Grenadirmarš (?)

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

tema odprta - 28. dec 2008 7:37 | ogledi: 7.178 | odgovori: 26

Sin je jedel v vrtcu makarone s krompirjem, zelo mu je bilo všeč. Lepo prosim, če mi poveste kako naj to naredim. Sem gledala v bazi pa so recepti ali z mesom, ali s pire krompirjem.

 

jade

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. dec 2008 8:33

http://www.o-tozagorje.tb.edus.si/projekti

 

Evo, narediš pražen krompir, dodaš testenine, originalno so doma narejeni bleki, zdaj pač lahko tudi široki rezanci ali makarovni, skupaj popražiš in to je to. Dober tek!

rimljanka - zasebno mnenje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. dec 2008 10:40

moja babica je doma iz okolice Sevnice in njena varianta je bila približno takale: plast širokih rezancev, plast kuhanega krompirja, pa spet rezanci, pa spet krompir itd., vmes pa ocvirki. Lep pozdrav, Sonja

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

28. dec 2008 13:09

Tudi mi ga delamo po drugem linku, le da damo več čebule (ampak mi imamo tudi "tenstan krompir" radi z veliko čebule). Je pa zanimivo, da ga je v mojih rosnih letih delala mama, ki je zasavka in nam povedala da je bila to jed knapov. Ko sem se poročila, mi ga je pa moja tašča, ki je zagrebčanka, predstavljala za zagrebško jed iz svojega otroštva. Pa, kolikor vem, v Zagrebu nimajo rudnikov... Kdo bi vedel. Issi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. dec 2008 14:39

Enostaven razlog, po moje: ostalo je premalo makaronov za naslednji dan, dodalo se je nekaj krompirja (ali obratno). In je bila jed. Skratka: takrat se je vsaka mrvica hrane pojedla. tako nekako tudi piše v knjigi, kjer so zbrane jedi zasavskih knapov (in postalih). Teknilo nam je, je njen naslov, nedolgo tega je izšla 2. izdaja.

http://www.erevir.si/Moduli/Clanki/Kolonijska/Pril

Milsim, da bi marsikomu kar prav prišla....No, meni že, sem jo dobila za dar...

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. dec 2008 15:08

Zadnjič se je o tem razpravljalo in navajalo še druge različice pri tem receptu: http://www.kulinarika.net/recept/testenine/Krompirjevi_ Imam pa znanko, ki je odraščala v Krškem in je zadnjič povedala, da so pri njih rekli jedi iz pretlačenega, popraženega krompirja, makaronov in pretlačenega fižola, zabeljeno z mastjo ali ocvirki "Matevž". Sem mislila, da se "matevž" reče samo različici krompir + fižol na Gorenjskem. mamaF - Mojca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. dec 2008 15:11

Ne samo na Gorenjskem, mamaF, tudi pri nas na Štajerskem.

rimljanka - zasebno mnenje

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

28. dec 2008 15:33

Moja varijanta: Prepražim čebulo, dodam česen in narezan paradižnik. Malo prepražim, dodam makarone in kuhan krompir. ham-njam

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

28. dec 2008 15:57

Jaz še nisem slišala, da bi pri nas (KK, Brežice) kdo delal matevža tudi z makaroni in praženim krompirjem ter fižolom. Se ve, kaj je matevž in bi rekla, da se po celi SLO dela iz kuhanega krompirja in fižola, razlika pa je v začimbah.

Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti