Rumeni domaci rezanci

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. jan 2009 7:24

To, kar pravi Kyara, je popolnoma res.  Domača jajca niso nič slabša, če niso rumena. Sama sem opazila veliko razliko v barvi rumenjaka, če so bile krmljene s koruzo ali z ovsom in prosom.  Včasih so gospodinje zato dodajale v testo za rezance barvilo "rumenin", ki so ga prodajali v pakiranjih kot npr. pecilni prašek. Ampak boljši rezanci zato gotovo niso bili.  Nekateri rejci menda med krmo mešajo tudi mleto papriko, ravno zaradi barve rumenjakov. Nekaj podobnega se dogaja verjetno  z "jajci za peko", ki so občutno bolj rumene barve.

Cila

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. jan 2009 7:58

morska medvedka je napisal/a:

Ko je ravno tema o domačih testeninah.

A je že kdo delal domače polnozrnate testenine? Se to sploh da naredit?

V trgovini že kupujem polnozrnate peresnike in so mi fantastični.

MM

Seveda, narediš jih prav tako kot tiste iz bele moke. Jaz jih zadnje čase redno delam, v začetku mi niso bile všeč, zdaj sem se jih pa navadila, dodam pa navadno še kakšne začimbe, običajno žajbelj, timijan ali šetraj pa včasih malo paradižnikove konserve ali malo paprike in čilija. Meni so zelo všeč z dodatkom naribane limonine lupinice.

Zanima me, če jih je katera že delala iz ržene moke in kako so uspele.

 

nola

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

12. jan 2009 10:27

Nola, ali jih delaš samo s polnozrnato moko in če, katero uporabljaš? Sama sem jih naredila, pa se po eni minuti kuhanja tako zmehčajo, da so komaj užitne. Občutek imam, da so tisti kupljeni iz kakšne bolj grobe durum moke. Mogoče bi bil rezultat boljši, če bi jih ročno valjala, se mi vsaj iz bele moke zdijo rezanci veliko boljši, kot pa, če jih zvaljam z napravo za rezance.

Lijana

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. jan 2009 11:04

Ja, jih delam samo iz polnozrnate, res je ena moka slabša kot druga, še najboljša se mi zdi pirina polnozrnata. Kuham pa domačo pasto res samo minutko ali dve, tudi če je iz bele moke. Kupljeni so seveda iz durum moke, brez jajc.

Tale polnozrnata moka, ki jo kupujemo tu in tam me ni prepričala. 

Odločam se za nakup žitnega mlinčka, pa mislim, da bo moka zmleta dnevno tudi zelo drugačna od teh smeti, ki jih kupujemo kot polno zrnje.

S takoimenovano polnozrnato moko delam kruh in drugo testo šele kratek čas. Ko bom imela več izkušenj, se vam pa javim. 

nola

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

3. okt 2009 19:00

Glede rumenih rezancev...jaz sem danes dobila idejo in sem pogoljufala s kurkumo-nastali so močno rumeni rezanci, tuhtam da bi jih ponudila zraven dušenega rdečega zelja :) Strašno neužitno bi bilo to videti... Tetida

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

4. okt 2009 6:07

Ne samo da je kurkuma odlična začimba, ampak je tudi znano močno rumeno barvilo, ki ga v industriji veliko uporabljajo (ima oznako E100). Včasih zadostuje že majhna količina in če je nisi dala preveč, potem bo tudi okus rezancev znosen (ne bo trpek). Drugače pa se dobi za "barvanje" moke z rumeno barvo Rumenko (mislim, da se je včasih imenoval Rumenil), ki ga pridobivajo iz koruze. Kako pa dejansko pobarva testo, pa ne vem, ker ga nisem nikdar uporabljala. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

4. okt 2009 9:10

Meni pa nekako ni jasno, zakaj morajo biti tako zelo rumeni? Rezanci so dobri zato,ker so domaci in ne zato ker so bolj ali manj rumeni. Juha je ze sama po sebi dovolj lepe barve in mene cisto nic ne moti, ce so bolj bledi.Nasprotno, tisti hudo rumene barve so mi nekam sumljivi Lepo nedeljo s kroznikom dobre juhe in ce se le da z domacimi, po moznosti na roko narezanimi rezanci... Vidim, da me daje nostalgija. lp

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

4. okt 2009 13:02

tudi meni se zdijo boljši domači rezanci,pa čeprav niso ekstra rumene barve,kot nekateri kupljeni,našopani vsemi mogočimi rumenimi dodatki pa dober tek lojzella

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

4. okt 2009 14:06

Ja, saj jaz sem naredila navadne rezance, potem sem pa našla ta forum pa sem dobila idejo, da bi lahko noter zamešala kurkumo, ker je, kot je povedala mambica, močno barvilo. Tako sem šla eksperimentirat, naredila ene s kurkumo, ene s paradižnikom, papriko in čiliji, zdaj se pa veselim rezultata, ker je blazno barvit. Drugače tudi jaz nimam nič proti navadnim rezancem, le zakaj :) So pa rezanci neverjetno hvaležni, ko pride do eksperimentiranja-notri lahko zamešaš skoraj karkoli, začimbe ki so ti pač všeč, paradižnikovo mezgo, špinačo, itd... Ja mambica, res upam da nisem pretiravala s kurkumo...danes bo preizkus :) Lp Tetida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti