Kako dobiti cel kuglof iz modela?

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

tema odprta - 11. dec 2008 7:48 | ogledi: 4.657 | odgovori: 17

Kupila sem si šest kovinskih modelov za kuglofe premera 12 cm. Ko sem kuglofe pekla prvič, so mi vsi lepo popadali ven, sedaj pa nič več. NIkakor ji ne dobim ven. Vsak modelček namažem z oljem in potresem z ostro moko. Kaj mi je storiti, saj bi jih rada spekla 30.

tanja tominec

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

11. dec 2008 8:18

Nimam sicer teh manjših modelov, si pa pri večjem pomagam tako, da malo z nožem probam privzdignit, potem pa zvrnem in čez model dam mokro kuhinjsko krpo. Malo pritiskam kakšno minutko in testo običajno lepo odstopi in pade iz pekača. Tole sem nekje prebrala in drži. Mogoče si drugič imela drugačno testo, kot prvič, ko so ti lepo popadali ven? Meni se zdi, da je odvisno tudi od testa. Spomnim se, da sem enkrat pekla šarkelj z makovim nadevom, ki se je tako prijel, da ga nisem mogla spraviti ven z nobeno zvijačo. Smo potem nekako lepili posamezne kose, saj ni bil slab, pekla ga pa res več nisem..... lenka

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

11. dec 2008 8:57

Men je stara mama povedala, da se takih pekačev, v ketere ne moreš dati peki papirja (kolačniki...), nikoli ne pomiva z detergentom, ampak samo s toplo vodo. Tako nastane en naravni premaz proti prijemanju. Mogoče ne bo izgledal več tako lep, sicer pa verjetno ne serviraš gostom v pekaču, kajne? Tatjana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2008 9:30

Sem šla najprej guglat, da sem sploh videla, kaj naj bi kuglof bil. In me je nemudoma vrglo na ta isti sajt, kjer so v eni prejšnji temi že razložili, da je to šarkelj. Zdaj malo bolje razumem. Iz katerega materiala pa je model - nekaj železnega, nekaj aluminijastega, nekaj glinastega? Ker, če je kovinsko, gre zadeva več ali manj ven, če model objetsno premažeš z rama margarino (ostale so preveč vodene, rama je pa fino mastna). Objestno je toliko, kot bi običajno premazko naredila trikrat. Potem lahko posuješ tudi moko - ni tako važno, katero... Ko je zadeva pečena, počakaš malo, da se posoda ohladi pokriješ z narobe obrnjenim krožnikom in potem hitro vse skupaj obrneš. In ni vrag, da ne bi gravitacija naredila svojega in bo šla stvar ven...Če po eni uri še ne bo šla ven, malo potolci s tolkačem po plehu. Bi pa na tvojem mestu, v izogib stresu, pisala dobremu Dedku Mrazu, da bi ti pirnesel fin silikonski model. Naj gre dedek v milerja.... Vendelina jr.

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

11. dec 2008 9:32

Čao, tudi moja mama pravi, da takšnih pekačev (keramični, tisti stari iz pleha,...) ne smeš ne vem kako glancati in drgniti, bog ne daj pa, da bi ga oprala tik pred peko. Jaz se sicer tem težavam izognem s teflon pekači. Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

11. dec 2008 9:40

Resitev je fizika. Ce vroc pekac obrnes in pokrijes z mokro krpo, zacne s krpe izhlapevat voda, s tem se pekac ohladi in na notranji povrsini nastane malo kondenza, ta kondenz pa pomaga, da se vsebina pekaca lepo odlepi. Ce pa pustis, da se pekac ohladi skupaj z vsebino, nastane iz moke in maščobe trden beton, potem pa vsebine za hudica ne dobis vec ven. Radodarno mazanje tudi pomaga, vseeno pa ni dobro cakati, da se vsebina ohladi. lp, proxima

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2008 10:15

Ja, sem slabo napisala tisto o ohlajanju. Morala bi napisati, da se ohladi do te točke, da ni tako vroče, da lahko človek kolikor toliko spodobno prime (s prijemalko in/ali rokavico) tisti pekač (in da ravno najbolj vroče ne piha ven iz testa) ker, če iz čisto vročega nekaj ven vlečeš, pa vse razpade. Vendelina jr.

neznan uporabnik

11. dec 2008 10:42

Ravno v nedeljo sem delala kvašeni kuglof z rozinami in arancini. Model sem dobro namastila s koščkom mrzlega masla in posula z drobtinicami. Enega sem pekla v klasičnem modelu, drugega pa v takem kot za torte in se ga odpre, samo z vložkom z luknjo za šarkelj. Pečen šarkelj sem še nekaj minut pustila v modelu in ga šele nato zvrnila na podlago. Na tak način mi šarkelj tako iz kvašenega kakor tudi biskvitnega testA Lepo gre iz modela. Nekje sem prebrala, da nekatei dajo celo model (prazen) za nekaj časa v hladilnik in ga potem namastijo še s trdo in mrzlo maščobo (maslo ali margarina), da je tista plast res debela in nato posujejo z drobtinicami ali ostro moko. l.p. tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti