Zakaj kruh razpoka

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

19. dec 2008 10:36

Živjo! Kruh vzhajam kar eno uro, ali približek temu, oziroma dokler ne vzhaja več. No knead bread-a pa ne poznam, tako da ne bi znal bit pameten, predvidevam pa da gre za neko mešanico, ko namečemo, zalijemo, čakamo, pečemo in jemo? Tudi po izkušnjah sodeč, je dosti velika hiba peke kruha prav neučakanost. Testo naj vzhaja na toplem ali vsaj pri sobni temperaturi, pokrito s pokrovom ali pa z vlažno krpo. Med vzhajanjem testa ne motimo, ne odpiramo posode, ne zračimo in ne delamo prepiha. Prav tako med peko kruha, le tega ne motimo... pečica naj bo zaprta od začetka peke, do konca. Jebela, tele razpoke... Lep pozdrav sheembass

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

19. dec 2008 10:52

Eno uro in kaj potem? ga pregnetete ali samo zvrnete na pekač? Se opravičujem, ker takole tečnarim, ampak ugotavljam, da kruh delam kar tako po svoje :) Vzhajam ga gotovo manj kot eno uro, potem ga pa samo nežno oblikujem v hlebček in prižgem pečico - tu sta potem 2 varianti, včaih ga dam kar v hladno (če se zelo mudi in se nimam časa motat po kuhinji), ali pa počakam, da se segreje in ga dam nato v pečico. Pa saj je dober kruh, vedno se lepo dvigne, samo rezati ga je težko, če je ob strani razpokan. Ko bi razpokal po vrhu, ne bi imela nič proti. Hvala za pomoč, LP RadaJem

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. dec 2008 11:28

kruh je zame ena najbolj fascinantnih stvari. Pater Dominik (http://www.monasterygreetings.com/Products.asp?PCID=84) pravi: “Remember, it’s bread. It’s going to forgive you.” In prav ima. Saj sama vidis, cel kup razlicnih nasvetov in vsakemu izmed nas rata. Jaz kruh zamesim, vzhajam v skledi, pregnetem, oblikujem in ponovno vzhajam. Vcasih delam hlebcek na pekacu, vcasih sem bolj fanci in ga dam na pomokan prtic v skledo. V drugem primeru zvrnem, zarezem, pospricam s prsilko za vodo in dam pect. Prvih 10 min se parkrat posprejam. Meni je to lazje kot loncek z vodo. Vsekakor pa razpoke ratajo ce je kruh premalo vzhajan. Ce je prevec, testo pade skup, se naguba in je nizko. Kadar se mi pa zelo mudi pa naredim belokranjsko pogaco - http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=2445 , ki je prakticno ne vzhajam. LP, R.

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

19. dec 2008 11:41

Atina je napisal/a:

Meni so pa ravno te razpoke , še posebej pri sveže pečenem kruhu.

Atina
Meni tudi!!! Jelenckova

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

19. dec 2008 18:35

Pa tukaj je še ena,ki so ji te razpoke neznansko všeč.Zaradi tega se pa nikoli nisem sekirala,če komu ni všeč pa naj si svojega speče. chappy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. dec 2008 18:59

Rada Jem, če prav razumem, ga vzhajaš enkrat, narediš hlebček, znova vzhajaš in daš peč ?

Jaz ga ponavadi, če le imam čas: vzhajam, malo stepem s kuhalnico, še enkrat vzhajam, naredim hlebček, ki ga stresem v pekač, pokrijem in pustim, da ravno prav naraste in dam v ogreto pečico.

Vzhajan mora res  biti ravno prav - Rebecca je lepo opisala, kaj se zgodi , če je preveč ali premalo vzhajan, moje izkušnje so podobne.

Je pa še ena možnost, da je pokanje odvisno tudi od gostote testa. Poskusi spremeniti še to. Mogoče še malo olja?

Cila

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. dec 2008 22:23

kozamurnik je napisal/a:
Kruh in ostale sladice razpokajo , kadar so prevec vzhajane! kozamurnik
Tako ie, pa še nekaj, isto se zgodi pri premalo vzhajanem testu. To nas je pa naučil mojster Goljat na tečaju kruha. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

20. dec 2008 1:30

RadaJem je napisal/a:
Šment, ene pravite preveč vzhajano, druge premalo. Koliko časa pa naj vzhaja kruh? Jaz ga pustim kar tako od oka, dokler ne zraste tako kot se meni zdi. Še najboljši mi je seveda no knead bread, samo je malo dolgo za čakat. Torej koliko časa vzhajate kruh, sheembass? Aja, zarežem ga vedno, pa se mi ne zdi, da bi to oviralo razpoke pri nastajanju :). No, saj me ne bo konec od tistih razpok, samo rada bi vedela, v čem je fora. LP RadaJem
Jaz testo prvič vzhajam kakih 40 minut (odvisno od moke, rženega po receptu od Vanje ZDA sem vzhajala 1 uro), potem ga zvrnem na desko, oblikujem hlebe ali štruce, ki jih položim v pomokan pekač, pokrijem s krpo, nakar vklopim pečico in ko je zadosti vroča, roma pekač z vzhajanim testom noter (tik pred tem pa hlebe še zarežem, kot sem že včeraj napisala). Čas, ki ga moja pečica porabi za gretje na npr. 230 stopinj pa je pribl. 20 minut. To je to in kruh nikoli ne popoka. mamaF - Mojca

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

20. dec 2008 9:36

Saj v nobenem primeru ni big tajm bluzenja. Ali ga hajaš n a pekaču, pomokanem, naoljenem, premazanim z maslom, ali v modelčku, drugič hajan in pregneten, zarezan pred hajanjem ali preden gre v pečico, s predtestom ali brez... kruh se vedno poje in prav je tako, zažganega smo postrugali, suhga namakali, starga pegrevali, samo da ni preslan. In z žličko olja v testu ali maslom, krompirjem, koruzo....Vaja dela kruhopeka. Še? sheembass

SINEJA  

član od: 22.9.2006

sporočila: 676

20. dec 2008 10:01

Važno je da je dober!

SINEJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti