Sirov fondue

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

tema odprta - 14. jan 2009 10:19 | ogledi: 15.070 | odgovori: 19

Vem, da je bilo že veliko povedano na to temo, pa vendar ne najdem nasveta, ki bi mi zadostoval.

Nazdnje ko sem delala sirov founde sem delala lepo po receptu. Segreješ vino, nato dodaš nariban sir in mešaš. No na žalost pa mi to ni uspelo. Namesto da bi se sir lepo stopil in bi nastala taka omakca kot mora, se je sir samo stopil in ostal v kepi.

Kaj sem naredila narobe, oz. kako prepričat sir, da se stopi tako kot se mora? Je bila temperatura premajhna, prevelika, ...?

Najlepša hvala za pomoč!

Urša

Temo je spremenil(a) urssa dne 14. jan 2009 14:39:53

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. jan 2009 11:07

Najprej lončeno posodo namžem z malo masla, potem natresm s strokom česna. Dam na ogenj in dodam na kocke zrezan sir. Na zmernem do slabem ognju počasi mešam, da se sir enakomerno in počasi topi, šele ko je povsem stopljen, dodam malo muškata in potem vino, nenehno poačsi mešam. Še nikdar ni nastala kepa.

Morda si imela premočan ogenj, prehitro dolila vino? Ne vem, samo ugibam. Ali pa je morda odvisno tudi od sira?

 

Mamamia

mamamia

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

14. jan 2009 11:11

Jaz pa kar kupim sirov fondi v trgovini, že v primerni posodi, po navodilih ga le popečem v pečici in je super, ni umazane posode, ni packanja, namakaš, poješ in vržeš v smeti. SUPER je :) nitta

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

14. jan 2009 13:20

Uf, jaz ga delam malo po svoje, po občutku in seveda tudi glede na to, kaj imam na zalogi. Ponavadi pa najprej dno posode zdrgnem s strokom česna in jo malce segrejem na štedilniku, dodam par kock topljenega sira (zdenka sira ali kaj podobnega), dodam nariban kakšen drug sir (gauda, jošt, karkoli), mešam, da se stopi, dodam nekaj nestepene sladke smetane, par strokov česna (nič sekljati), malce vina, spet malo sira, malo popra,....mešam in grejem do želene gostote in potem to postavim na mizo na gorilnik in to je to. Zraven pomakamo popečene kruhke. Še nikoli ni bilo, da mi ne bi uspelo. mojcca

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

14. jan 2009 14:39

Ta varjanta, da bi delala direkt v keramični skledi ne pride v poštev - indukcija... Tale varjanta Elsie pa kar dobro zgleda. Bom sprobala, upam, da bo tokrat uspelo. nitta: uni sirčki so res fajn ja, sam me matra tale "običajen" fondue pa ga hočem enkrat narest tako kot se spodobi Vendelina: hvala za ta link, kakor vidim bo zelo prav prišel še za kakšno drugo stvar :) Pri naslovu se mi je pa očitno malce zatipkalo :P, bom popravila, da bo še kdo drug našel to temo. Hvala za popravek :) Urša

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

14. jan 2009 15:32

Urssa, saj ni treba, da delaš direktno v keramični posodi na štedilniku. Lahko uporabiš najprej en navaden lonec (najboljše teflon), nato pa ko je vse narejeno samo preliješ v keramično posodico. mojcca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. jan 2009 18:11

Urssa, kepa sira se po navadi naredi, če uporabljaš preveč zrel oz. staran sir. Meni ni uspel samo enkrat in to takrat, ko so me prisilili da sem ga naredila iz sicer čudovite starane gaude, ki se nikakor ni hotela prav stopiti.  Lahko ga pa narediš v kakršnikoli posodi, res ne rabiš originalne.

Recept, ki ga prilagam, je bil napisan na vrečki neke trgovine s sirom v Zuerichu, v kateri so ti zmešali sveže nariban sir. Za mešanico so po navadi vzeli 1/3 Emmentalerja, 1/3 gruyerja (najmanj zrelega) in 1/3 appenzellerja, tudi najmanj zrelega. Seveda lahko sire poljubno zamenjaš. Poskusi sir in če se majhna rezina sira lepo in kremasto stopi na jeziku, si na pravi poti. Če ima malo več "neprijetnega" vonja, toliko boljše.

500 g sira 1 žlico jedilnega škroba zmešaš

malo muškatnega oreščka, popra, česen po želji in en štamperl šnopca.

2,5 dl belega vina, če to ni nič kislo še 1 žlička limoninega soka

Posodo namažemo z natrenim česnom. (Jaz sem ga vedno uporabila skoraj pol glave in kar pustila v posodi.)

Priliješ vino in zavreš. Dodaš mešanico sira in škroba, in mešaš na srednji vročini, da se stopi. Dodaš nariban muškatni orešček, poper in šnopček (češnjev naj bi bil originalen).

Vanja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. jan 2009 20:05

nitta je napisal/a:
Jaz pa kar kupim sirov fondi v trgovini, že v primerni posodi, po navodilih ga le popečem v pečici in je super, ni umazane posode, ni packanja, namakaš, poješ in vržeš v smeti. SUPER je :) nitta
To pa je varianta, ki meni ne odgovarja. Ne vem kako večina gleda na te zadeve, ampak jaz ne maram plastičnih kozarcev, aluminijastih posod in pladnjev, še na pikniku to zelo težko gledam. Poleg pomivalcev pomivanje res ni problem. Kar se pa tiče samega sira, pa bi se tudi jaz pridružila mnenju Vanje. Meni se sicer to ni primerilo še nikoli, sem pa videla kako to zgleda pri kolegici. No inpred davnimi lti, predno sem se lotila priprave le tega so me tudi podučili da je dobro, če se pomeša vrsto ali dve morda tri sira med seboj. Jed je okusnejša. lp vesna

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

14. jan 2009 21:45

Vanja: tega s starostjo sira pa še nikjer nisem zasledila. Hvala za info! Bom sedaj bolj pazila kaj kupujem. No jutri bo poizkus, pa bom povedala kako je šlo. Imam pa ementalca, pa gruyerja. Bom malo skombinirala vse nasvete, pa upam, da mi bo uspelo! Drž'te pesti Urša

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. jan 2009 21:53

Kar verjemi, 4 leta sem živela v Švici. Star sir, recimo Cave aged gruyer, eno leto starana gauda in podobni siri se ne topijo tako lepo kot mladi siri. Nezgodo, ki sem jo opisala zgoraj sem imela pri mami, ko je vztrajala, da jo naredim, čeprav sem ji povedala, da ne bo prav. Kakorkoli že, pojedli smo vso.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti