(olivno olje) - (oljčno olje)

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. dec 2008 13:14

Sem Primorka in uporabljam izraz oljčno olje, ne skočim pa v luft ob omembi izraza olivno olje. Zakaj le, saj gre za eno in isto zadevo.

PS: Oliva je zame še vedno samo Popajeva žena, nikoli ne pomislim na drevo ali njegov sadež.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. dec 2008 13:35

hedonist je napisal/a:
Drage dame, a smem nekj vprašat ? Kaj je pizdonkola ? Ta izraz slišim prvič ,mi je pa tako arhaično simpatičen. Sproža mi tudi nekaj asociacij pa ne vem , če razmišljam v pravo smer. Hvaležen bom za pojasnilo in se že v naprej lepo zahvaljujem. LP hedonist
Hedonist, asociacije v tisti smeri ti bodo polepšale dan, sicer rečemo pa Komenci tej plemeniti rastlini pizdonkoli tudi p"zdunkula ali radička. Gre pa seveda za - navadni regrat. mamaF - Mojca

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

9. dec 2008 13:38

Loni, zgleda, da izraz oliva zveni tebi tako čudno kot meni oljka. Kakor je pač kdo navajen. Na Popajevo Olivo sem pa že malce pozabila. riba-ribica

bluoka  

član od: 21.8.2007

sporočila: 42

9. dec 2008 13:52

Meni tud izraz oljčno olje ne sede. Za mene so bili sadeži oljk vedno olive. Pa tud če je to ime Popajeve žene :) lep dan bluoka

roznik  

član od: 2.12.2008

sporočila: 105

9. dec 2008 16:51

v zadnji reviji Uživajmo zdravo je nekaj na to temo - pravilna izraza sta oba;oljčno in olivno. Če pa vprašate starejše ljudi, so vedno vsi govorili oljčno olje in tudi sadežem so rekli oljke ali po primorsko "w l k e". lp roznik

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. dec 2008 17:41

Hvala MamaF, sej se mi je zdelo da razmišljam napačno. Ampak me vseeno zanima od kod to ime za pomladansko solato, ki je najlepša tam, kjer jo obilno gnojijo štirinožni prijateljčki. je zanimivo tudi to, da regrat ne jedo ravno vsi, kjer raste . je morda v zvezi s tem tako sočno pimenovanje ? Elaphus, sem prebral kar je napisal Rimljanka a če povem odkrito sem mislil da se zeza. Škrince u usta ? OK bom ubogal. vsem lp hedonist

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

9. dec 2008 18:09

proxima je napisal/a:
@strelka: pa ravno meni znani Primorci, vkljucno z meni najboljse znanim:)), so praviloma precej pasji na vsakovrstne drzavotvorne posege v jezik (qui si parla solo ______, vstavi poljubno glede na trenutni režim). In ce se olivo izzene izkljucno zato, ker je italijanskega izvora, potem je treba menda isto storiti tudi s polento, makaroni, spageti, njoki, tortelini... o mižerja nera, ostali bodo le se koruzni zganci in nezabeljen mocnik. lp, proxima
proxima žgance in močnik naj kar tam jejo kjer so ga do sedaj, čez našo "primorsko/istrsko/mediteransko" hrano je ni! od kalamarov pa do špagetov. "Slovenske" hrane, ki jo omenjaš ti je pri nas skoraj noben ne pozna. O močniku sem prvič slišala tukaj na kulslo, še vedno pa ne vem kaj to je, pa me niti ne vleče preveč, po imenu sodeč je to nekaj precej sluzastega ycrna

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

9. dec 2008 18:39

yrna, tudi jaz sem za močnik samo slišala oz. brala. riba-ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. dec 2008 19:36

no, eni ga pa jemo in ni prav nič sluzast. Konec koncev beseda močnik ne more asociirati na sluzavost. Vsaj meni ne.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. dec 2008 19:53

Koruzni mocnik z belo kavo iz proje imamo prav danes za vecerjo (me je cisto razrajcal tisti post o hrani nasih babic...) :))))) lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti