Ocvirki

šmentana muha  

član od: 18.10.2008

sporočila: 31

tema odprta - 13. dec 2008 7:17 | ogledi: 24.833 | odgovori: 41

Ker sem mestno dekle, nikoli nisem sodelovala pri topljenju masti. Zdaj bi rada naredila ocvirke in krompir, pa ne vem kako naj se tega lotim. Kaj vse gre v te zrezane koščke špeha(soseda mi pravi da mleko). Prosim za nasvet.

šmentana muha

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

13. dec 2008 7:30

Če te prav razumem imaš špeh,ki bi ga rada spremenila v ocvirke? Ko jih cvrem jaz samo solim in dodam na četrtine zrezano čebulo in počasi cvrem . Prvič slišim za mleko. Upam, da sem ti kaj pomagala. Lp ursa40

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. dec 2008 7:31

Odvisno, koliko imaš špeha.  Jaz delam ocvirke tako: špeh zrežem na kocke velikosti 1,5x1,5 cm, približno. Potem jih dam v nizko posodo, mi pravimo labuško in na štedilnik. Noter vlijem za 1dcl mleka na približno 10 kg špeha. To na zmernem ognju segrevam in seveda stalno mešam, da se ne prime posode. Tako se špeh začne počasi topiti. Neto vse skupaj cvrem tako dolgo, da je špeh - ocvirki lepe zlato rumene barve. Potem odstavim z štedilnika in ocvirke precedim in stisnem v mašini za stiskanje, da odteče odvečna mast. Ocvirke vsujem v skledo in jih narahlo razkopam, ker se sprimejo in narahlo posolim. To je to.

Lahko pa jih odcediš tudi v cedilu, samo kovinskem, ker je mast prevroča in se plastika zna stopiti ali pa deformirati. Če jih cediš v cedilu, priporočam zajemanje z zajemalko in tudi porem pritiskanje na ocvirke z zajemalko, da niso zelo mastni.

Pa dober tek.

Kyara

šmentana muha  

član od: 18.10.2008

sporočila: 31

13. dec 2008 7:33

Punce, hvala za pomoč. šmentana muha

NUŠA  

član od: 29.9.2006

sporočila: 44

13. dec 2008 8:47

Ursa40, cvrenje masti z mlekom ni nič novega. Uporablja se v delih naše bivše domovine, pa tudi kje pri nas, odvisno od regije.JE pa res ,da se bolj domače sliši narezan oz. zmleti špeh, sol, malo vode, lovor in proti koncu čebula, pa veliko mešanja. NUŠA

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. dec 2008 8:53

Voda, lovor, čebula? To pa prvič slišim. Kje pa tako delajo?

Kyara

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

13. dec 2008 9:17

Mi jih naredimo na preprost način:

 

Špeh je treba narezati na rezine velikosti 4x2 cm, debelina 0,5 cm. S tem dobimo velikopovršino špeha in se tako hitreje spustijo ( od ene do dve uri). Svetlo rumene ocvirke stisnemos stiskalcem ( pire krompir). Še tople solimo.

Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. dec 2008 9:30

Seveda, tudi pri nas vedno voda za začetku, tako se koščki malo pokuhajo, na začetku ni nvarnosti, da bi se kaj prismodilo in prijelo. Sploh je pa veliko manj dela, če damo posodo v pečico in cvremo tam (potrebno je le občasno premešati). Morda samo na koncu (sploh, češe nimamo pravega občutka za cvrenje v pečici) dokončamo na plošči štedilnika.

Ocvirke zmerno solimo in ob koncu cvrenja dodamo nekaj rezin čebule, drugega niač.

Z mlekom zalito pa se pri nas cvre salo, ki se ga potem uporabi za peko peciva (salovi rogljički ali blazinice, recimo).

rimljanka - zasebno mnenje

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

13. dec 2008 10:16

Pa punce uporablja se kovinsko cedilo,nikakor ne plastično!!!! toppy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. dec 2008 10:58

Ocvirke delam iz dveh do treh kilogramov špeha. Šmentana muha, domnevam, da imaš tudi ti le manjšo količino in ti bo morda moj način ustrezal.

Najboljši so na roko narezani ocvirki. Tisti s strojem mleti so meni predrobni. Jih pa tudi sama cvrem le z minimalno vode, toliko, da se v začetku ne primejo dna, rahlo posolim in proti koncu, ko se maščoba že lepo izloča, dodam zarezano (ne narezano) čebulo. To čebulo kasneje poberem ven in je .

Ocvirkov nikoli ne cedim. Z mastjo vred jih (primerno ohlajene seveda) nalijem v kozarce za vlaganje, dobro zaprem  in dam v klet ali pa v hladilnik. Saj, ko zabelim recimo žgance in krompir mi ustreza, da je še nekaj maščobe zraven. Sami ocvirki so mi preveč suhi.

Nastopi pa vedno en problem: ne morem se odreči svežim ocvirkom na kosu kruha, plus zgoraj omenjena čebula, potem pa želodček ni najbolj srečen. No ja, če se pravočasno spomnim, ga uspem prelisičiti s kakim požirkom zeliščnega žganja.

Pa še nekaj: nikoli se ne trudim s pomivanjem posode, kjer sem cvrla ocvirke.  V nepomiti skuham polento ali krompir v kosih, še najraje pa zelje. Dve muhi na en mah

Cila

nonica  

član od: 19.11.2007

sporočila: 105

13. dec 2008 11:07

Na 1 kg špeha damo 2 dag soli. nonica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti