Kislo zelje

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

18. jan 2014 12:10

po naključju mi je v roke prišla stara revije revije Anje kjer je 8 jedi iz kisle repe in kislega zelja.

golaž s kislim zeljem,kislo zelje s figami po črnogorosko,bujta repa,podvarak z zeljem in rižem po hrvaško,musaka s kislim zeljem po srbsko, jota s kislo repo.

preizkusila sem musako s kislim zeljem po srbsko.dobro.

recept:

za 4 do 6 oseb.

sestavine.¸1 večja glava kislega zelja,1 lovorov list,400 g mletega mešanega mesa,150 g prekajene slanine,1 velika čebula,1 korenček,2 stroka česna,1 žlička sladke paprike,5 žlic olja,sol in poper,3 jajca,2,5 dl mleka

postopek:

zelje oplaknemo, narežemo na konce dodamo lovor, kuhamo najmanj eno uro.na olju prepražimo sesekljano čebulo in česen na konce narezano slanino in mleto meso.prilijemo malo vode ,dušimo 20 minut.

musako nalagamo tako, da je 3 plasti zelja, dve plasti mesa.zgornjo plast prelijemo z bešamelom iz 3 treh jajc in mleka.pečemo na 180 stopinj 35 do 45 minut.

lp 

 

 

 

 

tulipanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. jan 2014 14:51

Ali tudi podvarak, ena od variant jedi s tem imenom. Plasti kislega zelja izmenično z mesom, lahko vmes tudi plast riža.

 

 

mamamia

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

20. jan 2014 7:09

Mamamia, kaj pa se da na vrh, na zgornjo plast tega podvarka? Bešamel ali kaj drugega?

leny

panga  

član od: 29.1.2010

sporočila: 28

25. jan 2014 23:30

Lansko leto sem prvič sama kisala zelje in repo. Zelo enostavno in zeloo dobro.

Zelje ali repo zribamo, malo osolimo in pustimo stati okrog dve ure , da se nasoli. Spusti tudi malo vode. Potem ga naložimo v kilske kozarce in ga kar močno potlačimo, da spusti čez malo vode. Kozarec zapremo in ga damo v posodo z vodo. Tako , da je voda čez pokrov. Pustimo 6 tednov in zelje ali repa sta pripravljena, da se porabita za odlične jedi. In zdrave.

lp, panga

panga

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

26. jan 2014 1:05

To, da mora biti voda čez kozarce še nisem brala, pa tudi slišala ne. Mi je pa prijateljica rekla, da se pokrovčke na kozarcih ne sme preveč zapret. Ona dlje časa počaka, predno, da zelje ali pa repo v steklene kozarce. Ji pa kdaj tudi iz kakšnega kozarca priteče in, ko preneha, tesno zapre pokrovčke. Na tak način še nisem kisala in bi letošnjo sezono probala. 

Lp 

slivovi cmoki

panga  

član od: 29.1.2010

sporočila: 28

26. jan 2014 14:24

Splača se ti. Zelo  praktično je to, da lahko pobiraš z njive sproti in sproti kisaš. Ni treba vse naenkrat. Jaz sem lansko leto skisala toliko, da bomo imeli za vso zimo. Odlično je ratalo. Ravno prav kislo in slano. In kar je še največ vredno je to, da veš , da ni v zelju/repi nobena škodljiva stvar. Skuham ga kot prilogo, za joto, jaz ga jem kar samega iz kozarca... Probaj , ne bo ti žal. 

Prakticirala sem pa to varianto, da sem dobro zaprla kozarce in jih dala v vodo, pokrito čez pokrov za 6 tednov.

in to je to. 

lp, Panga

panga

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

26. jan 2014 18:14

Kar sem do sedaj kisala sem v lesene škafe, da sem vmes dala še zelnate glave, ki jih imam potem za sarme. V kozarce pa ne grejo  
Bom pa probala, upam le, da ne bo kakšne prehude suše, ko je vreme - letni časi tako 

Lp

slivovi cmoki

Alisea  

član od: 4.10.2013

sporočila: 76

30. jan 2014 7:55

Panga koliko soli uporabljate na kg zelja? Jaz bi tudi probala z zeljem. Hvala

Alisea

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

17. mar 2015 14:59

Da ne odpiram nove teme, bom vprašanje zastavila kar tu: V trgovini sem si ogledovala pakirano kislo zelje. Na nekaterih embalažah je pisalo le zelje in sol (ja vem, da v osnovi za kislo zelje rabimo samo zelje in sol in nekaj časa, da se skisa), na nekaterih pa še askorbinska kislina .. sredstva za kisanje, sredstva za konzerviranje … Moje vprašanje je, ali je na izdelkih, na katerih piše samo zelje in sol, res samo zelje in sol, ali je še kakšen dodatek in ni naveden? Ali morajo biti navedene vse sestavine? Ali lahko manjkajo sestavine, ki so »v sledeh«?? rdkapica

Olga321  

član od: 11.3.2015

sporočila: 5

3. apr 2015 19:13

Ja zelje je zdravo torej res vse krepi itd.

 

Lp. OLGA321♥
Olga321

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti