Božična zvezda

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

tema odprta - 17. dec 2008 8:45 | ogledi: 4.999 | odgovori: 16

Dobila sem dve Božični zvezdi, pa mi listje kar odpada. Zalivam po potrebi (probam, če je zemlja suha), bojim se, da bosta do Božiča že obe "goli". Svetujte mi, kako ju naj negujem, da bodo listi ostali.

Hvala! Galja

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

17. dec 2008 8:51

Vsako leto dobim Božično zvezdo, pa mi je še nikoli ni uspelo dolgo obdržat. Vem pa, da se je ne sme zalivati preveč, ne sme biti na hladnem niti ne na pretoplem mestu in seveda rabi veliko svetlobe. Upam, da sem kaj pomagala. Letos mi še kar uspeva, vendar ji je v kuhinji prevroče, ker je že izgubila nekaj listov, vseeno pa odganjajo novi. Tudi mene pa zanimajo izkušnje drugih. Uly

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

17. dec 2008 8:59

Razlogi so lahko takšni, kot jih je naštela Uly (prehladno ali - bolj verjetno - pretoplo). Jaz bi dodala še suh zrak (pomaga pršenje z vodo) in bližino radiatorja ali kakšnega drugega toplotnega vira.

Glede zalivanja imajo tudi raje malo manj kot preveč.

Blanchy

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

17. dec 2008 9:02

Jaz jo tudi zalivam bolj poredko, pa mi kar dolgo uspeva (par mesecev). lp, teddy

Librica  

član od: 4.8.2008

sporočila: 8

17. dec 2008 9:28

Sem prejšnji teden gledala oddajo Dobro jutro in so rekli, da je božična zvezda zelo občutljiva predvsem na prepih oz. na to, da se ne prehladi in na večkratno menjavanje prostora. In predvsem zaradi tega naj bi izgubljala liste. Zato je tudi dobro, če jo kupimo v domači cvetličarni (da je bila vzgojena pri nas), ker je tako zamenjala manj prostorov in je bila manjkrat "tovorjena". Pa tudi, ko jo prinesemo domov, jo moramo še vsaj 5 min pustit zavito v papirju, da se počasi navadi na prostor. Ni pa ta gospa (cvetličarka) omenjala toliko vpliv zalivanja. Ja pa tudi prostoru ne sme biti prevroče, mislim, da do 22°C. Upam, da sem si prav zapomnila in da se ne bo katera cvetličarka preveč razjezila. LP Librica

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

17. dec 2008 9:33

Jaz sem pa letos ( v Merkurju ) kupila malo drugačno božično zvezdo, ker so običajne tudi meni propadle v nekaj dneh. Ta, drugačna pa se zdaj drži že 10 dni in ji še ni odpadel noben list. Ko sem jo gledala v trgovini, se mi je najprej zdelo, da je umetna, narejena iz plastike. Božični zvezdi je podobna, vendar ima rdeče samo vrhnje liste in ti izgledajo kot ogromen rdeč cvet. Prodajalka mi je povedala, da so veliko manj občutljive kot običajne, videti je, da to drži. rosie

renata69  

član od: 27.3.2007

sporočila: 1108

17. dec 2008 10:05

Jaz sem pa v eni reviji,se ne spomnim več,če je bilo v Jani ali kateri drugi,prebrala,da mora bit skoz vlažna.Imam jo nad radiatorjem in zaenkrat dobro kaže. renata69 http://renata69.moj-album.com/

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

17. dec 2008 10:42

Ko jo zalivaš, pazi, da pri tem ne zmočiš spodnjih listov - v tem primeru zagotovo odpadejo.

tulka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. dec 2008 11:16

Galja, ne sekiraj se, če listi odpadajo. Danes je pač tako, da je pridelava/proizvodnja ločnic narejena v to smer, da se vsaka rožica, ki sodi v "teglc" najkasneje po dveh letih (če je trajnica) popolnoma izčrpa. To surovo resnico mi je pred leti povedal uvoznik floristične opreme - in od takrat naprej se ne vznemirjam več zaradi tega, da mi lončnice sploh ne uspevajo. Fazon je v tem, da redna proizvodnja ločnic zahteva, da se jih stalno kupuje in za to, da se jih stalno kupuje, morajo prejšnje oveneti. Božična zvezda mora pa itak preživeti samo december (če kaj zdrži do konca praznikov,je to izjema, ki potrjuje pravilo) in preživeti mora december v pogojih rastlinjaka. Ki jih v domu, kjer kraljuje centralna kurjava in suh zrak tudi slučajno ne moremo doseči. V rastlinjakih je ves čas soparno do stopnje, ko se človek tam slabo počuti - in v takih pogojih bo lončnici lepo, človeku pa malo manj. Skratka, malo se boš še zafrkavala s pršenjem, ampak zvezda se bo vseeno posušila, bože moj. Edino, kar te lahko fino zezne je to, da bo kdo od tistih, ki ti je podaril lončnico, vprašal, kako se kaj zvezda drži in boš morala povedati po resnici.... Pa če imaš ornk gard, jim še reci, da naj ti drugič podarijo rezano cvetje.... Vendelina jr.

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

17. dec 2008 11:36

Hvala vsem za odgovore, res se mi zdi, da bosta moji preživeli samo december, škoda, pa tako sta lepi. Verjamem, ja, da jim je v rastlinjakih ugodna klima in zato tako lepo uspevajo. Zato pa imam najraje vijolice, te mi še najbolje uspevajo. galja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti