Marcipan - surovi marcipan - marcipanovo testo

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

tema odprta - 14. dec 2008 21:44 | ogledi: 8.401 | odgovori: 7

nekaj sem se nameril peči, pa sem takoj naletel na oviro, saj potreujem "almond paste"

začel sem malo raziskovati in sem skoraj v slepi ulici.

ugotovil sem, da je "almond paste" podoben marcipanu, vendar manj sladek. ponavadi je osnova za marcipan, saj z dodajanjem sladkorja v prahu in gnetenja dobimo marcipan.

potem sem zasledil velikokrat izraz surovi marcipan, pa ne najdem nobene razlike med marcipanom in surovim marcipanom, mogoče le to, da je t.i. nemški marcipan za razliko od francoskega kuhan.

in našel sem, da je "almond paste" v slovenski strokovni literaturi t.i. mandljevo testo... vendar google pri iskanju mandljevega testa seveda ne vodi nikamor, saj dobim cel kup biskvitov, tort, piškotov... ne pa seveda osnovne sestavine.

zdaj pa potrebujem pomoč, se dobi "almond paste" pri nas?

kako ji rečemo, če se?

ter razliko v izrazoslovju, ko kdo reče surovi marcipan in marcipan... ali je mišljeno to, kar sem našel o nemškem in francoskem marcipanu? ali je kaj drugega...

cellnet

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

15. dec 2008 18:40

Cellnet, naj opišem mojo izkušnjo z marcipanom, namreč hčerka mi je prinesla iz Francije marcipan na katerem piše PATE D"AMANDES 33%.V embaleži so bile tri kocke različne barve. Veliko sem že napekla peciva v življenju, vendar marcipana nisem nikoli uporabila, zato sem tudi jaz raziskovala na spletu, razliko med surovim marcipanom in marcipanom, pa do meni razumljive razlage, nisem prišla. Tako sem se lotila peke marcipanovih srčkov z rumom. Dobila bi čudovite srčke z rumom, če bi izrezano testo najprej spekla, ga prmazala z marmelado in plilepila izrezane marcipanove srčke, ter oblila s čokolado. Ker pa sem marcipan pekla kot je bilo navedeno v receptu se mi je napihnil in postalo mi je jasno, da marcipana ne bi smela peči. Ne vem kakšen marcipan se dobi pri nas, te peke sem se lotila, ker sem marcipan dobila podarjen. Drugače so pa tile marcipanovi srčki odlični, hvala za recept, mamamia. Lepe pozdrave. fuksija

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

15. dec 2008 19:30

Jaz ti tudi ne znam točno svetovat, vem pa da pri nas prodajajo surov marcipan in je rumenkaste barve, pa v kosu, v Ts, pa sem kupila tudi neki kao marcipan, pa je bil bel in je vseboval več sladkorja. Jaz marcipan uporabljam predvsem za izdelavo rožic in se ne pečjo, lani sem ga pa po navodilih recepta dala na sredino v saden kruh in sem ga pekla, pa mu tudi ni nič manjkalo in ni bilo nič narobe. Letos bom pa delala lubenice, ki se tudi ne pečejo iz surovega marcipana. mogoče bi nam zaupal kaj si nameraval speči in kje pride v mes ta almond paste, pa bi ti znali kako pomagat. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

kissie  

član od: 15.12.2008

sporočila: 2

15. dec 2008 20:55

Dati marcipan v pecivo in ga speči, se zelo dobro obnese. Včasih so (mogoče še vedno) v trgovinah prodajali zamrznjeno pecivo z maricpanom, ki si ga potem sam doma spekel. Mene pa zanima, kako z marcipanom obložiš torto, ker ne maram tiste slakorne (tichino) mase? Kako spraviš marcipan v takšno obliko, da z njim prekriješ celo torto in je lepo gladka? kissie

petika  

član od: 11.11.2005

sporočila: 88

15. dec 2008 22:28

Jaz marcipan razvaljam med dvema plastema prozorne folije in potem z njim obložim torto .Na zgornjem delu folijo za vsak slučaj pustim gor toliko časa da je marcipan na varnem - na torti, ker se mi je že zgodilo, da se mi je med prenosom raztrgal (verjetno je bilo krivo to, da je bil narejen doma) petika

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

15. dec 2008 22:37

Jaz sem totalen navdušenec nad marcipanom. Oblečem torte, delam okraske. Lani za novo leto sem naredila torto, ki sem jo oblekla kar v surov marcipan, pa tudi okraske sem naredila iz surovega. Se mi je zdelo too much dodajat barve. Ja, če se obleče torto, se ga pač razvalja na mletem sladkorju. Ga mešam z živilsko barvo, da delam okraske. Nadevam torte z njim. plasteh. Delala sem že biskvite, ko sem ga naribala noter. Delala sem piškote z njim. Vsako leto naredim kup pralin, ki so iz marcipana ali nekih zmesi. Surov je zame bel, navaden, brez barv, arom ipd. Ne vem, koliko % že mora bit mandljev, da se ga tretira kot marcipan. Ker nekateri mu dodajajo sladkor v prahu, arome... Kupujem ga v Metroju čez mejo. Ta teden sem ga porabila več kot dve kili za praline. Nekaj ga še mislim. lidka [sonce]

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

16. dec 2008 0:02

ja zdaj sem našel še nekaj novih podatkov, predvsem se marcipan zelo razlikuje od dežele do dežele, kje ga naredijo, koliko je najmanj mandljev in kaj mu lahko dodajo... največkrat samo rožno vodo. skratka, če imam stvar manj kot 33% mandjev ni marcipan. "almond paste" pa jih ima vsaj 40%, ponavadi 45% ali celo 50% in več. se pravi da je skoraj zamenljiva zadeva v receptih, predvsem je surovi marcipan različica, ki je pogostejša in svetlejša in milejšega okusa, kuhani marcipan ali nemški marcipan, pa nekoliko močnejšega okusa in temnejše barve. še to; nekateri recepti uporabljajo mlete mandlje in sladkor v prahu ter kanček vode ali beljak drugi pa kuhan sladkorni sirup do mehke kroglice in mandlje. jaz bi rekel da je prvi surovi marcipan, drugi pa marcipan. mogoče pa je razlika tudi kje drugje. večino marcipana proizvedejo danci, ki ga uspešno izvažajo v ZDA, kjer uporabljajo za marcipan danske oz. skandinavske standarde. nemci pravijo "almond paste" plemeniti marcipan, ker ima več mandljev. danes sem malo gledal naokoli in odkril, da je večina marcipana v naših trgovinah z vsebnostjo mandljev 33% ali celo manj... danes pečem piškote in "almond paste" je domače izdelave. http://www.tournemain.com/bonbons/recettes/pate-amandes kar pomeni, da je enstaven recept postal malo bolj kompliciran, upam, pa da tudi boljši... še recept: pomarančni makaroni 2 beljaka nekaj kapljic mandljevega ekstrakta pol kile mandljevega testa - plemenitega marcipana pomarančna lupina ene pomaranče - naribana žlica pomarančevega likerja (npr. grand manier) ---- pečico segrej na 170oC z mikserjem zmešaj en beljak, in vse ostale sestavine iz mase razvaljaj v sladkorni moki kroglice premera 1,5 cm (okoli 30 kroglic) v rahlo stepenem beljaku povaljaj kroglice in nato v sladkorni moki posladkorjene kroglic suši na pekaču 30 minut potem jih stisni med tremi prsti v nekakšno "piramido" peci 15 minut cellnet Sporočilo je spremenil(a) cellnet dne 16. dec 2008 00:11:04

cheleste  

član od: 9.8.2007

sporočila: 238

16. dec 2008 10:26

Jaz sem letos prvič delala z marcipanom-naredila sem marcipanove zvezdice;najprej sem spekla zvezdice iz testa,ohlajene namazala z marmelado in gor prilimala marcipanove zvezdice,ki sem jih premazala še s sladkornim ledom,polovico pa s čokoladnim oblivom-zelo dobre in lepe. Marcipan,ki pa mi je ostal sem pa pregnetla z beljakom in mletimi pistacijami v mehko testo in nabrizgala rožice;na pečene(še vroče)sem dala po polovico kandirane češnje.Ohlajene sem še malo potresla s sladkorjem v prahu.Lepe in okusne. cheleste

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti