Skuta iz prvega mleka po otelitvi - colostrum

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

7. sep 2010 12:03

Pri nas doma smo to mlezivo uporabili samo pri prvi molži,kasneje so preostanek dobili večji telički.Z vsako molžo je mleziva manj,oziroma se spreminja v običajno mleko. Majdina

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

7. sep 2010 12:40

Po moje velja isto kot za mleko ali še bolje smetano - dan dva je sladka, potem se pa skisa. Sergej C

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. sep 2010 13:58

Andika68 je napisal/a:
  Me pa zanima kako dolgo je uporabno mlezivo. Kolk dni od telitve? 2-3 dni al več? Andika68

Hja, tvojega vprašanja ne razumem najbolje. Če si hotela vprašati, koliko časa po tistem, ko si pomolzla, je mlezivo še v redu, bi na oko dejala, takole, 2 dni. Skisa se menda ne tako kot normalno mleko, ker ne vsebuje toliko laktoze. Lahko ga pa mirne duše zamrzneš in ko ga rabiš, ga pač odtajaš.

Če si pa hotela vprašati, koliko dni po telitvi se v vimenu krave izloča mlezivo, je pa odgovor tam nekje do 5-6 dni. Je pa seveda mlezivo z vsakim dnem slabše, ne vsebuje več toliko zaščitnih snovi, encimov, imunoglobulinov, antioksidantov in blablabla in blablabla. Tam nekako okoli šestega dne po telitvi je že (po sestavi) zelo podobno navadnemu mleku.

lp

cervus

Andika68  

član od: 16.12.2008

sporočila: 99

7. sep 2010 14:19

Hvala Elaphus za odgovor. Mislila sem na ta tvoj drugi odgovor. Komaj čakam, da preizkusim. Lep dan Andika68

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. sep 2010 14:46

Pri nas temu rečemo preprosto sir, in vemo, kaj pomeni in kako se razlikuje od sira v splošni rabi.

Pečen v pečici, primerne gostote*, soljen in posut s kumino.......................... 

* razredčen z navadnim mlekom po potrebi (kar se preizkusi na majhni količini mleziva, ki se v lončku enostavno skuha. Če je zelo trdo, potem se doda pač več mleka. Mleizvu 2. ali 3. dne nekako pod do tretjine mleka, da pečen sir ni pretrd. Pečen je, ko se kožica na površini v večini obarva v rjavih odtenkih.

rimljanka

*Rožica*  

član od: 10.4.2008

sporočila: 9

12. sep 2010 21:24

Živijo! Mene pa zanima, če se da spečit "navadno" skuto, kajti včeraj smo dobili na narezkih, vsaj tako so mi rekli, pečeno navadno skuto. Bilo je bele barve, navrhu zapečeno, malo slano in narezano na rezine. Če kdo pozna, prosim za nasvete kako se to naredi. Hvala za odg. *Rožica*

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. sep 2010 11:42

Jaz mal dvomim, da bi bila to navadna skuta. Tvoj opis me še najbolj spominja na sir za žar. Imaš ga pa v vsaki malo večji trgovini s prehranskimi izdelki.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. sep 2010 16:17

Takšno albuminsko skuto, kot sem jo dobila v Trenti, močno odcejeno, se da lepo narezati na rezine in bi se jo dalo tudi speči. Kaj si pa ti jedla, pa seveda ne vem. Bi se skoraj bolj odločila za idejo elaphus.

*Rožica*  

član od: 10.4.2008

sporočila: 9

13. sep 2010 21:39

Ne ni bil sir za žar, ker tega poznam. Bom poskusla priti v stik z gospo, ki ga je spekla. Vseeno hvala. Lp. *Rožica*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti