Sarma

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. dec 2013 12:40

Pri nas tudi mesna, še malo prekajenega je vedno zraven.

Jaz sicer občudujem vse tiste, ki sarme ne pripravljajo z mesom. Zame je to potem zeljni zvitek ...

mamamia

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

31. dec 2013 17:57

Pri naju bo jutri tudi sarma in to mesna. Veliko faširanega mesa, slanine, čisto malo riža, ker bi moj drugače imel veliko pripomb, bi spraševal, če sem delala rižoto iz kislega zelja , bo kar klasika, za katero sem prepričana, da ne bom zgrešila

babka1951

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. dec 2013 20:07

babka1951 je napisal/a:

Pri naju bo jutri tudi sarma in to mesna. Veliko faširanega mesa, slanine, čisto malo riža, ker bi moj drugače imel veliko pripomb, bi spraševal, če sem delala rižoto iz kislega zelja , bo kar klasika, za katero sem prepričana, da ne bom zgrešila



babka1951

 

BAbka, taleje pa fenomenalna! 

 

 

Naš prijatelj iz turčije dela sarmice za predjed navadno samo iz riža, zavije jih v grozdne liste in nič kislega zelja. Če pomislim, prodajajo take v našem lokalnem baba ganoush jointu.

 

Pri nas sicer kot mamamia, samo namesto kisle zeljne glave uporabim sladko. Kisle ni za dobit. Še moji "nemški dobavitelji" je nimajo na zalogi. 

Vanja

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

31. dec 2013 22:19

Vanja, pa si jo sama skisaj doma. morda pa ti uspe. Jaz sem bila letos presenečena nad mojo kislo repo.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. dec 2013 22:43

Trixi, tisti dve ali tri, ki bi jih rabila na leto, se mi pa res ne spača kisat. Slovenci, ki so sarmo jedli pri meni, so me vsi po vrsti spraševali, kje dobim kisano zeljno glavo. Uporabim sveže zelje in kislega zelja ne operem. Voila! Odlična sarma!

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. jan 2014 11:15

V navadi je, vsaj v krajih, kjer sem bivala, po ex yu, da je dolma (ponekod tudi japrak) zvitek iz sladkega zelja ali trtnih lisov, z zelenjavnim, riževim ali mesnim nadevom, sarma pa zvitek iz kislega zelja z riževo-mesnim nadevom. Oziroma je dolma tudi polnjena zelenjava (sogan dolma na primer je polnjena čebula).

Ne trdim, da je to etimološko pravilno, govorim o poimenovanjih v posameznih krajih oziroma okoljih. Seveda pa se poimenovanja razlikujejo.

 

 

mamamia

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

4. jan 2014 12:20

Zanimivo; mene so Bošnjaki učili, da je sarma tisto, kar se da zaviti, dolme pa so polnijo. Še kako drži, da so poimenovanja močno odvisna od lokacije.

 

Davor

Davor

Nadinka  

član od: 19.6.2014

sporočila: 70

28. dec 2016 17:53

Pozdravljene,

moram priznati, da še nikdar v življenju nisem ne jedla ne pripravljala sarme. Letos pa bi rada poskusila. Pregledala sem vaše recepte in seveda imam nekaj vprašanj 

1. najbolj me muči "glava kislega zelja" - jaz poznam samo naribano kislo zelje v plastičnih posodicah. Kje se pa dobijo cele glave kislega zelja?  Saj vem, verjetno zvenim precej neumno, ampak jih res še nisem kje zasledila. Vedno sem mislila, da maso zaviješ v list surovega zelja. 

2. Nekatere meso s slanino prej popražite, druge ne, nekatere riž malo skuhate, druge ne. Kaj priporočate glede na to, da se bom zadeve lotila prvič.

3. Kaj je za začetnico enostavneje - v loncu na štedilniku ali v pečici?

Vam bom hvaležna za vsak nasvet. 

Nadinka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. dec 2016 17:58

Glave kislega zelja imajo v vsaki trgovini, kjer prodajajo hrano, tam nekje, kot je kislo zelje v lončkih. Glave so ponavadi sploščene, pakirane v PVC vrečke, včasih vakunirane. Pa na tržnicah tudi.

https://www.kulinarika.net/recepti/1553/mesne-jedi/sarma je preverjen recept, č se ga boš držala, ne moreš zgrešiti.

V pečici je morda lažje.

Le pogumno.

 

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 28.dec 2016 18:08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti