Gretje tekočin v mikrovalovni pečici

aljazek  

član od: 6.12.2008

sporočila: 8

tema odprta - 7. dec 2008 14:28 | ogledi: 7.511 | odgovori: 14

Včasih nimate dosti časa pri pripravi hrane in morate na hitro neko tekočino pogreti v mikrovalovni pečici. Največkrat je to mleko ali voda. Sem pa že slišal za nekaj nesreč, pa bi malce razložil in opozoril!

Tekočina se v mikrovalovni pečici greje na drug način kot na štedilniku, pa tudi dosti hitreje. Zato je zelo pogost pojav, ko je tekočina segreta nad temperaturo vrelišča, a še ne vreje. Tu pa pride do nevarnega pojava, ko postavite žlico v posodo ali kako drugače zmotite njeno stanje. Tekočina skoraj "eksplodira", v trenutku zavreje, temperatura se spusti na temperaturo vrelišča in največkrat med "eksplozijo" poškropi okolico in se spusti "oblak vroče pare". Kar nekaj poškodb se je že zgodilo na ta način. Sam se seveda igram s tem pojavom, ker poznam reakcijo, sem pa že slišal za ljudi, ki so morali poiskati pomoč zdravnika zaradi opeklin.

Torej, pazite pri gretju tekočin v mikrovalovni pečici, saj vam lahko sploh kakšna voda ali mleko prizadaneta nekaj bolečin.

aljazek

Temo je spremenil(a) aljazek dne 07. dec 2008 14:49:28

tisdno  

član od: 17.11.2002

sporočila: 117

8. dec 2008 14:18

Mam pa res srečo, da se mi ni še nikoli nič zgodilo. No žlico sem pa dala v tekoli samo enih 3x.

SILVA

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

8. dec 2008 14:39

Aja, to je tista tema o mikrovalovki, ki je bila včeraj omenjena!

Atina

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

8. dec 2008 14:39

O ja, se res zgodi eksplozija! Sama sem hotela tako kar v skodelici pripraviti turško kavo. V mikrovalovki sem zavrela vodo in takoj vanjo vsula kavo... Adijo pamet, sem imela ves pult in vse naokrog pošpricano s kavo! sara

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

9. dec 2008 10:42

Žlica mora bit že v skodelici, ko date tekočino gret. Pa saj to v vsakih navodilih piše.

čoko

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

9. dec 2008 10:44

Žlica v skodelici? Pa saj kovinskih stvari ne smemo dajati v mikrovalovko! riba-ribica

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

9. dec 2008 11:36

pri naši piše v navodilih, da se samo aluminij ne sme, ne pa drugae kovine, tako jaz dam pogret mleko v lončku in ni problema. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. dec 2008 11:38

Ne, ne piše v vsakih, v običajnih piše, da se ne sme dajati ničesar kovinskega noter, kot trdi riba-ribica, na naši pa je na okvirju narisan kozarec z žlico noter in spodaj drobni tisk z navedbo, kako segrevati tekočine.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. dec 2008 11:45

Na navodilih za našo (Gorenje)  piše celo, da je treba paziti, da ne bi vanjo zašla kakšna plastificirana sponka, ki ima v sredini kovino

Izgleda, da se med seboj močno razlikujejo.

Cila

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

9. dec 2008 15:44

Pred davnimi leti (skoraj 20 let je že od tega), ko smo kupili prvo mikrovalovko, je pisalo v navodilih, da pri segrevanju tekočine priporočajo, da se v kozarec/posodo da stekleno paličico. Dolgo časa smo jo res uporabljali, sedaj pa imamo "naštudirano" moč oziroma hitrost segrevanja oziroma čas, v katerem se vsebina (upoštevajoč količino) segreje. Ja, še to: priporočljivo je, da se med segrevanjem vsebino večkrat premeša. Če jo bomo vsaj enkrat premešali "na sredini" segrevanja, sigurno ne bo prišlo do eksplozije.

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

9. dec 2008 18:26

od kadar pomnem si delam čaj v mikrovalovni pa se mi to še ni zgodilo... tudi v našo ne sme nobena kovina! niti kakšna alufolija pa te podobne.. ycrna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti