovanja tega, kar ponujajo marketi, malo zanemarili, čeprav imam občutek, da se zadnja leta na policah ob anemičnih cuketah, paradižnikih in melancanah spet malo manj skromno pojavlja por, kolerabe, take in drugačne redkve, verzote in finokjo.

Nekaj malega pridelam sama na vrtu, vendar v glavnem spomladansko in poletno robo, je pa na srečo pri nas še nekaj nonic, ki prinesejo zelenjavo s svojih njiv, za katere vem, kje so in kako jih obdelujejo. Pa mi povejo kako so kaj pripravljali anbot, kakšen recept najdem v literaturi, kakšnega pa tu, na forumu, ki ima še to prednost, da lahko prosiš za dodatna pojasnila.

 

nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. jan 2009 20:08

Iz enega mojega recepta, rdeča pesa kot priloga (ideja je z ene predstavitve divjačinskih jedi, ni moj izum).

Pripravimo jo tako, da kuhano peso zrežemo na pol cm debele kolobarje in jo opečemo na maslu, potresemo s cimetom, ko jo damo na servirni krožnik,  na vsako rezino damo še žličko medu.

 

Mamamia

mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

17. jan 2009 21:48

Pa še eden iz rdeče pese: 4-5 kuhanih pes na drobno zribamo (kot za ribano kao), dodamo pest sesekljanih orehov, pest sesekljanih suhih sliv, kar precej sesekljanega česna, žlica majoneze, sol, poper. Vse sestavine dobro zmešamo. Recept mi je zaupala kolegica iz Rusije. Tam to jedo kot prilogo k mesu, nam tekne kot namaz. Odlično je in je vredno poizkusiti. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti