Zakaj kruh razpoka

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

tema odprta - 18. dec 2008 23:55 | ogledi: 13.392 | odgovori: 21

Živjo,

zanima me, zakaj mi kruh včasih razpoka ob strani. Sicer je zelo dober, fino vzhaja in tudi skorja je super, samo tiste razpoke me motijo. Ravno danes sem delala dva različna hlebčka - enega belega in enega mešanega, pa sta mi oba počila. Kaj delam narobe?

Če takšna tema že obstaja, se opravičujem, nimam pluska in mi iskalnik ni našel nič pametnega.

Hvala in lepe praznike vsem!

LP

RadaJem

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. dec 2008 0:12

Si predolgo in na prenizki temperaturi pekla? lidka [sonce] Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 19. dec 2008 00:13:10

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. dec 2008 0:22

Na 230, po 10 min sem dala pa na 180. Je to v redu? RadaJem

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. dec 2008 0:44

Včasih se to zgodi, če kruha na vrhu ne zarežeš, testo pač v pečici na hitro naraste, zaradi visoke temperature "povrhnjica" zakrkne in otrdi, notranjost se še naprej širi in seveda skorja poči tam, kjer je najmehkejša - ponavadi ob strani, ker se tam zapeče kasneje kot na vrhu. Naslednjič zareži hlebčke tik, praden jih daš v pecico, z ostrim nožem vsaj cm globoko na vrhu hlebca, pa sem skoraj prepričana, da ti ob strani ne bo popokal Sicer je pa tvoja temperatura pečice kar v redu (vsaj za moj način in mojo pečico). Tudi jaz segrejem pečico na 220-230°C, pečem (gre za testo iz 1 kg moke) 30-35 minut kar na tej vročini, pečico ugasnem in pustim kruh v njej še 5 - 10 minut. Ko ga vzamem iz pečice, ga položin na rešetko, pokrijem z vlažno krpo in zmeraj rata super. Včasih sem pekla tako, kot sem videla pri tašči - 1 uro na 180°C, potem pa sem pomislila, da tudi v pekarnah uporabljajo višjo temperaturo, pa sem začela kar po svoje. mamaF - Mojca

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. dec 2008 1:15

Meni so pa ravno te razpoke , še posebej pri sveže pečenem kruhu.

Atina

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

19. dec 2008 5:37

lidka je napisal/a:
Si predolgo in na prenizki temperaturi pekla? lidka [sonce] Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 19. dec 2008 00:13:10
Ravno nasprotno. Tako piše v rubriki o pogostih napakah pri peki kruha. Zunanjost takoj otrdi, v notranjosti pa se plini razširijo in kruh poči.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. dec 2008 6:04

Parkrat sem zasledila, da nekatere dajo kruh v hladno pečico in jo ogrevajo z njim vred.  Pri takem načinu  skoraj ne bi smel počiti.

Sama ga vedno bodisi zarežem,  bodisi globoko tri do 4x prepikam z nožem tik preden ga dam v ogreto pečico in pečem 10 min na 250 naprej pa na 200, v navadni pečici. V ventilatorski zmanjšam temperature za 20 °C. Sem in tja , če je predtem le enkrat vzhajan in če uporabim kakšen zelo aktiven kvas, vseeno malce poči.

Cila

kozamurnik

sporočila: 2311

19. dec 2008 6:25

Kruh in ostale sladice razpokajo , kadar so prevec vzhajane! kozamurnik

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

19. dec 2008 9:27

Živjo! Dozdeva se mi, da bi razlog lahko bil premalo vzhajano testo, ker kot je že nekdo omenil, skorjica otrdi, sredica pa še zmeraj vzhaja in ekspandira do te mere, da je potem vaš hlebček brazgotinast in s tem rahlo neprivlačen. Meni pomaga dodobra vzhajano testo, položeno v dobro segreto pečico, zraven gre pa lonček vode, tudi v pečico, ker vlaga preprečuje suho začetno zapečenost, tako da če ima kruh namen še hajati za nekaj odstotkov, to preprosto tudi stori. Tudi pri vzhajanju je potrebna pozornost, površina testa ne sme biti zasušena, lahko jo zarežemo in res dovolimo testu, da se popolnoma razbohoti, šele nato naj roma v pečico. Lep pozdrav. sheembass

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. dec 2008 10:24

Šment, ene pravite preveč vzhajano, druge premalo. Koliko časa pa naj vzhaja kruh? Jaz ga pustim kar tako od oka, dokler ne zraste tako kot se meni zdi. Še najboljši mi je seveda no knead bread, samo je malo dolgo za čakat. Torej koliko časa vzhajate kruh, sheembass? Aja, zarežem ga vedno, pa se mi ne zdi, da bi to oviralo razpoke pri nastajanju :). No, saj me ne bo konec od tistih razpok, samo rada bi vedela, v čem je fora. LP RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti