Kislo zelje

neznan uporabnik

29. dec 2008 5:20

Mislim, da ni vedno enako, da bi bili stransku učinki pri uživanju kislega zelja. Včasih je po moje važna tudi kombinacija kislega zelja + ostalega kar uživamo pri obroku ali pa celo kar uživamo tisti dan. Jaz vedno v kislo zelje dodam malo mlete kumine (lahko tudi tiste v zrnju, če vas to ne moti), pa naj bo to zelje pripravljeno za prikuho poleg tenstanega krompirja, v joti ali v segedinu in mislim, da je kumina mogoče dodana tudi Hoferjevemu zelju, čeprav ne morem nič reč, ker ga nisem še nikoli kupila. Drugače pa pri vetrovih vedno pomaga čaj iz kumine, janeža in kamilice, malo osladkan s sladkorjem, nikakor s kakšnim drugim sladiom. To je za nas tisti čarobni nonin čaj, ki vedno pomaga (pa še dober je). Pa lep pozdrav tedi

kozamurnik

sporočila: 2311

29. dec 2008 6:19

Tudi jaz nisem vedela, da ima lahko zelje tudi take manj prijetne "posledice". Kumino pa tudi sama zmeraj dodajam,res prijetno dopolni okus. Nekateri prisegajo tudi na vodo, ki jo med kisanjem odda zelje,baje je tudi zdravilna. kozamurnik

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. dec 2008 6:42

Mi pojemo domače kisano zelje, popijemo zeljnico, pa ni nobenih stranskih učinkov. Niti pri meni, ko nimam več žolča. Paše pa ...paše.....

Kyara

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

29. dec 2008 7:37

Ne le kislo zelje, cvetača, sladko zelje, ohrovt, fižol, preveč masntna hrana, presladka, alkohol, sadje in še bi lahko naštela ne smem zaradi že dolgoletnih težav s črevesjem,  nikjer ne piše, da kislo zelje povzroča "drisko" ti so moji stranski učinski zaradi bolezni.

 

Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. dec 2008 8:27

Kyara, žolča imaš toliko, kot kadarkoli prej...... nimaš pa žolčnika, kjer se žolč skladišči. Zdaj pač sproti odteka v dvanajstnik. In z zeljem žolč nima posebne povezave. Z mastno hrano pač, ker žolč razpršuje maščovne kapljice in s tem lajša prebavo maščob v tankem črevesu. No, pa še kak drug učinek ima.

Toliko, da ne bo kakšnega nesporazuma.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. dec 2008 10:45

Čudi me, da vas večina ne pozna "odvajalnih" sposobnosti zelja v kombinaciji z nekaterimi živili. Pri nas smo že od otroškiih let vedeli, da  npr. zelje in mleko ne gresta skup, če imamo bolj občutljiva prebavila tudi sadje ne. Tudi sama normalno lahko jem zelje, ga imam zelo rada in je velikokrat na sporedu. Ampak takrat ne jem mleka za zajtrk in jabolk za malico, posebej ne, če ni nič drugega zraven. V nasprotnem se zgodi, kot sem opisala prej. Pa nasplošno nimam hitre prebave, prej nasprotno.

Cila

 

PS: še nekaj sem pozabila napisati - zelje, ki je pri meni povzročilo "revolucijo" je bilo kisano z dodatkom zelenjave - paprika gotovo, ostalega nisem raziskovala. Mogoče je bil vzrok tudi v tem.

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 29. dec 2008 10:48:35

krasevec 2  

član od: 27.12.2008

sporočila: 9

3. jan 2009 17:39

Ne vem kako je z mačkom raje verjamem, mislim pa da je surovo pripravljeno z česnom in kančkom olivnega olja, kar primerno za prebavo in malo bolj dietne dni po končanih praznikih! krasevec 2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jan 2009 17:46

Cila, se mi zdi, da mleka od zajtrka do kosila že davno ni več v prebavilih.... tudi meni so tovrstna prvila povsem neznana....in tudi tovrstnih problemov ne poznam. Tudi moja mama pravi enako.

Sicer pa, menda mleko in sadje tudi ne gresta skupaj, ampka, kako pa potem gredo mlečno-sadni napitki?

rimljanka - zasebno mnenje

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

3. jan 2009 19:43

Kot otrok sem lahko mirno jedla segedin in zrven zvrnila kozarec mrzlega mleka. To je bila zame specialiteta. Pa nikoli posledic...nikakršnih. Verjetno stvar prebave posameznika.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

3. jan 2009 21:44

sonchika je napisal/a:

Če uporabljate Hoferjevo kislo zelje, ste potem naslednji dan brez stranskih učinkov. Ne vem, kako je to možno, ampak pri vsakem drugem so problemi, pri tem pa ne.Sonja

Si poskusila Hoferjevo rdeče zelje (enako pakirano kot belo - v vrečki)? Rdeče ti pa da vetra, rdeče.

 

Tako, kot marsikdo tukaj, tudi jaz obožujem kislo zelje. Najraje surovo z bučnim ali oivnim oljem. Včasih pa dodam malo kuhanega fižolčka.... In ta okus mi je čisto dovolj, da v tistem trenutku ne potrebujem zraven nič drugega.

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti