Gorgonzolina omaka

Keka  

član od: 6.5.2002

sporočila: 83

tema odprta - 2. mar 2003 22:29 | ogledi: 31.536 | odgovori: 9

Moj sin obožuje omako od gorgonzole. Vedno jo naroči v vsaki restavraciji. Najboljšo do sedaj je jedel v restavraciji Grad Otočec. Na njegovo željo sem jo tudi sama poiskusila pripraviti doma po nekem receptu iz knjige. Lahko si mislite kakšna polomija je bila to. Ker bi želela sinu pripraviti pravo omako vas lepo prosim, če mi kdo posreduje recept, ker sem že obupana.

Lp, Keka

Temo je spremenil(a) Keka dne 02. mar 2003 22:30:41

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

3. mar 2003 7:13

HOJLA! Jaz naredim cisto preprosto omakico za na njoke, lahko tudi za kam drugam. Kos gorgonzole stopim in zraven dodam malo mleka (a res nekaj kapelj, le da se lazje topi). Je pa odvisno od tega katero gorgonzolo uporabiš ker vse niso dobre. Enkrat mi je iz ene štirikotne gorgonzole ratala katastrofa, vse je bilo rumeno in sploh se ni topila. Običajno uporabim Regino Blu. Po eni varianti sem slisala, da stopiš gorgonzolo, sircke za mazat (ala Zdenka, samo da se lepo topijo) in malo mleka, verjetno je ta bolj za tiste, ki imajo raje manj gorgonzole oz za vecje kolicine, da uporabis manj gorgonzole. Drugace se pa omaka hitro strdi in jo moras dati takoj na njoke, testenine,.... in takoj na kroznik, ce ne se jo tezko prelije ces. Ne vem ce je to taka kot jo isces, a tako delam jaz in je kar fina. LP Mica

Hana65  

član od: 12.2.2003

sporočila: 15

3. mar 2003 7:16

Sama pripravljam najenostavnejšo omako iz gorgonzole in sicer segrejem lonček sladke smetane in ji dodajam po koščkih gorgonzolo, da se počasi topi. Ker je le ta precej pikantna, omake ni potrebno dosoliti-morda le malo. Količino gorgonzole določiš po občutku, pač vmes poskušaš. Pri kuhanju je potrebno paziti, da omaka ne zavre, ker se rada sesiri. Tako omako uporabljam kot preliv za testenine, kadar pa delam zrezke (najboljši so puranji), jih najprej popečem, dam iz ponve, na maščobo, na kateri so se pekli pa zlijem smetano in nadaljujem kot zgoraj. Če se ti zdi omaka preredka, jo lahko zgostiš z malo moke. Hana65

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

3. mar 2003 8:54

Jaz jo pripravim veckrat in to po tem postopku: v ponvi segrejem manjso kocko masla, kocko gorgonzole (navadno gorgonzole Gim, ki je zelo mazava), in nekaj zlic mleka. To pustim, da se pocas (a res zelo pocasi) topi. Pri tem skoraj stalno mesam in pazim, da ne zavre, ker se sesiri. Ko je sir stopljen, dodam se testenine in serviram. Ce omaka caka, se takoj strdi. Za boljsi okus lahko poskusis s t.i. gorgonzola mascarponato, ki ima nekoliko bolj blag okus. ribica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. mar 2003 15:04

Pri nas doma imamo radi bolj blag okus po gorgonzoli in zato "goljufam" tako, da pripravim bešamelno omako (bolj redko) in v njej stopim primerno količino gorgonzole. Je kar dobra! LP cervus

amona  

član od: 24.4.2002

sporočila: 49

3. mar 2003 16:43

Pri nas doma pa delamo omakco malo drugače;na malo olja stopimo gorgonzolo,nato dodamo sladko smetano ( od Pomurskih mlekarn ),ko začne omakca že skoraj vreti pa dodamo še zavitek parmezana,da se omakca zgosti.S tem potem prelijemo njoke in . LP

Keka  

član od: 6.5.2002

sporočila: 83

3. mar 2003 19:02

Hvala vsem za pomoč, super ste. Poiskusila bom vse recepte, sin pa bo komisija. Hvala in Lp, Keka

Peter Holozan  

član od: 4.3.2003

sporočila: 1

4. mar 2003 9:19

Še moj gorgonzolni recept: lonček kisle smetane (načeloma se sicer dela to bolj s sladko smetano, ampak kislo smetano imam ponavadi bolj pri roki in tako raje delam z njo) daš v posodo, segreješ, nadrobiš noter gorgonzolo (jaz dam en zeleni trikotnik od Vindije), popopraš, dodaš muškatni orešček, greješ (in mešaš) da se gorgonzola raztopi ter poliješ po špagetih. LP Peter

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

4. mar 2003 12:25

GORGONZOLNA OMAKA : malo masla ali margarine daš v ponev ko se stopi zdrobiš gorgonzolo in ZELO počasi pustiš, da se topi. ko se stopi dodaš sladko smetano, koliko je odvisno od želje. Več bo bolj redko maj bolj gosto. Smetana naj bo živalskega izvora! Veliko uspeha! stella

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. mar 2003 17:40

Tudi jaz imam Stellin recept. Ce je omaka na koncu preredka ali premalo slana, primesas malo naribanega parmezana in je super. Dober tek! Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti