Prehod iz navadne na ventilacijsko pečico

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

tema odprta - 13. dec 2008 19:38 | ogledi: 4.979 | odgovori: 27

Živijo. Ta vikend bo tudi pri nas končno zadišalo po božični peki. Sem se upirala do zdaj, ker sicer preveč pojem , zdaj pa ni več kaj odlašat. Imam pa problemček oz. vprašanje - letos bom prvič pekla v novi pečici, ki omogoča večnivojsko pečenje. Imam tri pekače, po mojem bom pekla v dveh hkrati, me pa zanima, kako naj prilagodim temperaturo in čas peke, npr. če sem prej pekla piškote 7 minut na 180 stopinj en pekač, koliko časa in na koliko stopinj naj pečem s pomočjo ventilatorja. Pri svetlih keksih bi se še orientirala po barvi, ker bom začela z medenjaki, pa jih ne bi rada par plehov sprva prepekla... Zato prosim za kak orientacijski napotek.

Druga stvar, ki jo bom pa tudi kar tule vprašala, je pa bela čokoladna glazura. Kupila sem belo čokolado za obliv v črnuški trgovini, zdaj me pa zanima razmerje v katerem to čokolado mešate z oljem oz. margarino, da lepo oblije, pa da se vseeno strdi.

Evo, hvala za vsak namig oz. nasvet.

lp

Irena

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

13. dec 2008 19:57

O, hvala ežoj, mi ni treba še enkrat pisati

MM

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

13. dec 2008 20:05

O... hvala. Še kakšen namig za bel čokoladni obliv? Pls. Irena

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. dec 2008 20:07

za čokoladni obliv od bele čokolade, poglej recept: bela tropska torta.

ežoj

femica  

član od: 27.8.2008

sporočila: 329

13. dec 2008 21:52

pa bodi pozorna ker ventilacijska pečiča vsaj meni od začetka je zapekla zelo neenakomerno, ampak smo se navadili:) femica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. dec 2008 22:08

Čakja, piškotek, preberi navodilo na oblivu., Če je čokoladni obliv, se z ničemer ne meša.......samo segreje se.

rimljanka - zasebno mnenje

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

14. dec 2008 20:31

femica je napisal/a:
pa bodi pozorna ker ventilacijska pečiča vsaj meni od začetka je zapekla zelo neenakomerno, ampak smo se navadili:) femica
Še moja izkušnja-nikoli več ventilatorske pečice. Mogoče sem malo za luno,ampak še nikoli mi ni uspelo enakomerno speči piškote,da se biskvit ne bi zapekel....enostavno ne gre in ne gre.Imam pa novega komaj eno leto in si ne morem privoščit nov štedilnik oziroma pečico vsako leto. Pa naj bo še tako lepa reklama C...nikoli več. Tudi plinski gorilniki kljub nastavitvi ne delat tako kot bi mogli..... Upam Piškotek da te nisem prestrašila,ampak vedno sem jezna ko kaj pečem.Tudi danes Skutine rezine....spet testo preveč zapečeno... petardica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. dec 2008 21:01

Ej petardica, cool down ( kot bi rekla ena moja dobra prijateljica ). Vsako pečico je treba spoznat, pol pa gre. Evo, včeraj sem vprašal, kako peči v ventilacijski pečici več pekačev hkrati danes lahko rečem: včeraj sem spekel 6 pekačev piškotov ( 2xpo 3 ), danes sem spekel tudi 6 pekačev ( 3x po dva ) in zelo zadovoljen. Ugotovi kaj je narobe. Jaz sem pekel navadne piškote, 180 stopinj, recimo 8-12 minut, osem sec zdi rahlo premal, dvanajst se zdi rahlo preveč.  Že prej sem pekej na tem štedilniku, na navadni pečici in ugotovil, da je za piškote maksimalna temperatura 180 stopinj, če je več je preveč. Termostati ( tist element v štedilniku, ki določa temperaturo ) so lahko različni in morda je pri tvojemu treba nastavit nekaj nižjo temperaturo kot pri drugih. Iz tega kaj si napisala, jaz bi znižal temperaturo in poskusil. Vzemi ene enostavne piškote ( 1 kg moke, 50 dag margarine, 40 dag sladkorja, 3-4 jajca, vanilin sladkor, en pecilni prašek, in poskusi, ni drago, lahko tudi po pol pekača, vzemi si čas, recimo en popoldnev in boš stvari pr išla do konca, potem boš pa zadovoljna dolga leta.

ežoj

minutka  

član od: 15.5.2008

sporočila: 128

14. dec 2008 21:25

Petardica, če imaš štedilnik res šele eno leto, je še v garanciji. Pokliči pooblaščen servis in povej, kaj je narobe. Pečico boš mogoče "pogruntala", ampak plinski gorilniki pa morajo delat tako, kot je treba. Morda nimaš pravih šob ( so različne za mestni plin ali jeklenko ). Preberi pa si tudi navodila za uporabo pečice, včasih je potrebno samo ugotoviti, kateri nivo je pravilen za kakšno pecivo, pa je vse ok. Načeloma pa velja, da če imaš ventilacijsko pečico, nastaviš 10 stopinj nižjo temperaturo, kot je v receptu ali pa čas skrajšaš za približno desetino. Če lahko izbiraš funkcije - te so zelo pomembne, npr. vključen samo spodnji ali zgornji grelec ali gril ali kroženje vročega zraka. minutka

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

14. dec 2008 21:44

Pri šobah bodite zelo pozorni! Smo ravno zamenjali štedilnik in so bile napačne šobe gor. Meni je bilo pa nekam čudno, zakaj tako čudno gori plin. So bile šobe namesto za 50 barov (milibarov, ekstabarov se ne spoznam;)) nastavljene na 30. Tako da res pozor. kaja45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti