Ocvirki

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. dec 2010 10:50

Cvrem v AMC-ju, ampak nikoli nimam naenkrat več kot 2 do 3 kg špeha, kolikor nam zadostuje za eno leto.

Letos sem pozabila soliti vnaprej. Spomnila sem se, ko je bilo že napol scvrto.  Opazila  sem, da se je precej manj prijemalo kot prejšnja leta. Ko sem odlila, je bilo manj ostankov na dnu in ko sem naslednji dan v tem istem nepomitem loncu skuhala repo, je bil popolnoma čist.  Prejšnja leta, ko sem solila še v surovem stanju, tudi zelje in repa nista pobrala vsega, kar je ostalo prilepljeno. Vedno sem imela občutek, da se je sol večinoma usedla na dno, saj so bili prilepljeni ostanki od sile slani.

Vodo na začetku  seveda tudi dodam - žlico-dve na dno, preden stresem notri špeh.

Doma pa smo, ko smo uporabljali kot zabelo skoraj izključno svinjsko mast, cvrli špeh kar v kotlu (najbrž je bil železen?), v katerem smo sicer kuhali repo in krompir za pujske (temeljito pomitem, seveda).

 

Cila

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

20. dec 2010 11:28

rimljanka je napisal/a:

Cvri v pečici in vse težave, ki jih imaš, bodo preteklost.



rimljanka

Od dveh prašičev je tega kar precej - v pečici bi se cvrlo v več rundah in ... a ni nič umazana pečica potem?

Atina

ivci  

član od: 9.2.2003

sporočila: 10

19. nov 2011 12:19

Tale tema je stara že kar nekaj let .... ampak da ne bom odpirala nove .... bom nadaljevala kar tukaj.

Kakšno razliko ste ugotovili pri cvrenju masti (za ocvirke) na štedilniku  ali v pečici -

kakšna je prednost oz. slabost enega in drugega načina razen, da je v pečici bolj enostavno ?

 

Na koliko stopinj cvrete v pečici in približno koliko časa (vem da dokler niso scvrti :) ampak ....)  ?

Čebula - kaj menite oz. kakšne so vaše izkušnje  - da je boljše da jo narežeš na rezine in pustiš v masti, ali da daš notri celo oz. polovičke in proti koncu vzameš ven ?

Shranjevanje - kje in v čem potem shranjujete mast pomešano z ocvirki, da vam obstane DOBRA in da diši  vsaj nekaj mesecev, da ne postane plesniva  (kakšna posoda, zaprto, odprto, priprto, v hladilniku, na normalni temperaturi,....)

Včasih je bila mast dobra kamor koli so jo shranili (čeprav je bila ta posoda največkrat "keblica" in na podstrehah hiš, ko še ni bilo centralnega ogrevanja, danes pa poizkušam vse sorte, pa je vedno kaj narobe  - ali je kriv špeh oz.hrana za prašice, ali  ..... ?

 

Hvala za Vaša mnenja

Ivica

 

 


 

Sporočilo je spremenil(a) ivci dne 19.nov 2011 13:29

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

19. nov 2011 12:42

Jaz cvrem ocvirke vedno v pečici, tako je delala že moja mama, tako, da o razliki med pečico in štedilnikom ne morem govoriti. Si pa mislim, da je na štedilniku kar komplicirano, da moraš nastaviti ravno pravo temperaturo, da se ti spodaj ne začne prijemati ali celo žgati, pa veliko pogosteje mešati, skratka stati zraven.

Jaz delam takole: slanino mi zmelje mesar.

Na dno velike posode nalijem toliko vode, da je dno pokrito. nato do 3/4 posode nadevam zmleto slanino. Čebulo narežem, ne preveč natančno, na male koščke, jih dodam slanini, solim in dodam še nekaj lovorjevih listov.

Vse skupaj zmešam tako, da čebula ni na vrhu, ker bi se sicer zažgala, nastavim temperaturo pečice na pribl. 200 - 220 stopinj. Vsake toliko premešam in cvrem tako dolgo, da se vsa slanina stopi v mast, ocvirki pa postanejo rahlo rjavi.

Vročo mast z ocvirki nalijem v kozarce za vlaganje, ko se ohladijo jih pospravim v hladilnik.

To količino (4-5 kg slanine) imam za približno pol leta, tam enkrat februarja pa scvrem novo količino.

Glede trajnosti: se mi je že zgodilo, da mi je odprt kozarec začel plesneti. Včasih ja, drugič ne. Ne vem, od česa natančno je to odvisno.

Se mi pa zdi, da je prava loterija dobiti pri mesarju kvalitetno slanino. Se mi je že zgodilo, da so se ocvirki, potem, ko sem odprla kozarec in jih dala v ponev, kar prilepili nanjo.

Najboljše je slanino kupiti pri kakem kmetu, ki pujse redi zase.

rosie

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

19. nov 2011 15:14

Zanima me,kakšen je ta recept,ker piše,ali,da ne obstaja, ali je zbrisan, ali pa za ogled strani nimam dovoljenja.Vesela bi bila ,če ga napišeš,saj v pečici še nisem delala ocvirkov.Hvala v naprej.

andreja m

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

19. nov 2011 15:31

andreja m, tu poglej, za prvo silo bo.

lp

mzm

andreja m  

član od: 12.10.2010

sporočila: 1114

19. nov 2011 15:47

Hvala lepa.Zanima me še,ali kaj šprica po pečici.Hvala za odgovor.

andreja m

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. nov 2011 20:49

Praktično ne, če na slanini ni ostankov kože. Pa četudi bi, vsekakor bi bilo manj čiščenja, kot, če bi isto slanino cvrla na štedilniku. Izbira je tvoja, midve z dragičko sva že davno izbrali.

rimljanka

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

19. nov 2011 21:20

 

   jaz pa vedno pazim, da slanino nabavim tam okoli polne lune, nikoli okoli mlaja.

   Na dno posode vlijem mleko, nato slanino in ko je ta na pol ocvrta, dodam čebulo celo ali na polovico.

   Dokončam na vrhu štedilnika, da jih še zapečem, potem pa jih dam v kozarce in postavim v klet.

     

pat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti