Sarma

Nadinka  

član od: 19.6.2014

sporočila: 70

28. dec 2016 19:37

Hvala rimljanka, grem jutri v nabavo :)

Nadinka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. dec 2016 19:53

 Pazi, da bo glava ploščata in bolj temne barve; pa da ni premajhna, ker si z majhnimi listi ne moreš kaj dosti pomagati, sploh, če ni dovolj kisana in se listi ne dajo lepo zvijati.

Sicer pa vaja dela mojstra. 

Sonja

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

28. dec 2016 22:54

Nadinka, 

jaz sarme delam po babičinem receptu- v pečici.

Glavo za sarmo kupim na tržnici, prav tako zelje. Bolj je naravno.

Za eno glavo je potrebno kg mletega mesa.

Eno sesekljano čebulo prepražim na maščobi, dodam meso in ga z vilico poteptam na drobne koščke. Dodam sol, poper, česen in ohladim. Posebej skuham dobro pest riža na polovico in precedim. Ko je masa ohlajena dodam 3 jajca in dobro zmešam. Dodam še odcejen riž.

Liste - čimbolj večje na koncu obrežem po debelini. ( poglej od dragičke albume) nadevam in zvijem. Pomagam si z zobotrebcem. 

V kozici zmešam za omako - olje, sveže kislo zelje- 300- 500 g mleto papriko,2  žliciparadižnikove mezge, pasiran paradižnik( 500 ml), sol, česen, 1 l vode. 

V pekač dam pol omake, nadevam sarme in prelijem z drugo omako. Pokrijem z preostanki listov in pečem najprej na 200 v mrzli pečici 30 minut, nato na 180  30 minut, nato na 160 še 90 minut. Če tekočina povre zalivaj z vodo. 

Liste po peki odstrani.

Jaz včasih dodajam v omako nasekljano panceto, nekaterim je to všeč, mojim otrokom ni bila. 

 

 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 28.dec 2016 22:56

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. dec 2016 2:19

Ker nikjer ne najdem kisle zeljne glave, delam sarmo že od selitve s svežo zeljno glavo. Liste zblanširam in polnim s surovo mesno masno, položim v pekač, na vsako sarmo dam rezino dimljene vratovine, čez kislo zelje, ponovim vajo še enkrat, dolijem juho z malo paradižnika in česna, pokrijem z alu folijo in dam peči.  Recept sem dobila od ene gospe iz Bosne v zgodnjih 80ih letin in recept nikoli ne razočara. Kislega zelja ne splaknem, in jed je vedno ravno prav kisla. Slovenci v Ameriki me vedno sprašujejo, kje sem dobila kislo zelnjo glavo. :) 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 29.dec 2016 02:20

Nadinka  

član od: 19.6.2014

sporočila: 70

29. dec 2016 7:07

Hvala punce, super ste. Sporočim kako mi bo uspelo :)

Nadinka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

29. dec 2016 7:35

Moje skromno mnenje - jajca so čist nepotrebna. Dolga leta sem se držala tega "kot pijan plota", da v masi mora bit jajc. Ne, ni res. Ko sem to opustila, vidim, da je jajc sploh nepotreben. Trixi, ti celo 3 jajca... Ajojjj

V meso na drobno nareži še malček špeha.

Aha... pa zobotrebce stran. Imej jih za zobe pucat. 

Pozdravček!

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

29. dec 2016 8:23

Dragička, jaz sem tako navajena, še nisem probala brez. Zobotrebce pa včasih potrebujem, ko so bolj manjši kosi. Sicer pa sem šele po tvojih slikah začela tako lepo zvijat sarme in hvala ti.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

29. dec 2016 8:42

Trixi, si tudi mene presenetila z zobotrebci ki so res povsem odveč, ko enkrat osvojiš tehniko zavijanja. Sicer te imam za imenitno kulinaričarko in pa še tudo majhni listi se dajo super zaviti vse je v odnosu količina nadeva. velikost vehe :) hehe....

hedonist

omnivor  

član od: 6.8.2010

sporočila: 24

29. dec 2016 15:28

Pri kisanih glavah dobiš vsesorte, ker ne moreš preveriti, kaj je notri. Težava je ta, da marsikje kisajo tudi take sorte zelja, ki niso namenjene kisanju. Pomeni, da imajo glomazne, debele, zverižene notranje liste z močnimi žilami. Tako lahko porabiš sredice teh glav le za narezati pa "za vmes". Ravno zaradi tega se sam doma ubadam s kisanjam glav, pravzaprav z vso verigo proizvodnje, od semena, preko flanc, zelja do čebra... (baje pa se ne izplača...)

Sicer pa jaz tudi pri večini listov porežem glavno žilo oziroma rebro, da se sarme lepše zvijejo. List postaviš na desko z žilo navzgor in jo plosko porežeš s tenkim, dolgim in ostrim nožem.

Filo dajem vedno svežo, mesa nikoli ne popražim. Tudi riža za zimske sarme ne pokuham; To je smiselno le, če delaš poletne sarme iz svežega zelja, ker se ne smejo predolgo kuhati.

Kuhanje v pečici je seveda garancija, da se ti sarme ne prismodijo na dno. (Jaz imam privilegij v obliki krušne peči, ki poskrbi tudi za to, da v kuhinji ni nobenih vonjav.)

omnivor

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

29. dec 2016 16:06

Jaz pa trd srednji del od zelja potolčem s kladivom od mesa in se da lepo zvijat.

Lp Saša

Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti