Strjenka se ni strdila

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

tema odprta - 11. jan 2009 19:13 | ogledi: 5.667 | odgovori: 21

Mogoče bo kdo od vas vedel, zakaj se mi strnjenka ni strdila. Včeraj je mož na Večerovi strani našel recept za strjenko in morala sem jo narediti. Ker je bilo sestavin za naju preveč, sem delala iz polovice mase. Recept v originalu je glasil (v oklepaju pa so moje zmanjšane mere):

500 g (250 g) svežega ananasa,

2,5 dl (1,25 dl) vode

30 g (15 g) jedilnega škroba

2 dl (1 dl) mleka

40 g (20 g - 12 lističev) želatine

1 l (1/2 l) pomarančnega soka

3 dl (1,5 dl) sladke smetane

Priprava: V mešalcu zmešamo ananas in sok iz kompota oz. če je sveži ananas z dodatkom vode. Segrevamo na plošči štedilnika in med mešanjem dodamo v mleku razmešan škrob. Ko zavre, odstavimo. Dodamo posebej namočeno in ožeto želatino. Razmešamo, da se razpusti. Prilijemo pomarančni sok. Vse skupaj ohladimo do mlačnega. Primešamo še sladko smetano, v katero smo vtepli sladkor. S strjenko napolnimo modelčke, ki jih prej tanko namažemo z maščobo. Namesto modelčkov lahko uporabimo primerne kozarce. Postavimo jih v hladilnik, da se masa strdi. Strjenko previdno zvrnemo na krožnik in jo okrasimo.

Žal se moja strjenka še do zdaj ni strdila. Ali kdo ve, kje je napaka. Danes sem popoldan dodala še eno vrečko želatine v prahu, pa še vedno ni trda. Nič mi več ni jasno. Ker je možu zelo všeč, želi, da jo poskusim narediti še enkrat.

Prosim za pomoč.

lp,

shakra

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

11. jan 2009 19:21

Mogoče bi raje poskusila z želatino FIX? Z le-to to meni tovrstrne stvari lepo uspevajo...bolje kot s klasično. Škoda... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5 Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 11. jan 2009 19:22:07

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

11. jan 2009 19:25

Ja katka lopatk, sem danes dodala to želatino Fix, pa se vseeno ni strdila. Tako mislim, da mora biti nekaj narobe z receptom. Ampak kaj? shakra

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. jan 2009 19:32

Poglejmo, koliko je tekočine?

1, 5 l plus 3 dl smetane, ki ni nujno, da se strdi.

Nimam vrečke z lističi, imam pa želatini fix, kjer piše, da je za 400 ml tekočine oz. 500ml smetane. Za to količino bi jaz dala 4 vrečke fix želetine, za polovično, 2.

Dosuj še eno vrečko in bi moralo stati ko general.

Delo z želatino je hinavsko: pri meni je pomenilo nekaj razlezenih tort, ki so vsule po krožniku, ko sem odstranila obroč. Zato je dam nekaj več.

F r i n a

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

11. jan 2009 19:34

Nisem čisto prepričana, ampak kolikor se spomnim, želatina pri svežem soku ananasa ne želira. Če pa ga uporabimo iz konzerve, pa je menda želatina učinkovita. Naj me katera popravi, če ni tako.. No tole še dodajam iz spleta (copy paste) NASVETI ZA KUHO Razkosavanje ananasa: Ananas najlažje razkosamo tako, da z ostrim nožem odrežemo listno krono, nato sadež prerežemo po dolžini na štiri dele, izrežemo notranji oleseneli kocen in izdolbemo meso iz lupine. Ananasa ne mešamo z želatino: ananas vsebuje bromelin, to je encim, ki cepi beljakovine, torej tudi tiste v mlečnih izdelkih, jajcih in želatini. Če želejem in kremam, ki vsebujejo beljakovine, dodamo ananas, se le-te utekočinijo in postanejo grenke. Zato je priporočljivo, da dodamo ananas kremastim jedem šele tik preden jih serviramo, želeje pa namesto z želatino pripravimo s škrobom. Ananas lahko za nekaj minut segrejemo in s tem uničimo bromelin, vendar s tem obenem uničimo njegov zdravilni učinek. Začimbe: vanilija, rum, češnjevec in ingver za sladice; curry, ingver, čebula, sojina omaka, belo vino in poper za pikantne jedi. Lp zoja2 Sporočilo je spremenil(a) zoja2 dne 11. jan 2009 19:37:21

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

11. jan 2009 19:38

Uf zoja2, tole z ananasom mi je tudi nekam znano (ne vem od kje, imam neklje v ozadju). Bojda naj bi veljalo še za kivi. (To dvoje tudi naj tudi ne bi šlo s stepeno smetano). Ma se ne spomnim točno...ajooj. Aha, si prilepila :) katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5 Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 11. jan 2009 19:39:27

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

11. jan 2009 19:38

Frina, delala sem iz polovice mase in če seštejem, pride 8,75 dl tekočine. Na vrečki od želatine piše, da je za 0,5 l tekočine. Jaz sem uporabila dve vrečki. Torej želatine je še več, kot jo priporoča proizvajalec in torej to ni razlog, da se strjenka ni strdila. shakra

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

11. jan 2009 19:44

Zoja2, po tem receptu, ki sem ga delala, ananas prevre, tako da je bromelin, ki preprečuje (kot je razvidno iz tvoje razlage), da se želatina strdi, uničen. Torej, možno je, da tudi to ni razlog. Ampak zdi se mi še najbolj verjeten. Hvala, bom poskusila z drugim sadjem. shakra

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

11. jan 2009 19:46

Na želatini od Dr.Oetkerja piše:

Opozorilo: Želatina ne bo uspela s svežim ananasom, kivijem, papajo ali figami. To sadje vsebuje encim, ki razkraja želatino; pred uporabo ga je treba blanširati oz. uporabiti konzerviranega, saj toplota uničuje encim.

S konzerviranim ananasom pa želatino preverjeno deluje.

strippy

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

11. jan 2009 19:50

Tudi jaz sem že slišala, da želatina pri svežem soku ananasa ne želira. Sama sem pri strjenkah že imela težave zaradi napačne smetane. MU smetana, na primer, mi je vedno nagajala, tudi pri stepanju kreme za torto (a ne, mm? :(). Je bila smetana, v katero si vtepla sladkor, trdna?

tulka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

11. jan 2009 20:03

Vanja, uporabi ananas iz konzerve, kot so svetovale že zgoraj.

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti