(olivno olje) - (oljčno olje)

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

10. dec 2008 0:30

ycrna je napisal/a:
proxima je napisal/a:
@strelka: pa ravno meni znani Primorci, vkljucno z meni najboljse znanim:)), so praviloma precej pasji na vsakovrstne drzavotvorne posege v jezik (qui si parla solo ______, vstavi poljubno glede na trenutni režim). In ce se olivo izzene izkljucno zato, ker je italijanskega izvora, potem je treba menda isto storiti tudi s polento, makaroni, spageti, njoki, tortelini... o mižerja nera, ostali bodo le se koruzni zganci in nezabeljen mocnik. lp, proxima
proxima žgance in močnik naj kar tam jejo kjer so ga do sedaj, čez našo "primorsko/istrsko/mediteransko" hrano je ni! od kalamarov pa do špagetov. "Slovenske" hrane, ki jo omenjaš ti je pri nas skoraj noben ne pozna. O močniku sem prvič slišala tukaj na kulslo, še vedno pa ne vem kaj to je, pa me niti ne vleče preveč, po imenu sodeč je to nekaj precej sluzastega ycrna
Ycrna, ti povem še jaz, da sem iz štajerske kuhinje (Celje z okolico) moje nič kaj gurmansko razpoložene familije prav z veseljem presedlala na kraško, pa še k istrski in dalmatinski me zmeraj bolj vleče. Da pa ne bomo prevzetni - so "celinske" jedi, ki jih še zmeraj obožujem, recimo ajdove žgance in gobovo juho, pa "murke in fižol", pa štruklje iz vlečenega testa z jajci in meto....mmmmm. Edini problem je bil zame, da se je pri nas doma in pri žlahti v nedogled ponavljalo razne mesne in "drobovinske" enolončnice, pa meso na 1001 način, pa vse na masti in ocvirkih. Pa še nič kaj dobre kuharce niso bile moja mama in stari mami, tako da sem glede naše celinske kuhe pač malo subjektivna. mamaF - Mojca

TESSA  

član od: 13.2.2008

sporočila: 18

10. dec 2008 7:23

Lep pozdrav iz krajev , kjer oljka čudovito uspeva.Govorim o oljki , kot drevesu in oljki sadežu.Oliva nikakor ne uspeva na oljčnem drevesu.OLIVA se imenuje od Popaja žena - tista iz risanke o špinači...Se malo hecam , ampak tako je to! Kar korajžno se navadimo na oljko , oljčno olje- je čisto lepo naše slovensko ime. TESSA

Aisha  

član od: 19.7.2006

sporočila: 77

10. dec 2008 9:49

Zelo redko se oglašam tukaj, pa me je tema toliko zbodla, da sem se odločila še jaz pristaviti svoj lonček. Oliva kot sadež je italijanska beseda, oljka (sadež), pa slovenska. To vam bo povedal vsak pošten Primorec, ki mu je odveč raba tuijih besed. Sama nisem Primorka, vendar občudujem zavzetost Primorcev za slovenski jezik. Morda bi se morali bolj zgledovati po njih, pa bi v našem jeziku bilo manj full-ov in podobnih besed. Aisha

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

10. dec 2008 12:17

ma pol so nas pa v šoli narobe učili. Mi je prav žal. Jaz sem hodila v Koper v šolo in mi smo se učili, da je oliva sadež oljke. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

10. dec 2008 12:22

No ja, fajn bi blo da se zmenimo/-jo enkrat za vselej. Je pa res, da je najhujše, če neki slavisti solijo pamet ljudem kako je prav in kaj ne. Jezik je živa stvar in se razvija z ljudmi. Seveda je prav, da imamo pravila, ne me narobe razumet, ampak pretiravat pa tudi ne rabimo. Če pravijo Primorci, da je oljka, pa naj bo oljčno olje. Sama sicer rečem olivno, vendar, če se bodo odločili za oljčno, bo tudi prav. To je podobna debata kot zaželjeno ali zaželeno. Dajmo se že odločit :) Lep dan! Gigi_84

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

10. dec 2008 12:42

Elba, hvala za ta članek, zanimivo je slišati tudi mnenje slavistke in lektorice. mamaF - Mojca

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

10. dec 2008 12:43

No lepo si to poiskala elba in v zadnjem odstavku lepo piše, da smo zdej fensi in imamo oljko in oljčno olje, prej je blo pa olivno olje in olive. Verjetno so nas zato tako učili v šoli, da so olive, takrat je pač blo tako, zdej pa ni več in kmalu bo samo še oljkaza pojest, ma na naši mizi bojo pa olive, pa ne tiste od popaja. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

10. dec 2008 12:46

tudi jaz lahko priznam, da čeprav sem pripadnica italijanske manjšine in obiskujem fakulteto v trstu (torej govorim veliko italijansko) nisem nikoli uporabljala besede oliva za sadež...so kar oljke...priznam pa tudi, da uporabljam izraz olivno olje in ne oljčno. Čudno, resnično. mamaF ti kar tako naprej ;) jaz vsega tistega mastnega ne bi prebavla niti v 3 življenjih! ko sem prišla na obisk k tetinemu možu na kočevskem me je skoraj kap, ko so zjutraj že klobase in jajca pa župco jedli...bog se usmili, že razumem, da se je to dogajalo leta nazaj ko so bili vsi kmeti in delali cele dneve kot živina, ampak danes?????? ycrna

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

10. dec 2008 13:12

Pred časom sem poslušala neko predavanje na to temo, pa ne samo oljčno in olivno olje, ampak tudi izgovorjavo krajevnih imen. Na koncu je obveljala krajevna izgovorjava - torej oljčno, kot pravijo Istrani. Olivno ali oljčno olje - glavno, da je dobro. Po možnosti - domače. elba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti