Ostanki peciva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2009 10:12

Tudi ptički so, sploh zdaj, ko je sneg, veseli drobtinic.....................četudi jih je veliko in sploh, če je med njimi še mak in kakšen oreh......................

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. jan 2009 11:02

Rimljanka, mene so v šoli (še OŠ) učili, da se kruha (potem predvidevam, da tudi peciva) ne dajemo ptičkom pozimi, ker zmrzne. Kako je s tem?

Atina

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

3. jan 2009 12:24

Atina, po moje zmrzne tudi zrnje, če je fejst mrzlo, ampak mislim, da je najboj pomembno, da pozimi pticam ne dajemo mokrega kruha. Videla, sem namreč, da eni stari kruh namočijo v vodo in vržejo pticam. shakra

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2009 17:42

Atina, slano testo naj bi ne bilo OK, ampka, naši ptički že desetletja pojedo vse drobtine od potic, vse stare piškote,....... tako, da..... ampak, hišica je na suhem, pa po pameti jim damo teh priboljškov......

Tudi golobi pojedo prav vse kruh, do katerega pridejo, pa najbrž ni opaziti, da bi jim škodil.... tudi v šoli je moč kaj čudnega izvedeti.....sploh tam bolj na začetku. kar spomni se vseh ježkov s hruškami na bodivcah, ki si ozimnico delajo........

rimljanka - zasebno mnenje

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

3. jan 2009 18:13

Ojla Rimljanka.. samo a veš da dam Atini prav, ker so tudi nas fopali v šoli z tem da pozimi ptičkom ne smemo dajat kruha oz drobtinic ker lahko umrejo ...sicer mi ni bilo nikoli jasno zakaj ...vem pa da se tega držim ko hudič križa...bog varuj da bi kdo pticam dajal kruh v moji prisotnosti...na balkonu imam zmeraj "pičo" kupljeno v zadrugi ( loj in semena)... Bo že nekaj na tem....ali pa tudi mogoče ne.. Escada

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

3. jan 2009 18:53

Tako kot Escadi so tudi nam v šoli rekli, da pozimi ne smemo ptičkom dajat kruha, ker bi jih naj to žejalo in bi potem šli pit vodo in bi ta v njihovih želodčkih lahko zmrznila. Pa je sošolec vprašal kako pa voda ne zmrzne, ko jo pijejo... pa je tršica temo spremenila ;) Kaj pa vem ... naši dobivajo semenke, pa drobtinice tu in tam. LP Petya

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

3. jan 2009 22:10

Rimljanka, to z ni res...??? Zdaj sem pa čisto razočarana, kot takrat, ko so mi povedali, da dedka mraza ni. . Malo se hecam. No, res pa je, da nisem nikoli šla za tem. Kako pa si potem delajo ozimnico? Sem hecna. Nam pa so rekli, da se kruh nekako"napihne" v želodcih ptic. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jan 2009 8:44

escada je napisal/a:
Ojla Rimljanka.. samo a veš da dam Atini prav, ker so tudi nas fopali v šoli z tem da pozimi ptičkom ne smemo dajat kruha oz drobtinic ker lahko umrejo ...sicer mi ni bilo nikoli jasno zakaj ...vem pa da se tega držim ko hudič križa...bog varuj da bi kdo pticam dajal kruh v moji prisotnosti...na balkonu imam zmeraj "pičo" kupljeno v zadrugi ( loj in semena)... Bo že nekaj na tem....ali pa tudi mogoče ne.. Escada

 

Oprosti, ampak nikjer nisem govorila o kruhu, no. Piškotne drobtine niso kruh. V šoli pa se seveda marsičesa naučimo, tudi neumnosti. Vsak po svoje pač. Bom kar naprej po svoje delala. Sicer pa, konec koncev, ptičev sploh ne bi bilo treba hraniti, ker najdejo hrano v naravnem oklju. Če pa jih začnemo, jih nanjo navadimo, potem seveda moramo vztrajati.

Ježi so žužkojedi, ozimnico imajo v obliki debele podkožne maščobe, zimo "prespijo", strokovno bi rekli, da imajo popolno hibernacijo (več tukaj). No, če jim pride pred usta kak košek sadja, ga seveda tudi pojedo.

Taka so dejstva, daleč stran od romantičnih predstav, ki so se nam zapisale, kdo ve kdaj in zakaj, v naš spomin, a ne? In precej daleč stran od (pol)resnic in popolnih zmot, s katerimi nas je obdarila šola.

sa_ sha  

član od: 10.12.2008

sporočila: 113

4. jan 2009 11:16

no nekaj že mora bit na tem.. glede na to, da je toliko različnih šol,pa se nas toliko spomni, da so nam učiteljice razlagale kako nevarno je dajati ptičkom kruh pozimi.. Naša različica je bila taka, da se ptički najedo kruha in gredo pit vodo, to pa jih lahko tako napihne al nekako tako :) se že ne spomnim več.. vem samo, da se držim tega in ptičkom,ko je sneg dajemo res samo semena.. ko pa snega ni,pa jih tako ali tako ni priporočljivo hraniti, saj si hrano lahko najdejo sami in jih tako le razvadimo:) in odvadimo iskanja hrane v naravnem okolju.... sa_ sha

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti