Na pomoč! pomarančni žele se mi ne trdi.

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

tema odprta - 11. dec 2008 13:15 | ogledi: 7.558 | odgovori: 13

Lotila sem se peke Jaffa peciva od Packe (http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Jaffa_pecivo__).

Vse je šlo gladko, to točke, ko sem v sok pomaranč in limon dodala želatino v lističih. Zmes se mi nikakor ni zgostila. Količina je bila prava, temperatura tudi (z želatino sem delala že večkrat). Da bi rešila situacijo sem v sok vmešala preliv za torte (do zdaj sem ga že večkrat delala z raznimi kompoti). Še vedno se ni začelo gostiti.

Kje je šlo narobe? Kako lahko zadevo rešim, če sploh?

Hvala za pomoč.

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

11. dec 2008 13:20

Ko sem jaz nazadnje delala eno torto od nb (ima tudi pomarančni želiran sok na vrhu), se tudi nikakor ni strdilo, le na metlicah je bilo videti res drobne zametke želeja. Skratka bilo je prevroče. Sem kar fejst mešala, da se je čimbolj ohladilo, da nisem vročega po kremni podlagi polila. Potem sem dala kar na balkon in naslednji dan je bilo trdo. No kompaktno tako kot mora biti. Torej le ohladiti se je moralo. Začetnica

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

11. dec 2008 13:28

Hvala za odgovor. Tudi jaz sem opazila drobne "zametke" želiranja na metlicah. Samo packa ima tako lep žele na vrhu ... Tak, kot mora bit ... :( Bom morala še poskusit. Zdaj se je tekočina ohladila. Je precej gosta, samo ne želirana. Sem kar polila čez biskvit in dala v hladilnik. Čez kako uro poročam, če se je strdilo.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. dec 2008 13:42

Za sabo imam ponesrečen poizkus grenivkinega želeja. Enaka težava. Mi je potem en profesionlni kuhar povedal, da se pomaranča, grenivke,... zelo težko delajo z želatino, ker je vsebujejo baje preveč kisline. Skratka, moja zadeva bi morala biti tako kompaktna, da bi brez problema zvrnjena iz lončka stala na krožniku, pa ni. V lončku pa je bilo nekako na pol želirano. fresh

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

11. dec 2008 13:46

Fresh, tudi sama sem pomislila na kislino. Čeprav nimam pojma, kako želatina deluje, a druge ideje nisem imela. Ta sok ima zraven še limono, tako da je stvar res zelo kisla. Me pa jezi oziroma žalosti, da ostalim pa uspe. Drugič bom poskusila samo s pomarančami in več sladkorja. Še vedno si ne upam pogledati v hladilnik. :)

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

11. dec 2008 14:27

Poročilo: žele, kar se ga ni vpilo v biskvit, je nekako na pol želiral. Prelila sem s čokolado. Okus ni slab, samo zgleda pa ne ravno hvale vredno. Upam, da bo naslednjič bolj uspelo. Tadeja L

Tadeja L  

član od: 7.1.2003

sporočila: 197

11. dec 2008 14:54

Hej, živjo. Vidiš, tako sem padla ven iz kuhanja, da mi zdaj še en žele ne rata več. :) Zaposlena sem s čisto drugimi rečmi. Magistrirala sem, naredila strokovni izpit, čez 14 dni pa pričakujem tretjega otročka. :) Ampak zdaj je vse učenje za mano in se lahko spet posvetim kuhariji. :) To jaffa pecivo mi je res dalo vetra. Ampak zdaj sem ga razrezala in stvar je tako fantastično dobra. Kot bi jedel jaffa kekse. Že dolgo nisem poskusila tako dobre sladice. Samo mi je pa šlo kar nekaj živcev s tem želejem. :) Pa ti? Še kar rediš svoje sodelavce? :) Tadeja

Amanda Angelic  

član od: 11.3.2010

sporočila: 172

14. apr 2010 13:17

Pozdravljeni! Za pripravo pomarančnega želeja sem nabavila svetli preliv za torte. Zdaj sem v zadregi, ker ne vem, če bo stvar postala taka, kakršno sem si zamislila ... Bi bilo bolje, da uporabim želatino? Bo potem žele res "želejast" ali bo mat barve kot pomarančni sok? Hvala za odgovore! AA Amanda Angelic

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. apr 2010 13:45

Amanda Angelic je napisal/a:
Za pripravo pomarančnega želeja sem nabavila svetli preliv za torte. Zdaj sem v zadregi, ker ne vem, če bo stvar postala taka, kakršno sem si zamislila ... Bi bilo bolje, da uporabim želatino? Bo potem žele res "želejast" ali bo mat barve kot pomarančni sok? Amanda Angelic
Draga moja, mi tudi ne vemo, kako si si zamislila, ergo na tole se ne da odgovoriti. Ma ni frke. Stvar se bo, tako ali drugače, strdila. Če bo uspelo, okej. Če ne bo čisto uspelo, boš za drugič vedela, česa ne velja ponavljati in boš imela spoznanje - skratka, v vsakem primeru si nekaj odbila. Jaz sem se tudi že zeznila z vrhnjo plastjo (kar nekajkrat), pa sem zadevo preprosto "odfrezala"proč, dala še eno rezervo sadja (ali karkoli pač je bilo na vrhu) in delala glazuro še enkrat. Glavno je, da človek ne začne delati drame, če se kaj sfiži, s takim pristopom gre drugič bolje. Tretjič mi še ni bilo treba nikoli ponavljati. Vendelina jr.

Amanda Angelic  

član od: 11.3.2010

sporočila: 172

14. apr 2010 13:50

Hm, se opravičujem Rada bi pripravila čokolatine, nafilane s tem želejem ... Je pa ponavadi pri meni tako, da kar mi v prvo ne uspe, v drugo niti ne poskušam AA Amanda Angelic

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti