(olivno olje) - (oljčno olje)

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

8. dec 2008 23:07

Ne, saj ni problema, samo mislim, da zadevi ne bomo prišli do dna. Ne glede na vse slovarje in pravopise bo imel vsak svoj prav. Glede starih besed pa samo tale link. V isti kitici besedi solnce in oljka. So se šli že leta 1864 puriste

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. dec 2008 23:21

Debata na to temo je potekala na forumu že kakih petkrat, se mi zdi. Glavno, da vemo, o čem govorimo, pa naj bo olivno ali pa oljčno.

Lp

cervus

Jadi  

član od: 5.12.2007

sporočila: 24

8. dec 2008 23:39

Kot nam je razložil nekdo, ki doma za prodajo stiska olje, ni popolnoma nič narobe ne tako, ne tako. Čisto vseeno je, kako mu rečemo, so pa baje včasih pravili plodu oljka, oliva je novejša beseda. Se oni ne obremenjujejo, kaj je prav in kaj ni, kaj bi se mi... LP Jadi

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

9. dec 2008 7:41

Reca je napisal/a:
Se strinjam z livnim oljem. Mogoče nekaterim besedica oljčno zveni bolj fensi. Meni je najpomembnejša kvaliteta.lp Vesna

 

Ravno o tem sva se pogovorili z eno priznano Slavistko, ki trdi, da je oboje pravilno, vendar se mnogo lepše sliši oljčno in če sem iskrena tudi meni je lepše oljčno kot olivno, pa tudi fensi je seveda

lp

P.s. Oliva je tudi v italijanskem jeziku. Nisem vsega prebrala, upam, da nisem ponovila kar ste morda že napisale.

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 09. dec 2008 07:42:56

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

9. dec 2008 8:20

olive- olivno olje drevo je pa oljka OLIVNO OLJE, ma ne vem kako je pršlo ven oljčno olje, sej se olja ne pridobiva iz lubja oljke ampak iz oliv, torej ploda oljke in zato mi ni logike kje je to ratalo?! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

9. dec 2008 8:47

Vprašala sem starša, ki sta člana oljkarskega društva in pravita, da so jim predavatelji na predavanjih povedali, da je bolj pravilno oljčno olje. Imamo oljčni nasad, oljčne vejice, škodljivec je oljčna muha. V praksi pa oljkarji uporabljajo kar oba izraza. leny

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

9. dec 2008 8:54

anamarija1 je napisal/a:

Reca je napisal/a:
Se strinjam z livnim oljem. Mogoče nekaterim besedica oljčno zveni bolj fensi. Meni je najpomembnejša kvaliteta.lp Vesna

Ravno o tem sva se pogovorili z eno priznano Slavistko, ki trdi, da je oboje pravilno, vendar se mnogo lepše sliši oljčno in če sem iskrena tudi meni je lepše oljčno kot olivno, pa tudi fensi je seveda

lp

P.s. Oliva je tudi v italijanskem jeziku. Nisem vsega prebrala, upam, da nisem ponovila kar ste morda že napisale.

Anamarija [srecen]

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 09. dec 2008 07:42:56
se strinjam z Anamarijo,ker tudi nam je slavistka predavala takole oboje je pravilno samo eno se lepše sliši,oziroma je bolj jezikovno tekoče imamo pa teden predavanje z prof.Dušico Kunaver sicer pa meni je važno,da je olje dobro,domače,pristno slovensko anaeva

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. dec 2008 8:54

Meni bi bilo logično, da poimenovanje izhaja iz ploda, iz katerega se predeluje olje.... No, če ne drugega, se ljudje vsaj naučijo, da oljka rodi olive (sem živela v zablodi, da to ljudje samoumevno vedo). Drugače je pa oljčno-olivni disput znak prelaganja energije v manj pomembne stvari. In si tudi mislim, da taki disputi ne koristijo ne slovenščini in ne slovenistom. Zaradi tega disputa ne bo ne kultura izražanja v slovenščini nič boljša (ljudje se bodo še vedno robato do zanič izražali) in tudi kultura pogovora zavoljo oljčnega olja ne bo šla stopnico višje. Slovenisti bi pa več naredili več koristnega, da ne rečem, uporabnega, če bi več pozornosti namenili slovenjenju tujk, ki jih uporabljamo v različnih panogah in strokah. Oziroma, ko mi bodo razložili, kako se sloveni "sekuritizacija", "special purpose vehicle".....in še nekaj ekonomskih (in si mislim, da imajo vse stroke podobne problem)....bom začela kuhati z oljčnim oljem. Do takrat bo pa olivno čisto okej... Vendelina jr.

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

9. dec 2008 8:54

leny, sadež pa je oliva in iz nje stiskamo olje, a ne?To je bistveno, vsaj po moje. Nena-morje

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

9. dec 2008 8:58

V.jr. Oljka rodi oljke...

lp

Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti