Kerrok ali kamen

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

25. dec 2008 19:04

Tudi pri nas imamo v kuhinji graniten pult in granitne ploščice po steni - mož je namreč kamnosek. V službi imam v laboratoriju pult iz kerocka in ga ne morem pohvaliti - na njem se pozna veliko stvari (raze in odtisi vročih stvari). Kamnit pult je potrebno zaščititi s posebnim premazom in tedaj mu maščoba ne more do živega in posledično ni nobenih madežev.

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

25. dec 2008 22:05

Hvala za vsa mnenja, sem en dan manjkala tukaj gor, pa se je kar nabralo odgovorov. Če povem, sem se tudi sama že prej bolj ogrevala za granit, vaši odgovori pa so me kar prepričali. Malo me je skrbelo, kako kaj učinkuje hlad, pa da ne zgleda preveč mesarsko, no pa ni nobena, ki ima kamen, nič takega omenila. Počakajmo še druge odgovore. Hvala še enkrat. p.s. Se pa res zelo veselim svoje nove kuhinje - se je v 30 letih ogromno spremenilo na tem področju. Saj res, kaj pa aparati? Zaenkrat se še najbolj ogrevam za Siemensove. Vaše izkušnje? Danca

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

26. dec 2008 9:01

Vsekakor kamen. Vedno lep v svoji brezčasni lepoti. Moja izkušnja se imenuje eucalyptus verde. Dolores Sporočilo je spremenil(a) Dolores dne 26. dec 2008 09:01:57

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. dec 2008 11:32

Danca, na tržišču je toliko različnih vrst granita, da boš zagotovo našla pravega zase. Ne boj se, če boš izbrala pravi odtenek, ki bo lepo sedel k tvojim kuhinjskim elementom in barvi tal ter zidov, zagotovo ne bo izgledalo kot v "mesariji". Imaš pa še drugo možnost. Moj mož se tudi ukvarja s kamnom in sicer s kraškim apnencem, ne z granitom. Enemu naročniku je izdelal kuhinjo, kjer so pulti zidani in prekriti s keramičnimi poščicami, obrobe pa so iz sivega kraškega kamna. Na najbolj "delovni"del pulta pa je vdelal granitno ploščo v velikosti deske za mesenje testa in končni rezultat izgleda zelo simpatično in uporabno. Tako da, če se ti zdi, da bi bila površina tvojega pulta "pretežka", če bi bila obložena s samim granitom, lahko premisliš tudi o taki možnosti - da je granit samo na enem delu. Vsekakor velja pred izvedbo in nabavo dobro premisliti, kaj bi ti najbolj ustrezalo, saj je nakup velike granitne plošče (sploh če izbereš kaj bolj eksotičnega) kar velik strošek in take reči človek pač ne menja vsake dve leti, če mu slučajno ni všeč. S posebnimi premazi (Hydrex) pa se da pred vdorom vlage in maščobe zaščititi tudi naše apnence, ki so prav tako lepi za razna korita in pulte. Pomembno je le, da pazimo, da ne uporabimo čistil priti vodnemu kamnu!!!, kisa in podobnih zadev, ki apnenec razžirajo. (Recimo polovica limone, pozablena na pultu, kivi in podobne kisle stvari...) Sama imam pred hišo veliko dvojno korito za vodo s pultom iz kraškega kamna, čistimo in vzdržujemo ga pa samo z rednim drgnjenjem z grobo gobico za pomivanje posode in finim brusnim papirjem, da se odstrani "patina", ter z enakomernimi premazi z olivnim oljem vsako leto. Ker pa je kamen živa stvar, mu ne zamerimo, če se vanj včasih "vleze" kak madež. Če bi hoteli laboratorijsko sterilnost kamna pač ne bi imeli. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti