Olje za cvrtje

neznan uporabnik

tema odprta - 12. mar 2003 15:44 | ogledi: 14.853 | odgovori: 17

V trgovinah prodajajo sončnično, koruzno, repično, ogrščičino …. olje, na katerem je napisano, da se ga uporablja tudi za cvrtje. Obstaja pa tudi olje, kot je Frivita, ki je namenjeno cvrtju. Kakšna je razlika med enim in drugim (poleg cene) oziroma ali obstaja dobro olje za cvrtje in boljše olje za cvrtje? Ali je Frivita res toliko boljša, bolj zdrava, kot je dražja?

Še to, ne sprašujem po olju za fritezo, ampak za enkratno uporabo (v navadni posodi, ko po uporabi olje zavržeš).

LPP

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

13. mar 2003 9:38

Pri nas za cvrenje uporabljamo olje koruznih kalčkov (ni tako drago kot frivita), ker baje dobro prenaša visoke temperature (to modrost je iz šole za živilske tehnike prinesla hči - menda bo potem že držalo)

Neža  

član od: 19.12.2001

sporočila: 51

13. mar 2003 10:35

iHola! Midva vedno uporabljava arasidovo olje. Tudi to je menda se posebej primerno za visoke temperature. LP Pika

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

17. mar 2003 11:29

Če olje dejansko vržeš stran po eni upirabi, je pravzaprav vseeno, kakšnega imaš in nima smisla zapravljati. Sicer je za cvrtje najboljše arašidovo, kot pravi Neža, mislim pa da je Frivita mešana z arašidovim in zato tudi dražja.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. mar 2003 14:32

Sicer mi je zelo zoprno razpravljati o zdravi prehrani, možnostih okužb in podobno. Vseeno pa se tokrat oglašam. Arašidovo olje je v resnici zelo primerno za cvrenje pri visokih temperaturah, ampak zaradi našičenih maščob, ki ga sestavljajo, nadvse nezdravo. Pred leti sva s prijateljico potovali po Kitajski. Po vrnitvi domov je bila na temeljitem zdravstvenem pregledu, kjer so ji ugotovili nadvse povečan holesterol. Zdravnik ni mogel verjeti, da je vegetarijanka. Ko mu je povedala, da je nekaj mesecev preživela na Kitajskem, mu je bilo vse jasno. Toliko v premislek. Kitajska hrana vendarle ni tako zdrava, kot se običajno prikazuje. Mimika

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

17. mar 2003 18:18

No, ne vem, če katero olje vsebuje nasičene maščobe, saj so olja tekoča ravno zato, ker so sestavljena iz nenasičenih maščob. Je pa res, da so nekatera olja bolj nenasičena kot druga. Glede kitajske hrane pa mislim, da so različno pripravljene mesne jedi (zelo) mastne, vsaj tiste, ki sem jih jaz doslej poskusila v v kitajskih restavracijah pri nas. Kako je na Kitajskem, pa seveda vedo tisti, ki so tam bili. Me pa preseneča, da je tudi zelenjava tako mastna. lenca

neznan uporabnik

18. mar 2003 11:44

Zanimivo bi bilo izvedeti, kaj je v vegetarijanski kitajski kuhinji tako nezdravega in kaj povišuje holesterol. Mogoče pa je to polnomastna skuta, sir in drugi mlečni izdelki? Ali komu pride na misel še kaj? Mogoče pa je zvišan holesterol posledica stresa? Glede masla: že mnogokrat sem slišala, da maslo ni primerno za cvrtje, ker se ga ne sme segrevati (ni primerno za visoko temperaturo) in da je za cvrtje najboljša živalska mast. Ali je to res? LPP

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. mar 2003 12:22

Ne bom drezala v maščobne vezi, ker natančno res ne vem, maslo pa gotovo ni primerno za visoke tempereture oz. dolgotrajno segrevanje, vendar to zaradi beljakovin, ki jih vsebuje in še česa stranskega - to se namreč zažge. Pa saj vsi vemo, kakšen gravž je prežgano maslo. Baje pa je dobro za preprečevanje modric po udarcu! Ve kdo kako je s kokosovo maščobo za cvrtj?

vijolica  

član od: 2.9.2002

sporočila: 75

19. mar 2003 9:01

Staša, kokosovo mast lahko kupiš v Hoferju v Avstriji. Pakirano je po 250 g.

neznan uporabnik

19. mar 2003 11:44

Kokosovo maslo sem videla tudi v slovenskih večjih trgovinah (npr. Mercator). Aha, sedaj razumem, da se govori o različnem maslu. Za visoke temperature je primerno maslo, kateremu na angleško govorečem področju rečejo "clarify butter". Tisto maslo, ki ga prodajajo v slovenskih trgovinah, pa vsebuje tudi druge sestavine (npr. beljakovine) in ni primerno za visoke temperature. Se prav razumemo? LPP

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

19. mar 2003 13:06

Glih me je razkuril odgovor Staše, pa vidim, da je zadevo nekako razjasnil/a P. namreč ***Ljubljanske mlekarne, surovo maslo I. vrste (tista bela embalaža) Povprečna hranilna vrednost / 100 g Sestavine maslo beljakovine (g) 0,7 ogljikovi hidrati (g) 0,3 maščobe (g) 83,0 energ. vred. kJ (kcal) 3088 (751) **** Osnovno vprašanje je bilo pa itak s čim cvreti in menda je vsakemu jasno, da vsaj finančno maslo ne pride v poštev. "Onega" masla še nisem zasledila, kokosovega pa v Intersparu. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 19. mar 2003 13:09:45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti